zavadne mleko v Cine, melaminm, Sanlu, kvalita potravin v Cine
Potravinová krize, kterou způsobil skandál s kontaminovaným mlékem, se promítá do čínského mléčného průmyslu. Obchod s mlékem je zablokován a farmáři v provincii Hebei přicházejí na krmivu pro dobytek o desítky tisíc yuanů denně. Přebytečné mléko vylévají. (AP Photo/Ng Han Guan)

V čínské společnosti se šíří zprávy, které původně nebyly určeny pro veřejnost. Spolu se zamlžováním melaminového skandálu ze strany čínského komunistického režimu způsobují nárůst nedůvěry v zemi.

Podle zprávy portálu Boxun.com uspořádalo ústřední ministerstvo zdravotnictví 19. září interní videokonferenci pro celou Čínu. Konference se směli zúčastnit jen vybraní vedoucí pracovníci velkých nemocnic. Podle agentury Boxun je to již druhá videokonference, která se konala po vypuknutí skandálu s kontaminovaným mlékem.

Na konferenci bylo vysvětleno pozadí celého skandálu. Je všeobecně známo, že výrobci sušeného mléka do něj přidávali zakázaný melamin. Tímto ilegálním doplňkem „regulovali“ obsah proteinu a pevnost i chuť emulze. Protože výborně ovládali poměry jednotlivých substancí v mléce, až donedávna se žádný velký problém nevyskytl. Na konferenci byly ukázány fotografie s uskladněným melaminem u různých výrobců. Zcela novou informací ale bylo, že případ s otráveným mlékem pro kojence propukl proto, že dodavatel surového mléka pro výrobu sunaru firmy Sanlu do něj jednu dávku melaminu přimíchal předem. Při samotné výrobě sušeného mléka tedy došlo k přidání ještě jedné dávky melaminu. To vedlo k intenzivnějšímu znečištění výrobku.

Na konferenci bylo řečeno, že dodavatel surovin pro výrobu sunaru Sanlu přimíchal do mléka jedovatý melamin, zatímco výrobce si toho nevšiml. Zdvojená dávka melaminu vedla ke kontaminaci mléka a k rychlejší a silnější otravě při jeho požití.

Podle videokonference není přidávání melaminu do sušeného mléka značky Sanlu ojedinělým případem. Je to skryté pravidlo celé mlékařské branže. Ústřední vláda využila tento případ, aby svalila všechnu vinu jen na jednoho dodavatele, eventuelně na některé podniky a jednotlivé osoby v naději, že „veřejné“ tajemství mlékařské branže nevyjde na povrch.

Současná propaganda oficiálních médií vede zjevně k tomuto cíli a pokouší se celý problém zlehčit, aby si mlékárenský průmysl mohl nadále udržet stávající produktivitu.

Čínský úřad pro kontrolu jakosti nyní uvádí, že podle jeho průzkumu je problematických jen 20 % mléka. Otázkou zůstává, jak věrohodný je výsledek průzkumu, který byl veden pod tzv. „ochrannou linií“ centrální vlády.

Mezitím došlo k novým onemocněním a počet hospitalizovaných dětí dosáhl téměř 13 000. Mezi nimi jsou i děti, které onemocněly potom, co byly dlouhodobě vystaveny vlivu kontaminovaného mléka. Čtyři kojenci již zemřeli.

Oficiální sdělení čínského ministerstva zdravotnictví, uveřejněné ve státních médiích, říká, že 104 malých dětí vážně onemocnělo, ale 1579 dětí se již uzdravilo a vrátilo se domů.

Článek v němčině