Přibližně za dva týdny má ministr zdravotnictví Tomáš Julínek (ODS) v plánu představit komisi expertů a zástupců parlamentních stran, která by připravila reformu financování zdravotní péče. Pokud by byla reforma schválen, mohla by začít platit od roku 2010. Ministr to uvedl ve včerejším pořadu České televize Otázky Václava Moravce.

Reforma počítá se zavedením poplatků u lékaře, které by se vybíraly přímo v ordinaci. Za návštěvu u doktora by lidé zaplatili 30 korun, jeden den pobytu v nemocni, lázních či léčebně by stál 60 korun. Poplatek za pohotovost by činil 90 korun. Spolu s poplatky byl však stanoven také limit 5000 korun za rok, což znamená, že roční výdaje pacienta za doplatky na léky a poplatky u lékaře, které přesáhnou tuto částku, již bude hradit stát. Lidé budou rovněž informováni, na jakou péči mají nárok za své zdravotní pojištění, a pokud budou chtít, využijí možnosti připojištění. Zároveň s tím má ministerstvo v plánu stanovit maximální čekací lhůty na jednotlivé lékařské zákroky a vyšetření.

Chystané změny se nelíbí Svazu pacientů, který je považuje za protiústavní. Viceprezident svazu Josef Mrázek zmínil možnost, že se Svaz pacientů obrátí na někoho z řad poslanců či senátorů, kteří by podali stížnost na Ústavní soud. Stínový ministr zdravotnictví David Rath (ČSSD) s touto možností souhlasil a uvedl, že pro sociálnědemokratické poslance a senátory by nebyl problém případnou ústavní stížnost podat, protože návrh ministra Julínka je prý podle mnohých expertů na ústavní právo "v rozporu se současnou dikcí české ústavy". V minulých letech však Rath zavedení poplatků prosazoval. Prezident České lékařské komory Milan Kubek je toho názoru, že vybírání poplatků lékaře zbytečně zatíží. "Pokud lékař má 45 pacientů denně a poplatku věnuje vždy jen dvě minuty, zabere mu to hodinu a půl, kterou by mohl věnovat pacientům," dodal.

Podle slov Tomáše Julínka byl návrh ohledně poplatků vytvářen s ohledem na ústavu. "My jsme to samozřejmě vážili a prověřovali, a proto je to napsáno tak, aby to v rozporu s ústavou nebylo," dodal. Zavedení poplatků by podle ministra mělo mít také psychologický účinek. Lidé by si díky němu mohli uvědomit, že zdravotnictví není zdarma a svou návštěvu u lékaře si předem rozvážit. Tím by se předešlo zatížení systému zdravotnictví. Se zavedením poplatků souhlasí chirurg Pavel Pafko a výkonný ředitel Svazu zdravotních pojišťoven Jaromír Gajdáček.

-jn-