Čínský obhájce a aktivista za lidská práva, kandidát na Nobelovu cenu míru Kao Č'-šeng. (Velká Epocha)
Čínský obhájce a aktivista za lidská práva, kandidát na Nobelovu cenu míru Kao Č'-šeng. (Velká Epocha)

Kao Č'-šenga, čínského zastánce lidských práv, unesla tajná policie v Pekingu poté, co zveřejnil otevřený dopis adresovaný Kongresu Spojených států amerických, v němž upozorňuje na narůstající porušování lidských práv čínským režimem.

21. září pan Kao Č'-šeng uveřejnil otevřený dopis adresovaný oběma komorám Kongresu USA s výzvou, aby s blížícími se olympijskými hrami v Pekingu v roce 2008 věnovali pozornost stále se zhoršující situaci lidských práv v Číně. Podle očitého svědka, který si nepřál být jmenován, odvedla čínská tajná policie pana Kaa z jeho bytu v Pekingu 23. září. Další informace o osudu pana Kaa a jeho rodiny nejsou k dispozici, doposud se s ním nikomu nepodařilo navázat kontakt.

V prosinci 2006 Peking obvinil Kaa z podvratné činnosti a odsoudil ho ke třem letům vězení s pětiletou podmínkou. Navíc mu byla na jeden rok upřena politická práva. Od chvíle, kdy byl propuštěn, byl Kao a jeho rodina v domácím vězení. Díky pomoci svého přítele Chu Ťia se Kaovi podařilo zveřejnit svoji situaci a metody, které komunistický režim používá při sledování a zastrašování celé Kaovy rodiny, včetně 3letého syna a 12leté dcery.

Díky pozornosti médií Peking na chvíli uvolnil dohled nad Kaem, mnoho lidí této příležitosti využilo a začalo mu poskytovat informace o ohromném množství případů porušování lidských práv při přípravách olympiády v Pekingu 2008 (podle dostupných informací režim stupňuje zatýkání a věznění jedinců i skupin, u kterých se obává, že by mohli „narušit“ olympiádu například výzvami na dodržování lidských práv).

Kao opakovaně porušil „rozkaz mlčení“ komunistického režimu, když se zastal svého přítele Chu Ťia, dalších obhájců lidských práv nebo vysloužilého vojáka, který byl ubit k smrti, když šel uplatnit své ústavní právo odvolat se u Státního odvolacího úřadu.

Navíc Kao napsal otevřený dopis Sněmovně reprezentantů a Senátu USA, kde silně odsoudil Čínskou komunistickou stranu za kruté represe proti Číňanům, které nyní provádí ve jménu olympijských her.

Kao označuje čínský komunistický režim jako „vládu tyranie.“ Podle něj se režim pokouší olympiádou dokázat světu, že je schopný sdružovat Číňany a ti že ho podporují. Vyzval rovněž politické představitele západních zemí, aby si vzali příklad z amerického prezidenta Jimmyho Cartera, který v roce 1980 rozhodl o bojkotu olympijských her v Moskvě.

Před publikováním dopisu Kao prohlásil, že zná důsledky, jaké to může mít pro něj a pro jeho rodinu. Je připraven jít znovu do vězení, pomůže-li to lidem v Číně.

Žádá také mezinárodní společenství, aby věnovalo pozornost pohromám, k nimž dochází v důsledku příprav na olympijské hry.