Image
Ukázky techniky.
 
Image
Předbitevní porada. (fotky: Zdenka Danková/VE)

Henčov, 16.9 – Cestou na letiště za Henčovem u Jihlavy bral sílící vítr slova z úst. Sluneční paprsky byly dokonale zchlazené silným západním větrem.

Armády Wehrmachtu, Rudé armády, Svobodovy armády nebo i US Army zde na trávníku široce rozbily své tábory, jako by se schylovalo k bitvě.

Vedle nabídky vyhlídkových letů na letounech typu ZLIN-43 a L-Morava zde probíhaly soutěže pro děti u stánků Deníku DNES a Českého rozhlasu Region. Kolotočů a pestrých stánků bylo také dost.

Ovšem největší atrakcí byla hlavní letecká show ve vzduchu.

Bitevník a stihači zblízka

Vojenský bitevní vrtulník Mi-24 už měl spuštěnou vrtuli a přihlížející zprvu nevěděli, zda vzlétne, nebo jen tak „víří prach“.  Proudění jeho vrtule náhle nabralo jiný tón a těžký bitevník se vznesl nad zem. K radosti diváků vzlétl a ukazoval veškeré možnosti své podivuhodné techniky – stál na místě, otáčel se na místě, kopíroval terén. Tento vrtulník byl tentokrát z důvodů vytíženosti armády k vidění pouze v sobotu.
Diváci se skutečně neměli ani na chvíli nudit, jeden program střídal druhý.
Akrobatický speciál na SU-29 a Giles G 202 umocněný dýmovnicí  vystřídalo setkání tří stíhačů z různých dob.

Na konci ukázky dosedli stihači na zem a rolovali blíž, aby lidé mohli vidět zblízka tuto rychlou techniku, která s různými druhy svistu nebo burácení létala po obloze. Dosedl zde L-29 Delfín, cvičný proudový letoun, a L-39 Albatros  v elegantní černé barvě.

Pozornosti neunikl cvičný stíhací letoun Jak-11, ojedinělý exemplář Jakovlevova válečného typu, který přistál a také se přiroloval ukázat zblízka.

Seskoky padákem, balónky i záchranná služba

Mezitím se z výšky snášeli parašutisté, kteří seskočili jednak z letounů AN-2 a L-60, jednak vyskákali i z bezmotorových kluzáků. Seskok na přesnost přistání byl tentokrát značně obtížný, západní vítr nebyl výsadkářům vůbec nakloněn.
Skupinová slétanost letounů ZLIN 142 a soutěž v sestřelování balónků proběhla v provedení letecké skupiny z Jindřichova Hradce.

Technika, která zachraňuje životy – to byla ukázka vrtulníku letecké záchranné služby ALFA-HELICOPTER, spol s r.o. Nejprve stála k prohlédnutí na zemi. Později rovněž ve vzduchu ukazoval pilot všechny variace letu včetně nebezpečného „postavení se na čumák“. Stroj na ukázku poskytla jihlavská letecká záchranná služba.

A co na to zvířata?

Díky doprovodným programům a ukázkám leteckého dne si na své přišli dospělí, děti i senioři. Kdo zůstal nespokojen až znechucen, byli psi, doprovázející své pány. Ti si odpolední venčení v takovém rámusu určitě nepředstavovali.

Trochu historie...

Historie leteckých dnů v Jihlavě nám napovídá, že tyto novodobé letecké dny se datují od r. 1990. Členové aeroklubu přicházejí s myšlenkou navázat na poválečnou tradici, která zde byla ve 40. a 50. letech již  vytvořena. Tehdejší režim na dlouhá léta tuto tradici přerušil. Záměrem organizátorů bylo, aby kromě leteckých vystoupení špičkové úrovně probíhal i oddechový a doprovodný program, který by potěšil širší veřejnost, zejména pak děti a jejich rodiče. Z leteckých ukázek se do Jihlavy podařilo dostat piloty, tvořící absolutní špičku na světovém akrobatickém nebi, jako byli Martin Stáhalík, Ivan Tuček, Zoltan Veres, Viktor Čmal a jiní. Vystoupení  Martina Stáhalíka a Ivana Tučka na Jihlavských leteckých dnech se stala legendou, bohužel oni dva na nás hledí již z „leteckého nebe“.