protesty v Tibetu, zatah cinskeho rezimu v TIbetu, protesty proti zakroku v Tibetu
Obrněné transportéry čínské "lidověosvobozenecké" armády hlídkují v ulicích tibetské Lhasy 14. března 2008. (Velká Epocha)

17. března započali Tibeťané malou protestní akci přímo v Pekingu. Šlo o první veřejné shromáždění na podporu Tibetu od doby, kdy ve Lhase vypukly protesty proti režimu Čínské komunistické strany (ČKS).

Mezitím ČKS stále blokuje přístup do hlavního města Tibetu, Lhasy. Vojenská policie a obrněné vozy jsou roztroušeny v ulicích po celé Lhase. Úřady prohledávají každý dům, čímž vytvářejí napjatou a depresivní atmosféru. Tibetský protest se mezitím z Tibetu rozšířil do vzdálených oblastí, stejně jako do sousedních provincií Sichuan, Qinghai a Gansu.

Více než padesát tibetských studentů Centrální univerzity pro národnosti, nejvyššího vzdělávacího institutu pro etnické menšiny v Číně, začalo 17. března v místě školy demonstrovat. Protesty na podporu Tibeťanů tak dosáhly až do hlavního města Pekingu. Svědkové uvádějí, že demonstrující studenti za přítomnosti policie zapálili svíčky. Ačkoliv nedošlo k žádným střetnutím, policie začala pátrat po organizátorech protestu.

Studenti na mnoha universitách v západní Číně uspořádali pokojné stávky vsedě na podporu boje Tibeťanů proti násilnému režimu ČKS. 16. března uspořádalo v hlavním městě provincie Gangsu (Lanzhou) pět set tibetských studentů Severozápadní univerzity pro národnosti stávku vsedě na školním sportovním hřišti. Studenti navíc po celé škole vylepili plakáty, popisující situaci ve Lhase.

Tibeťané, studující na Pedagogické univerzitě v Hezuo v jižním Gansu, také uspořádali demonstraci a odvážně se pustili do křížku se školní komisí ČKS. Areál Jihozápadní univerzity pro národnosti v Chengdu je momentálně pod dohledem velkého počtu armádních policistů, kteří zde hlídkují v obavách, že se studenti odhodlají k protestním akcím.

Mluvčí Matt Whitticase z londýnského sdružení "Kampaň za svobodný Tibet" oznámil, že orgány ČKS rozmístily napříč celým západním regionem velký počet vojenských jednotek a dokonce poslaly do Tibetu výsadkové jednotky.

Zdroje rovněž uvádějí, že vojenská oblast ve městě Chengdu je ve vysoké pohotovosti a vysílá do Tibetu své vojáky. Analytici odhadují (na základě typů zbrojní techniky, která se objevila v ulicích Lhasy), že ČKS vysílá na místo elitní jednotky, s úmyslem rázně potlačit protesty.

In English: http://en.epochtimes.com/news/8-3-20/67846.html