Image

Švédský europoslanec Göran Lindblad, který prosadil v Evropském parlamentu rezoluci odsuzujíci zločiny komunismu, promluvil jako první ze zahraničních hostů akce na Letné. 
(Jan Lokos/Velká Epocha)

Více Fotografií...

Mezi nejvýznamnější zahraniční hosty akce „Letná ‘07” patřili kromě švédského europoslance Görana Lindblada především čínský student Zhao Ming a kanadský politik David Kilgour.

Poslanec Lindblad, který v Evropském parlamentu prosadil rezoluci, odsuzující zločiny komunismu, se v předvečer „Letné” objevil na obrazovce České televize v duelu s českým europoslancem za KSČM Miroslavem Ransdorfem. Poněkud z míry vyvedený Ransdorf v živém přenosu nepřímo označil redaktorku ČT za čarodějnici a Lindbladovi doporučil, aby si přečetl Marxe. “Právě proto, že jsem ho pečlivě četl, mám jasno v tom, co je komunismus zač.” odpověděl Ransdorfovi suše Lindblad.

V pořadu Události, komentáře vzápětí vystoupil čínský student Zhao Ming (Čao Ming), který zde podal svědectví o poměrech v čínských pracovních táborech, kam byl na 22 měsíců poslán bez řádného soudu. „Zločinem”, za který byl uvězněn, bylo praktikování meditační praxe Falun Gong a to, že se svého přesvědčení veřejně zastal. Poté, co Zhao vyplnil formulář stížnosti na Státním úřadu pro apely v Pekingu, byl na místě zadržen a následně vězněn v detenčních centrech a pracovních táborech. Zde byl podroben bití, mučení elektrickým proudem, spánkové deprivaci a „vymývání mozku”. 

Image

Zhao Ming promluvil o svých zkušenostech z věznění a mučení v čínském vězení.
(Kamil Rakyta/Velká Epocha)

Více Fotografií...

„Na studiích v Irsku jsem si na internetu četl příběhy lidí, kteří byli v té době v Číně vězněni, biti a mučeni za praktikování Falun Gongu. Věděl jsem, že do Číny pojedu na prázdniny a říkal jsem si: kdyby mě náhodou zadrželi, tak ty tvrdé podmínky ve věznicích přece zvládnu. Když jsem ale byl „tam”, věci se jevily jinak.”

Pan Zhao podle vlastních slov přežil nelidské zacházení díky pevné víře v kultivační praxi Falun Gong. Na svobodu se dostal díky velké podpoře ze světa. Jeho irští spolužáci a místní větev Amnesty International dohnali jeho případ až do nejvyšších vládních kruhů. Zhao Minga se při jednáních s čínským premiérem Zhu zastal irský předseda vlády Bertie Ahern a jeho případem se zabývala i Vysoká komisařka OSN pro lidská práva Mary Robinsonová.

„Kdo tam nebyl, je těžko může pochopit mučení, které jsem podstoupil. Slova na jeho vylíčení prostě nestačí. Přežil jsem díky tomu, že jsem ani jednou nezakolísal ve své víře. Takoví jsme na našem vězeňském bloku byli všichni. Dokonce i ti, kteří mučení nevydrželi a podepsali, že se zříkají svého přesvědčení a nebudou za něj apelovat, tak neučinili ze srdce. Další den už zase byli s námi a kladli vězeňské stráži pasivní odpor. Až po svém propuštění jsem se dozvěděl, jak masivní kampaň dělali mí spolužáci. Věděl jsem, že jsem právoplatným členem dublinské komunity, ale rozsah jejich záchranné akce mě přesto překvapil.”

Potleskem uvítalo letenské shromáždění i dalšího hosta, který se zabývá lidskými právy v Číně. Kanadský politik David Kilgour přicestoval do Čech již podruhé, navíc má důvěrný vztah k českým zemím. “Vaši krajané, žijící v Kanadě, mě v roce 1990 poctili Masarykovou cenou. Dostal jsem ji za to, že jsem mnohokrát před československou ambasádou apeloval za propuštění Vašich disidentů, zejména Vašeho pozdějšího prezidenta Václava Havla,” řekl Kilgour. “Do Čech přijíždím představit svou Revidovanou zprávu o odebírání orgánů v čínských věznicích, výsledek mé celoroční práce. Zpráva odhaluje komerční využití orgánů, které jsou odebírány vězňům proti jejich vůli. Vojenské nemocnice v Číně skrývají vraždění v širokém měřítku a mezinárodní komunita musí tyto zločiny zevrubně vyšetřit. Se svou zprávou jsem již navštívil 32 zemí, předevčírem jsem ještě byl v Indii. Když budeme společně stupňovat tlak na čínské představitele, donutíme režim, aby od této praxe upustil. Už teď mu závěry mého vyšetřování působí obrovskou ostudu.” 

Image

Zahraniční hosté Letné 2007 David Kilgour a Zhao Ming pózují v "trikách proti komunismu". (Jan Lokos/Velká Epocha)

David Kilgour navíc na Letné prozradil, že společně s dalšími významnými státníky, jako je viceprezident Evropského parlamentu Edward McMillan Scott, hodlá vyzvat mezinárodní veřejnost k bojkotu nadcházejících olympijských her v Pekingu. “Podívejte se na příběh zde přítomného Zhao Minga - vždyť byl mučen v pracovním táboře, který dodnes funguje přímo v Pekingu. Hodlá čínský režim na jednom konci města hostit olympijské hry, které mají být esencí humanity, a na druhém mučit lidi a zabíjet je pro jejich orgány? Mezinárodní společenství se přece nemůže nechat takto balamutit,” poukázal Kilgour.

Zhao Ming a David Kilgour se 2. 5. mezi 14.00 a 16.00 zúčastní přednášky pro zástupce médií i veřejnost, která proběhne v Městské knihovně na Mariánském náměstí v Praze 1.