Názory http://www2.epochtimes.cz/Table/Nazory/ Sun, 25 Aug 2019 02:00:12 +0000 Joomla! - Open Source Content Management cs-cz Dopis našim čtenářům týkající se zprávy publikované serverem Buzzfeed o Epoch Times http://www2.epochtimes.cz/2019071024852/Dopis-nasim-ctenarum-tykajici-se-zpravy-publikovane-serverem-Buzzfeed-o-Epoch-Times.html http://www2.epochtimes.cz/2019071024852/Dopis-nasim-ctenarum-tykajici-se-zpravy-publikovane-serverem-Buzzfeed-o-Epoch-Times.html Česká redakce tuto reakci šéfredaktora newyorské pobočky The Epoch Times publikuje jako doplněk k nedávné reakci newyorského vydavatele The Epoch Times na otázky redaktorů stanice NBC.

Koncem října minulého roku o nás server BuzzFeed publikoval článek. Tato skutečnost nám poskytla možnost objasnit našim čtenářům, přátelům, partnerům a společnosti jako celku náš redakční přístup. Ačkoliv se domníváme, že nejlepším způsobem, jak jej poznat, je jednoduše navštívit naše webové stránky a začíst se do článků, přesto zde publikujeme několik našich myšlenek k této věci.

1. O pokrývání zpráv týkající se Trumpova úřadu a jeho administrativy

Jakožto nezávislé, pravdu hledající médium se nezapojujeme do politických her. Zavázali jsme se podávat nezkreslené pravdivé zpravodajství o Trumpově úřadu a administrativě, a to i přesto, že se mnoho jiných médií uchýlilo k selektivnímu pokrývání zpráv či v některých případech dokonce i k šíření nepřesných informací.

Bez ohledu na to, zda člověk souhlasí s politikou Trumpovy administrativy či nikoliv, nelze popřít, že prezident Donald Trump mění Ameriku – a to je něčím, o co se většina Američanů opravdu zajímá.

Studie publikovaná Pew Research Center odhalila, že během prvních šedesáti dní Trumpova působení v úřadu tvořilo zpravodajství o jeho administrativě pouze pět procent pozitivních zpráv. K obdobnému závěru dospěli výzkumníci z Media Reseach Center. Podle jejich zjištění bylo devadesát procent reportáží na téma Trump, probíhajících v hlavním vysílacím čase, negativních.

Americká vize svobody a příležitostí, založená „zakládajícími otci“ (pozn. z amerického „Founding Fathers“ odkazující na nezávislost Spojených států), je ve světě unikátní. Na základně vlastních zkušeností s hrůzami komunistické ideologie si zakladatelé Epoch Times a NTD uvědomili tuto americkou příležitost vytvořit silný svobodný hlas.

Vnímáme snahu Trumpovy administrativy změnit socialistickou politiku země společně se stanovením zákonů proti infiltraci a subverzi ze strany Číny jako pozoruhodný obrat oproti minulosti. Toto upřímné úsilí, pokud bude plně realizováno, bude přínosem pro USA a svět jako celek.

Kromě toho věříme, že spravedlivé a přesné podávání zpráv o každém prezidentovi prospívá lidem v Americe i jinde ve světě. Deník Epoch Times není zaujatý ani stranický vůči žádné politické skupině.

2. O vztahu Epoch Times k Falun Gongu

John Tang, náš zakladatel, opustil Čínu po masakru na Náměstí nebeského klidu v roce 1989. Tehdy se zapsal do postdoktorandského programu na Georgia Institute of Technology a žil v domnění, že komunistický systém je pro něho už pouhou minulostí.

V roce 1999 pozoroval stejný aparát nenávistné propagandy, který aktivně působil při hanobení studentů protestujících na Náměstí nebeského klidu v roce 1989. Čínský režim zahájil pronásledování následovníků duchovní disciplíny Falun Gong, jejichž počet se v té době v Číně odhadoval na 70 až 100 milionů.

Tehdejší čínský diktátor Ťiang Ce-min nařídil státu „vyhladit“ Falun Gong a všem státem vlastněným médiím na tomto úsilí spolupracovat a účastnit se ho. Agentura Associated Press (AP) v té době informovala, že Ťiang Ce-min své propagandistické úsilí rozšířil na mezinárodní úroveň a americkému prezidentovi Billu Clintonovi předal knihu obsahující „neúprosnou palbu propagandy“, jak tehdy dokument pojmenovala AP.

John Tang byl zděšen masovým zatýkáním, které v Číně brzy následovalo. Ztratil kontakt s přáteli a kolegy z Číny a později zjistil, že státní média je vykreslují jako zlé a hrozivé existence. Ve snaze nabídnout perspektivu nezávislou na čínském režimu, zbudoval ve sklepě svého domu v Atlantě redakci Epoch Times. Brzy se k němu připojila řada redaktorů a reportérů z jeho rodné země. Krátce nato bylo 10 členů redakce v Číně odsouzeno k dlouhým trestům odnětí svobody v rozmezí tří až deseti let za „podněcování k podvracení státní moci“. Toto přimělo deník v Číně přejít k utajenému způsobu práce.

Přesto byla řada čínských redakčních přispěvatelů a korespondentů nadále pronásledována. Jeden z nich v roce 2017 zemřel po 12 letech vězení, další byl v roce 2018 propuštěn po deseti letech vězení. Jde o to, že od počátku jsme odhodláni odhalovat pravdu i za obtížných okolností, a to bude navždy součástí toho, co děláme.

Takže vnímáme jak pronásledování praktikujících Falun Gongu čínskou komunistickou stranou, tak i pozoruhodné a hrdinské způsoby, kterými následovníci této praxe pronásledování vzdorují. Dle našeho přesvědčení se jedná o jeden z nejvíce podceňovaných příběhů posledních 20 let.

V současnosti sídlí vedení Epoch Times v New Yorku, avšak rozrostli jsme se na mezinárodní médium, které publikuje ve 23 jazycích a v 35 zemích, a pokrývající paletu rozličných témat. Zprávy a analýzy pokrývající události v Číně zůstávají naší hlavní expertizou. Zejména potom v otázkách, u kterých se Komunistická strana Číny snaží kontrolovat a ovládat směrování a příběh – jako například porušování lidských práv, čínské demokratické hnutí či útlak náboženských a etnických menšin, jako jsou Tibeťané, Ujgurové, křesťané a samozřejmě následovníci Falun Gongu.

Ve Spojených státech vnášíme ducha pravdivého a nezávislého zpravodajství Epoch Times do pokrývání událostí v politice USA i jinde ve světě. Těšíme se, že se k nám na této cestě připojíte.

Jasper Fakkert, šéfredaktor pobočky The Epoch Times USA


původního článku publikovaného v angličtině přeložil Petr Matějček


Pokud se vám náš článek líbil, podpořte nás prosím jeho sdílením na sociálních sítích.


Čtěte také:

Odpověď The Epoch Times na nevhodné otázky společnosti NBC News

]]>
m.cabejsek@seznam.cz (Jasper Frankert) Názory Wed, 10 Jul 2019 15:31:06 +0000
Odpověď The Epoch Times na nevhodné otázky společnosti NBC News http://www2.epochtimes.cz/2019062824835/Odpoved-The-Epoch-Times-na-nevhodne-otazky-spolecnosti-NBC-News.html http://www2.epochtimes.cz/2019062824835/Odpoved-The-Epoch-Times-na-nevhodne-otazky-spolecnosti-NBC-News.html Tento otevřený dopis byl publikován 20. června 2019.

Vážení čtenáři,

minulý týden kontaktovali americkou pobočku The Epoch Times dva novináři společnosti NBC s řadou velmi nevhodných otázek.

Reportéři NBC se dotazovali na náboženskou víru některých našich zaměstnanců ve snaze diskreditovat jejich přesvědčení a zaútočit na naši žurnalistickou práci na základě osobních názorů, a nikoliv na základě objektivní analýzy. Dokonce vyhledávali informace o soukromém životě našich zaměstnanců.

V odpovědi NBC tímto otevřeným dopisem obhajujeme nejenom naše noviny, ale také samotnou žurnalistku, svobodu tisku a svobodu vyznání.

Jako rychle rostoucí nezávislé médium hrdě podporujeme nejvyšší standardy žurnalistiky.

Deník The Epoch Times byl založen v roce 2000 s cílem přinášet pravdivé a necenzurované zprávy lidem po celém světě. Naši zakladatelé osobně zažili hrůzy komunismu v Číně.

Prostřednictvím našeho zpravodajství jsme neustále odhalovali zločiny komunismu proti lidskosti. Je to také jeden z důvodů, proč naše média čelí neustálým útokům. Deset našich zaměstnanců v Číně bylo zatčeno a odsouzeno k odnětí svobody v rozmezí od tří do deseti let.

Prokletím dnešní žurnalistiky je všudypřítomná praxe psaní článků, které odpovídají předem určenému narativu či agendě. Právě tomuto se v The Epoch Times snažíme vyhnout ve všem, co děláme. Nejlepší žurnalistika minulosti měla za svůj standard pravdu, a nikoli politické výhody.

Otázky NBC se snaží rozkrýt to, o čem předpokládají, že je naší agendou, prostřednictvím otázek směřujících na naše zpravodajství o Donaldu Trumpovi či pronásledování duchovní praxe Falun Gong.

Je zjevné, že právě NBC má agendu, pokud jde o její zpravodajství týkající se prezidentství Donalda Trumpa. Studie Harvard Kennedy School’s Shorenstein Center na téma Média, politika a veřejná strategie zjistila, že 93 % článků, které vydala společnost NBC během prvních 100 dní v úřadu současného prezidenta USA, je negativních.

Pravda je tedy taková, že jelikož se naše mediální pokrytí prezidentského úřadu od pokrytí NBC značně liší, jejich dva reportéři se pouze snažili „ulovit“ nějakou agendu, která by naše zpravodajství zpochybnila.

A příběh, na kterém pracují, není žádná malá věc. Po několik týdnů nám naši bývalí zaměstnanci dávali na vědomí, že byli kontaktování lidmi od NBC, kteří se jich ptali na jejich práci pro The Epoch Times. Do vytvoření tohoto příběhu vložili velké úsilí.

NBC se přímo snažila vyzkoumat naši agendu touto otázkou: „Mnoho zpráv, které Epoch Times vydaly, se zaměřuje na podporu politiky prezidenta Trumpa, rozhovory s jeho zástupci a na téma spiknutí „deep state“(státu ve státě) ve věci „špehování“ Donalda Trumpa během jeho politické kampaně na post prezidenta v roce 2016. Máte pocit, že se jedná o nezaujatý popis věcí a považujete svá média za pro-trumpovská?“

Touto otázkou vydávají domněnku za důkaz. Neschopnost NBC zaujmout věcný přístup způsobuje, že faktický popis naší novinařiny zůstává zcela opomenut a NBC si tak může svobodně uplatňovat své názory na to, co děláme.

Další otázka se pokouší vyvodit závěry ze soukromého života našich zaměstnanců: „Jsou zaměstnanci The Epoch Times převážně dobrovolníci? Žijí někteří stážisté, dobrovolníci nebo zaměstnanci ve společném domě?“

Tyhle otázky už jsou skutečně nepatřičné. Jak souvisí životní podmínky jednotlivců s novinařinou The Epoch Times? Ptala by se NBC novinářů New York Times, zda někteří z nich bydlí ve sdíleném bytě? Toto šťourání se v soukromých životech jednotlivců může mít pouze jedinou motivaci, a to najít něco, co by mohlo být použito k diskreditaci našich novin.

A pak zde máme otázky ohledně Falun Gongu.

„Zdá se, že všichni nebo většina novinářů, redaktorů a vedoucích pracovníků zároveň praktikuje Falun Gong. Jak praxe Falun Gong informuje nebo ovlivňuje zpravodajství Epoch Times?“

Otázka předpokládá, že osobní přesvědčení jednotlivců je vhodným předmětem vyšetřování. Zeptali by se v NBC, jakou roli hraje víra v práci reportéra The New York Times, který je shodou okolností žid?

Touto otázkou se NBC snaží odhalit domnělou agendu, kterou hledá. Tím NBC pošlapává dlouhodobé přesvědčení naší společnosti, že otázky svědomí jsou soukromou věcí každého. Ale mnozí dnešní novináři nemají žádný problém opustit obvyklé postoje, které chrání svobodu víry.

Další otázka se ptá přímo na duchovní přesvědčení lidí, kteří praktikují Falun Gong:

„Jeden váš bývalý zaměstnanec tvrdí, že praktikující Falun Gongu věří, že ve světě se brzy odehraje „vyřazovací proces“, které postaví ty, kteří sympatizují s Falun Dafa, proti těm, kteří sympatizují s čínským režimem. Jde podle vás o správnou charakterizaci? Věří tomu vaše redakce?“

Charakterizace NBC týkající se Falun Gongu staví tuto praxi do falešného světla. Jde o obdobnou propagandu, jakou používá Komunistická strana Číny, když útočí na Falun Gong. Otázka NBC tak má zcela jistě nezamýšlený efekt napomáhání komunistické straně ospravedlnit její 20 let trvající pronásledování Falun Gongu.

Tento falešný obraz, který NBC o The Epoch Times vytváří, má jediný cíl: zdiskreditovat naši žurnalistiku.

V reakci na otázky NBC vydáváme následující oficiální prohlášení:

V The Epoch Times jsme se zavázali přinášet fakta o Trumpově administrativě, navzdory tomu, že mnoho jiných médií se uchýlilo k selektivnímu podávání zpráv a v některých případech i k šíření nepřesných informací. Postoj našich novin k podávání zpráv o Trumpově administrativě je popsán v dopise z října minulého roku adresovaném našim čtenářům.

Naše média nejsou financována lidmi praktikujícími Falun Gong, ani za ně nevystupují. Přesto však vnímají pronásledování praktikujících Falun Gongu čínskou komunistickou stranou a také i pozoruhodné a hrdinské způsoby, kterými následovníci této praxe pronásledování vzdorují. Dle našeho přesvědčení jde o jeden z nejvíce podceňovaných příběhů posledních 20 let. Mezi naše zakladatele patří i praktikující Falun Gongu a naše hodnoty „pravdy a tradice“ odrážejí jejich morální principy.

Pan Li Hongzhi, zakladatel Falun Gongu, řeší duchovní otázky pouze se svými žáky. Nemá žádnou roli v The Epoch Times.

The Epoch Times, založené Johnem Tangem, jsou primárně financovány prostřednictvím reklamy a předplatného.

K rozšiřování naší čtenářské základny využíváme různých marketingových platforem, včetně Facebooku. Na Facebooku používáme videoreklamy k propagaci předplatného. Inzerce předplatného The Epoch Times nemají žádnou politickou agendu. Jediný důvod, proč jsou některé z nich označeny jako „politická reklama“ je ten, že on-line platformy vyžadují, aby byly takto zařazovány.

Redakci The Epoch Times tvoří jak zaměstnanci na plný či částečný úvazek, tak externí pracovníci na volné noze a nezávislí přispěvatelé. Věříme, že jejich víra je jejich osobní věcí.

Přestože jsou The Epoch Times a televize NTD sesterská média, jedná se o zcela oddělené entity. I když máme povědomí o zábavné show „Edge of Wonders“, kterou založili bývalí zaměstnanci The Epoch Times, naše médium s ní není nijak propojeno a její web na to jasně poukazuje.

Svobodný tisk má v naší společnosti zvláštní výsady, proto také bývá označován jako „sedmá velmoc“. Aby bylo možné tyto výsady bránit, musí tisk dokázat, že jedná odpovědným způsobem. V reakci na otázky NBC se The Epoch Times snaží obhájit naše média a tím i roli, kterou by tisk měl v naší společnosti zastávat.

S pozdravem

Stephen Gregory
vydavatel, edice The Epoch Times v USA

Původní článek z angličtiny přeložil Petr Matějček.

Čtěte také:

Dopis našim čtenářům týkající se zprávy publikované serverem Buzzfeed o Epoch Times

]]>
m.cabejsek@seznam.cz (Stephen Gregory) Názory Fri, 28 Jun 2019 13:27:44 +0000
Analýza: Evropské volby ukázaly další oslabení ČSSD a KSČM http://www2.epochtimes.cz/2019053124794/Analyza-Evropske-volby-ukazaly-dalsi-oslabeni-CSSD-A-KSCM.html http://www2.epochtimes.cz/2019053124794/Analyza-Evropske-volby-ukazaly-dalsi-oslabeni-CSSD-A-KSCM.html

Víkendové volby do Evropského parlamentu potvrdily dlouhodobě nepříznivý trend, kterému čelí levicové strany v České republice a potažmo v celé Evropě. ČSSD nepřekročila 5 % práh nutný pro zisk mandátu, KSČM se to sice podařilo, skončila však s nejhorším výsledkem za dobu své existence.

Strany pro tento vývoj hledají nejrůznější důvody. Konečné výsledky však víc než zřetelně ukazují, že recept na to, jak tento vývoj zvrátit, nenacházejí. Zkusme se zamyslet, co za poklesem levicových stran stojí.

Nejprve mi dovolte pár statistik, které čtenáře snad nezahltí. V posledních volbách do Poslanecké sněmovny získaly obě strany celkem pouze 30 mandátů. Jen o tři roky dříve činil tento součet 83 mandátů a v roce 2006 dokonce rovných 100.

 

volby-evropsky-parlament-vypocet
 

Neméně zajímavé jsou i statistiky vývoje počtu členů stran. Přestože se s jejich úbytkem v různé míře potýká většina stran, pro KSČM má úbytek členů smrtící ráz. Strana má nyní přes 34 tisíc členů, což je historický nejméně. Pro srovnání: v roce 2013 měla přes 50 tisíc členů a v roce 2003 dokonce přes sto tisíc členů. Průměrný věk členské základny je cca 77 let a roční demografický úbytek se pohybuje okolo dvou až tří tisíc straníků.

Všechny tyto statistiky jsou průvodním jevem slábnoucí levice v ČR. Vyhlídky zejména pro KSČM rozhodně nejsou růžové. Demografický úbytek členů strana není schopná přirozeně doplňovat. Mladí lidé zkrátka iluze o komunistických myšlenkách nepřechovávají.

ČSSD problém s generační obměnou jako KSČM nemá. Například ministryně sociálních věcí Jana Maláčová i ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček jsou toho příkladem. S dlouhodobým úbytkem voličů se však strana potýká nyní více než KSČM.

Jaké jsou proto důvody? Sociálně demokratická strana dlouhodobě není schopna ve větší míře oslovovat voliče. Sami členové ČSSD se nedokáží shodnout na otázce, jak vlastně jejich typický volič vypadá. Je to městský, spíše, liberální volič pracující ve službách (kterých je čím dál více) nebo dělník pracující někde v průmyslové oblasti (kterých je naopak čím dál méně)?

Podobně se ČSSD není schopna vyprofilovat na otázce globalizace. V ČSSD spolu soupeří liberální a národovecká frakce. Pro potenciální voliče je tak její politika málo srozumitelná a někdy i neautentická.

Sociální demokracie se při troše štěstí (ale zejména kvalitním osobnostem v jejím čele a srozumitelnou politikou) může vrátit na dvouciferný volební výsledek. Šanci na obrat v trendu tak vidím stále větší u ČSSD než KSČM. Příští řádné volby do Poslanecké sněmovny se budou konat v roce 2021. Pravděpodobnost, že v ní opět zasednou komunisté, výše zmíněné statistiky výrazně snižují.

]]>
milan.kajinek@velkaepocha.cz (Leoš Strnad) Názory Fri, 31 May 2019 07:18:10 +0000
Německá SPD předjímá vzestup socialismu a plánuje vytvoření rudo-rudo-zelené aliance http://www2.epochtimes.cz/2019050824763/Nemecka-SPD-predjima-vzestup-socialismu-a-planuje-vytvoreni-rudo-rudo-zelene-aliance.html http://www2.epochtimes.cz/2019050824763/Nemecka-SPD-predjima-vzestup-socialismu-a-planuje-vytvoreni-rudo-rudo-zelene-aliance.html NĚMECKO – Předseda mladých socialistů (Juso) Kevin Kühnert vede nepřetržitou debatu o tezích socialismu, čímž udává levicové alianci složené z SPD, Zelených a Levice nový směr. Podle Sönke Rixa, jednoho z mluvčích představenstva pracovní skupiny SPD, Kühnert sice v několika bodech trochu přestřelil, ale nasadil správný směr k vytvoření rudo-rudo-zelené aliance.

„Diskuze o silném a schopném sociálním státě je šancí pro levicový tábor, jak získat lidi,“ řekl poslanec Spolkového sněmu Sönke Rix deníku Welt 6. května 2019. „Narůstá touha po politice, která bude určovat věci sociální péče o naši existenci tak, aby je trh nemohl regulovat.“ V praxi se jedná o narůstání moci státu a zvyšování daní.

Podle viceprezidenta SPD Ralfa Stegnera může diskuze o silném státě podpořit levicové spojenectví. Stegner chce posilovat roli státu a zvyšovat daňové zatížení, aby směřoval k socialismu. Voliče láká na témata zvyšování nájmu, ochranu klimatu nebo vyšší zdanění příjmů velkých firem.

„Potřebujeme stát schopný jednat, který nepřihlíží k rychlému růstu nájmů, kdy lidé, kteří celý život pracovali, ve stáří jen přežívají. Stát, který dělá něco pro ochranu klimatu a stará se o to, aby i velké koncerny byly spravedlivě daněny, a ne jen drobní řemeslníci,“ řekl Stegner deníku der Zeitung.

To jsou podle Stegnera témata, která mohou pomoci rudo-rudo-zelené alianci získat ve volbách většinu.

K urychlení rozhovorů o takovéto alianci bylo na 15. května naplánováno strategické setkání poslanců spolkového sněmu všech tří stran. Tam se má mluvit i o volbách do zemského sněmu v Brémách a Braniborsku. V obou spolkových zemích je rudo-rudo-zelená koalice pouze jednou z možností.

„V nejlepším případě bychom mohli mít koncem roku čtyři rudo-rudo-zelené koalice ve spolkové radě. A to už je něco,“ řekl pro deník Welt levicový poslanec Stefan Liebich.

Zásadně pro takovéto aliance ale platí, že nejsilnější strana vede vládu, řekl Liebich. „Tento nárok zatím nikdo nezpochybnil.“ Momentálně je v průzkumech rudo-rudo-zelená aliance na spolkové úrovni ještě několik procent vzdálená od většiny, řekl novinám poslanec spolkového sněmu za Zelené Sven-Christian Kindler. „Avšak pozorujeme náladu obyvatelstva, která se pohybuje v náš prospěch,“ řekl politik.

„Panické reakce“ konzervativně-liberálního politického spektra vyvolaly výroky předsedy mladých socialistů (Juso) Kevina Kühnerta o zestátnění velkých podniků jako BMW. Šéf mladých socialistů podle jeho slov cítí, že přišel čas pro nový vzestup socialismu. Voliče láká myšlenkou, že socialismus vyřeší sociální nerovnosti a údajnou „klimatickou krizi“.

„Existuje zde averze proti kapitalismu. Mnoho lidí cítí, že vzhledem k velké sociální nerovnosti a klimatické krizi to tak dále nemůže pokračovat. Musíme vést spor o to, jak může fungovat spravedlivá ekonomika,“ uvedl Kevin Kühnert.

Cílem socialismu je komunismus


„Komunismus je politická ideologie, která využívá socialismus jako jeden z nástrojů k dosažení svých cílů,“ uvádí Jaroslav Thraumb v článku z 26. listopadu 2016. „Dalo by se říct, že socialismus je určitou předfází komunismu, kdy existuje snaha o odstranění třídních rozdílů a zavedení společného vlastnictví, ale v socialismu prvky elitářství, soukromého vlastnictví a tržního fungování ještě do jisté míry figurují.“

Kroky, které naznačují představitelé německé levice, odpovídají směru ke komunismu, který hlásá definitivní odstranění sociální nerovnosti, zavádí úplné společné vlastnictví (respektive vše vlastní stát) a statky jsou nakonec rozdělovány podle potřeb, a nikoli podle práce jako v socialismu.

„Socialismus a komunismus bychom tedy mohli označit jako dvě fáze podobného myšlenkového směru postaveného na společném vlastnictví, vyrovnávání společnosti a boření sociálních i jiných odlišujících bariér mezi lidmi,“ míní Jaroslav Thraumb.

V historii četných pokusů o zavedení komunismu téměř neexistují případy, kde by byl dlouhodobě efektivní. V praxi se zpravidla vytvářejí elity členů komunistické strany, které se chopí moci, která byla ve fázi socialismu postupně převedena do struktury státu. Dochází k vytvoření propasti mezi „běžnými občany“ a členy komunistické strany a v praxi byla vytvořena totalitní moc.


Ze stránek německé redakce Epoch Times přeložila Bohumila Chocholová, upravil Milan Kajínek


]]>
m.cabejsek@seznam.cz (Epoch Times) Názory Wed, 08 May 2019 07:21:33 +0000
Kudlow: Socialismus nepřináší prosperitu, ale chudobu http://www2.epochtimes.cz/2019042424744/Kudlow-Socialismus-neprinasi-prosperitu-ale-chudobu.html http://www2.epochtimes.cz/2019042424744/Kudlow-Socialismus-neprinasi-prosperitu-ale-chudobu.html

WASHINGTON — Vrchní ekonomický poradce Bílého domu se pustil do kritiky socialismu, kterým se snaží zaujmout voliče prezidentští kandidáti Demokratické strany.

„Podívejte se, jsem bývalý demokrat,“ řekl Kudlow. „Pracoval jsem pro prezidenta Reagana, který býval také demokratem, a teď dělám pro prezidenta Trumpa, také bývalého demokrata.“

„Řeknu vám, že socialismus je prohra. Nechci, abychom zapomněli na lekce z minulosti.“

Během svého projevu v National Press Clubu 23. dubna Kudlow řekl, že kolektivismus, centrální plánování a vládou řízené ekonomiky v průběhu historie selhaly.

„Podkopávají naší morálku, omezují naši svobodu a mají tendenci obrátit se ve skutečně kruté politické problémy.“

Kudlowovy komentáře přicházejí v době, kdy napříč Demokratickou stranou USA vzrůstá podpora socialistických programů, jako Medicare for All (MfA, Zdravotní péče pro všechny) a Green New Deal (GND, Zelený Nový úděl). Trumpova administrativa opakovaně poukazuje na čím dál výraznější posun Demokratické strany k radikální levici.

„Z mého pohledu coby ekonoma je však nejhorší to, že nevedou k blahobytu. Vytváří chudobu,“ uvedl Kudlow.

„Nyní je naše země na prahu nového rozkvětu. Jsme nejatraktivnější ekonomikou na světě. Roste v ni důvěra,“ řekl a dodal: „Proč bychom měli usilovat o zákony, které, myslím celkem, ukrojí 15 % HDP za 10 let?“

Jak vyplývá ze studie provedené Univerzitou George Masona, jen program MfA by zatížil státní pokladnu 32 biliony dolarů během 10 let. Dle studie by cenou za takový program bylo zvednutí daňového zatížení na historické maximum. Podle odhadů ekonomických poradců Bílého domu by v takovém případě přišla každá domácnost o zhruba 17 tisíc dolarů ročně.

Co se týká ambiciózního environmentálního programu GND, pozornost na sebe strhly dvě nové demokratické kongresmanky, Alexandria Ocasio-Cortezová a Ilhan Omarová, které v této souvislosti navrhly dokonce 70-ti až 80-tiprocentní zdanění.

Mnozí demokratičtí kandidáti na prezidentské volby v USA v roce 2020, jako např. Cory Booker, Kirsten Gillibrandová, Elizabeth Warrenová a Kamala Harrisová, jsou spolunavrhovateli MfA a GND.

Dle Kayleigh McEnanyové, tiskové mluvčí amerického prezidenta Trumpa, bude odhalování socialismu jedním z klíčových prvků kampaně na znovuzvolení Donalda Trumpa v prezidentských volbách. Pro The Epoch Times uvedla, že původně to v plánu neměli, ale cílení kampaně upravili vzhledem k tomu, že většina demokratických kandidátů socialistickou ideologii podporuje.

Líbil se vám tento článek? Podpořte nás prosím jeho sdílením na sociálních sítích. 

Překlad a redakční úprava původní zprávy newyorské The Epoch Times: J. S.
]]>
m.cabejsek@seznam.cz (EMEL AKAN ) Názory Wed, 24 Apr 2019 21:22:04 +0000
Názor: Trumpovo znovuzvolení příští rok stojí na dvou faktorech. Jakou má prozatím šanci? http://www2.epochtimes.cz/2019041824739/Nazor-Trumpovo-znovuzvoleni-pristi-rok-stoji-na-dvou-faktorech.-Jakou-ma-prozatim-sanci.html http://www2.epochtimes.cz/2019041824739/Nazor-Trumpovo-znovuzvoleni-pristi-rok-stoji-na-dvou-faktorech.-Jakou-ma-prozatim-sanci.html Americký prezident Donald Trump se již příští rok bude ucházet o znovuzvolení. Šanci, že bude zvolen i podruhé, má čistě statisticky poměrně vysokou. Jen pro zajímavost: od roku 1900 se z celkových 19 úřadujících prezidentů znovuzvolení nepovedlo pouze pěti z nich. Jaké byly v minulosti hlavní důvody, proč se musel prezident stěhovat z Bílého domu už po čtyřech letech v úřadu?

Zjednodušeně se dá říci, že znovuzvolení stojí na dvou faktorech. Prvním z nich je dobrá kondice americké ekonomiky. Druhým faktorem je úspěch v mezinárodní politice. Například v době, kdy se o znovuzvolení ucházel dnes již zesnulý George Bush starší, trápila americkou ekonomiku vleklá recese. Ani úspěch na mezinárodním poli během První války v Zálivu nedokázal vyrovnat chabý výkon na domácím ekonomickém poli.

Jimmy Carter také musel uvolnit křeslo prezidenta už po čtyřech letech Ronaldu Reaganovi. Důvody byly zřejmé. Za jeho vlády se americká ekonomika potýkala s vysokou inflací. V zahraniční politice mu pak uškodila neúspěšná snaha o záchranu amerických diplomatů z revolučního Íránu nebo sovětská invaze do Afghánistánu, po kterých se Carter začal jevit jako slabý prezident.

Jak je na tom z tohoto hlediska prezident Donald Trump? Růst amerického HDP v druhém kvartále minulého roku dosáhl 4,2 %, za rok 2018 pak dosáhl růstu 2,9 %. Nezaměstnanost je na rekordně nízkých úrovních a rostou reálné mzdy. Prezident Trump také (jako málokterý prezident před ním) sleduje burzovní indexy a je těžké si představit, že by jejich růst nepoužil jako jeden z argumentů pro své znovuzvolení před svými voliči.

Dlouhodobě kritizuje zvyšování úrokových sazeb americkou centrální bankou (Fed). I když z pozice prezidenta nemá na rozhodování Fedu vliv, i na této frontě se mu v poslední době daří. Fed pravděpodobně úrokové sazby letos vůbec nezvedne. Burzovním indexům a investorům se tak nabízí ideální mix dobrého ekonomického fundamentu a opatrného („holubičího“) přístupu centrální banky.

V mezinárodní politice drží prozatím hned několik triumfů. Trumpova počáteční konfrontační politika „ohně a hněvu“ vůči Severní Koreji vyústila ve dva summity s Kim Čong-unem a k prozatím bezprecedentnímu klidu na Korejském poloostrově. V obchodní diplomacii s Čínou vystupuje prezident Trump podobně asertivně. Trump nejdříve uvalil cla na část čínských importů do USA. Světové burzy tento krok znervózněl. Čínskou stranu tím však dotlačil k jednání o férovější podobě vzájemné obchodní výměny i rovnému postavení zahraničních firem na čínském trhu. Plody případné dohody nesklidí jen americké, ale i evropské firmy.

Pokud se prezidentu Trumpovi podaří udržet nastavený směr a tempo, bude pro případné protikandidáty velmi těžké uspět. Trump je výrazná osobnost a takovým se v politice daří držet dlouho. Zdá se tak, že Trumpovo heslo „Make America Great Again“ modifikované do „Keep America great“ pro kampaň na druhý mandát nás bude ještě pár let provázet.


Líbil se vám tento článek? Podpořte nás prosím jeho sdílením na sociálních sítích.




]]>
m.cabejsek@seznam.cz (Leoš Strnad) Názory Thu, 18 Apr 2019 12:38:55 +0000
Inside the New York KGB Museum - commemorating the crimes of communism or celebrating a “red” James Bond? http://www2.epochtimes.cz/2019040424720/Inside-the-New-York-KGB-Museum-commemorating-the-crimes-of-communism-or-celebrating-a-red-James-Bond.html http://www2.epochtimes.cz/2019040424720/Inside-the-New-York-KGB-Museum-commemorating-the-crimes-of-communism-or-celebrating-a-red-James-Bond.html On 14th Street in Manhattan, I entered the KGB Spy Museum which displays gadgets from the secret Soviet security agency. I visited this museum during my trip to New York, and realized that there is an important story in the background, which this museum doesn’t tell.]]> m.cabejsek@seznam.cz (By Milan Kajínek) Názory Thu, 04 Apr 2019 12:24:44 +0000 Senátor Marek Hilšer k situaci v Číně: „Jsme sice malý stát, ale to neznamená, že bychom měli k těmto věcem mlčet.“ http://www2.epochtimes.cz/2019032424709/Senator-Marek-Hilser-k-situaci-v-Cine-Jsme-sice-maly-stat-ale-to-neznamena-ze-bychom-meli-k-temto-vecem-mlcet.-Mlceni-v-podstate-znamena-souhlas.html http://www2.epochtimes.cz/2019032424709/Senator-Marek-Hilser-k-situaci-v-Cine-Jsme-sice-maly-stat-ale-to-neznamena-ze-bychom-meli-k-temto-vecem-mlcet.-Mlceni-v-podstate-znamena-souhlas.html „Porušování lidských práv v Číně je závažný fakt. Přestože se mnozí snaží tuto skutečnost vyvracet. To porušování se netýká pouze členů Falun Gongu. Jak už zde bylo řečeno a já za to děkuji představiteli Ministerstva zahraničí, se týká i etnických menšin, Ujgurů, týká se to i různých jiných náboženství, jako jsou například křesťané.“

]]>
milan.kajinek@velkaepocha.cz (Milan Kajínek) Názory Sun, 24 Mar 2019 22:44:16 +0000
Senátor Pavel Fischer: „Čínský totalitní režim drží v koncentračních táborech skutečně statisíce politických vězňů“ http://www2.epochtimes.cz/2019032324706/Senator-Pavel-Fischer-Cinsky-totalitni-rezim-totiz-drzi-v-koncentracnich-taborech-skutecne-sta-tisice-politickych-veznu.html http://www2.epochtimes.cz/2019032324706/Senator-Pavel-Fischer-Cinsky-totalitni-rezim-totiz-drzi-v-koncentracnich-taborech-skutecne-sta-tisice-politickych-veznu.html „Když se podíváme do Všeobecné deklarace lidských práv a začneme číst jednotlivé paragrafy, zjistíme, že v případě Falun Gong a dalších případů podobně pronásledovaných (skupin) v Číně, můžeme začít zaškrtávat, co všechno se nedodržuje. Upírá se právo na život, popírá se uznání člověka jako lidské osoby před zákonem. Upírá se mu rovnost před zákonem, porušuje se zákaz svévolného zatčení, porušuje se zákaz mučení, porušuje se právo na spravedlivý a otevřený soudní proces. Řada z vězňů ani neví, za co se provinili. Porušuje se zásada presumpce neviny. Prolomila se pravidla ochrany soukromí. Lidé jsou systematicky sledováni. Omezuje se svoboda svědomí. A o náboženském vyznání a jeho svobodě ani nemluvě. Křesťané by mohli vypovídat. Muslimové a další rovněž.“

]]>
milan.kajinek@velkaepocha.cz (Milan Kajínek) Názory Sat, 23 Mar 2019 08:19:48 +0000
Český premiér by mohl sehrát klíčovou roli ve vztazích mezi USA a ČR, zatímco prezident Zeman buduje vztahy s Ruskem a Čínou http://www2.epochtimes.cz/2019031324686/Cesky-premier-by-mohl-sehrat-klicovou-roli-ve-vztazich-mezi-USA-a-CR-zatimco-prezident-Zeman-buduje-vztahy-s-Ruskem-a-Cinou.html http://www2.epochtimes.cz/2019031324686/Cesky-premier-by-mohl-sehrat-klicovou-roli-ve-vztazich-mezi-USA-a-CR-zatimco-prezident-Zeman-buduje-vztahy-s-Ruskem-a-Cinou.html Setkání amerického prezidenta Donalda Trumpa a českého premiéra Andreje Babiše – co bylo řečeno a co by to pro ČR mohlo znamenat. Trump složil poklonu České republice a pochválil dobré vzájemné vztahy a spolupráci v obchodě a kybernetické bezpečnosti. „Česká republika je skvělá země, velmi dobře se jí ekonomicky daří. Je to velmi bezpečná země, má silnou armádu, silné lidi,“ uvedl Trump. „Máme s Českou republikou báječné vztahy. Setkání je pro mě velká čest.“ ]]> m.cabejsek@seznam.cz (Juraj Skovajsa a Milan Kajínek) Názory Wed, 13 Mar 2019 21:09:32 +0000