Možná to důvěrně znáte… Je hluboká noc a vy přesto nemůžete spát. Co je příčinou?  Jsou to narušitelé vašeho spánku, kteří vyluzují ty příšerné a často více a více gradující zvuky,  připomínající řezání pily nebo zvuky dělostřelecké palby v malém měřítku. Chrápání může být skutečný problém, a to nejen pro ty, kteří jsou noc co noc vystavováni těmto „nočním koncertům.“ Může ohrožovat i ty, kteří se mu sice neplánovaně, ale vytrvale oddávají na plný plyn.

Je chrápání dědičné?

Chrápání patří mezi nejčastější poruchy spánku. Vyskytuje u mužů i žen, ušetřeny nejsou dokonce ani nastávající maminky. Nemalou skupinou postižených jsou děti, nejčastěji ve věku 4-6 let. „Podle výzkumů amerických vědců je třikrát více pravděpodobné, že pokud rodiče chrápají, mohou v „rodinné tradici“ pokračovat i děti, dědičnost chrápání jistě ovlivňuje“ tvrdí Dr. Maninder Kalra z amerického týmu výzkumníků.

Co se děje během „nočních vystoupení?“

Vlivem různých faktorů dochází k poklesu měkkého patra a zapadení jazyka. Tím dochází  k tzv. spánkové apnoi, kdy postižený nedýchá třeba až 90 sekund. V té době poklesá hladina kyslíku a do krve se vyplavuje adrenalin, který zvyšuje tlak krve. Následky vysokého krevního tlaku jsou zřejmé, protože způsobuje mimo jiné srdeční potíže ve formě angíny pectoris, poruch srdečního rytmu nebo třeba mozkovou příhodu.

Výzkumy varují...

Lékařské statistiky vědců z německého Erlangenu dokazují propojenost chrápání a poklesu výkonnosti u studentů. Při chrápání se snižuje množství kyslíku v krvi, což má za následek snížení výkonu a únavu přes den. Děti a studenti, kteří trpí nočním chrápáním hůře zvládají zkoušky a v tělocviku nejsou v takové kondici, jako jejich spolužáci, kteří spí klidným spánkem. Děti, které chrápají jsou daleko častěji vystaveni riziku metabolických poruch, srdečním vadám a například atopický ekzém se u nich vyskytuje častěji. Noční zařezávání také nepříznivě ovlivňuje vývoj dětí, které jsou méně soustředěné ve škole a mohou být také často až hyperaktivní.

Jaká je nejvíce ohrožená skupina?

Často jsou chrápáním postiženi lidé s nadváhou a obezitou. Také vyznavači kouření a alkoholu si zakládají na hlučný spánek. Chrápání postihuje většinou lidi středního, vyššího věku, častěji muže. U dětí se na chrápání podílí zvětšené krční mandle, velký kořen jazyka nebo sklon k chronické rýmě.

Jak na noční zařezávání?


Režimová opatření
Pokud trpíte obezitou, je ideální, když se vám podaří shodit přebytečná kila a vyhýbat se jídlu alespoň 3 hodiny před spaním. Vášniví kuřáci a vyznavači alkoholu by měli tato hobby omezit, pokud to nejde jinak, tak alespoň před spaním.

Chlad a klid
Odborníci doporučují spát v chladné místnosti, kde teplota odpovídá 16-18 stupňům Celsia. V místnosti by neměla být ostrá světla a rušivé zvuky, doporučuje se poslouchat relaxační nebo uklidňující hudbu. Někdy pomáhá rytmické dýchání a psychické uvolnění. Poloha na zádech a paže pod polštářem jsou vhodnou výchozí polohou pro klidný spánek.

Kapky nebo laser?
Dalším způsobem jsou speciální kapky proti chrápání nebo laserová operace, která je však poměrně finančně náročná.

Pro klidný spánek našich dětí...
U dětí často provádí odstranění velkých mandlí nebo tzv. somnoplastie, kdy se pomocí zavedených jehliček přímo do mandlí působí pomocí magnetických vln o určité frekvenci, a tím se dosáhne zmenšení mandlí bez krvavého zákroku.

Pokud se rozhodnete skoncovat se zařezáváním a rušivým buzením členů rodiny, můžete se inspirovat našimi radami nebo navštivte lékaře. Určitě to oceníte nejen vy sami, ale i vaši blízcí a klidné noci zavládnou pod nebesy. Přejeme hodně štěstí a dobrou klidnou noc.