vanoce, vanocni stromek, vanocni stromek v kvetinaci, vanocni tradice
Vánoční stromek v květináči. (Ilustr. foto: Sanja Gjenero/SXC)

Vánoční stromek patří k hlavním symbolům vánočních svátků na evropském kontinentě. Jenom v České republice se ročně prodá přes jeden milion řezaných vánočních stromků. Veřejnost se dělí na dvě skupiny - vyznavače pouze "živých," tedy řezaných stromků, a na ty, kteří chtějí pouze stromky umělé. Obojí má své výhody i nevýhody. Existuje však třetí varianta - vánoční stromek v květináči, který po skončení jeho vánoční úlohy můžete znovu použít příští rok nebo vysadit na jaře.

Proč stromek v květináči?

Umělé stromky jsou sice dobrým způsobem, jak ušetřit, ale na druhou stranu jsou vyrobeny z plastu, a pokud je někdy vyhodíte, budou jen těžko recyklovatelným odpadem. Vánoční stromky z lesa jsou většinou speciálně pěstovány pro tyto účely na plantážích nebo jsou součástí tzv. "prořezávky," kterou lesníci regulují lesní školky a lesní porost. Tyto stromky by podle lesáků byly údajně vyřazeny při údržbě lesa. Nicméně existuje spousta stromků, které se během Vánoc neprodají a budou vyřazeny jako odpad.  Výhody obojího stoprocentně splňují stromky  v květináčích, které při správné údržbě nabízejí daleko více.

Stromky v květináči - nová móda současnosti?

Stromky v květináči se u nás objevily teprve před nedávnem. Byly vynálezem ekologů  a milovníků přírody, podle kterých byla velká škoda každoročně pokácet tisíce stromků pro pomíjivé několikadenní vánoční potěšení. Proto někteří z nich přišli s nápadem nabídky vánočních stromů v květináči. Nejčastěji se nabízejí mladé jedličky, které jsou sice v našich lesích původní, ale nyní už se vyskytují spíše vzácně, anebo malé smrčky. Tato varianta květináčových stromků se stala velkým hitem a získává si více a více příznivců. Pokud se však pro tuto variantu rozhodnete, je třeba dodržet několik zásad, aby stromek zvládl stres z teplotních výkyvů, a mohl tak úspěšně přežít do dalších let nebo alespoň do jara.

Jak poznat ten pravý stromek?

Základem je stromek dobře vybrat. Některé obchodní domy nebo prodejci stromků nabízejí stromky v kontejnerech a květináčích pouze za účelem prodeje. Tyto stromky pochází z narychlo připravených sazeniček, které mají šanci přežít vánoční svátky opravdu minimální. Sazeničky byly do kontejnerů nebo květináčů vysazeny až na podzim, a to zdaleka nestačí. Stromky, které byly dány do květináčů již v létě, jsou daleko více připraveny, protože stihly dostatečně "prokořenit." Poznáte je podle toho, že po vytažení z květináče zůstává pevný kořenový bal, který drží pohromadě a kořeny jsou spíše drobnější a jemnější. Naopak, u "rychlých sazenic" najdete většinou jen několik silných kořenů, kořenový bal nedrží tak dobře a hlína z něj odpadává.

Jak správně udržovat stromky v květináči?

Ani pak však nemáte úplně vyhráno. Následovat by měl postupný proces přípravy stromku na vánoční svátky. Po přinesení domů by měl stromeček zůstat v chladu sklepa, garáže nebo studené chodby. Potom následuje několik dní jeho vánoční slávy. I tehdy je třeba se o něj starat. Stromek je živý organismus, a tak potřebuje vodu. Zalít by se měl  dvěma až třemi litry vody jedenkrát za dva až tři dny. Jestliže stromek zůstane v teple příliš dlouho, hrozí, že začne rašit. Proto je asi nejvhodnější, aby stromek nasál vánoční atmosféru pouze po dobu svátků a pak byl uložen na chladném místě, nejlépe zakryt slámou, rohoží atd. Udržovat v chladu by se měly stromky do jara. Pokud se rozhodnete stromek uchovat do dalších let, je potřeba se o něj stále starat. V květináči by měl v průběhu roku být stromek na balkonech nebo v zahradě. Stromky ale nesnášejí silný vítr nebo prudké slunce. Tomu je třeba se vyvarovat. Také je dobré vysledovat, jestli stromek trochu nepovyrostl a nepotřebuje přesadit do větší nádoby nebo květináče. Jestli se vám zdá tento postup složitý, můžete sazeničku na jaře vysadit do lesa a příštím rok si pořídit nový stromeček.