Vepřový bůček po čínsku. (Ondřej Horecký / Epoch Times)
Vepřový bůček po čínsku. (Ondřej Horecký / Epoch Times)
Oblíbený čínský pokrm Dong Pu Rou (čti tung pchu žou) se sice dlouho připravuje, ale rozhodně stojí za to. Aromatický, nasládlý a vydatný, s příjemnou kombinací masa a tuku, takový je dušený vepřový bůček v čínském stylu.

Pokud děti nebo partner pečený bůček obyčejně nejí, je možné, že u tohoto receptu udělají výjimku. Recept údajně vymyslel známý čínský poet Su Tung Pcho z dynastie Sung, který si rád vypil něco ostřejšího.

Jako mnoho jiných čínských receptů, i tento obsahuje rýžové víno shaoxing (šao-sing), ale nebojte, víno se v průběhu vaření vypaří. A pro ty z vás, kdo alkohol nemusí, máme i bezalkoholovou variantu (viz tipy na konci).

Čas přípravy: cca 15 minut

Čas vaření: cca 2–2,5 hodiny


Co budete potřebovat:
  • 1 kg bůčku bez kosti (i s kůží)
  • 4 stonků jarní cibulky
  • 3 cm zázvoru
  • 6 stroužků česneku
  • 5 lžic světlé sojové omáčky
  • 4 lžíce tmavé sojové omáčky (pro alternativy viz Tipy)
  • 7 lžic rýžového vína (pro alternativy viz tipy)
  • 70 g tmavého cukru
  • 2 lžíce oleje
  • voda

Bůček si nakrájejte na 4–5 cm dlouhé pásy. Ty vhoďte do vřící vody. Vařte 5-10 minut.


Mezitím si nakrájejte omytou cibulku na asi 5 cm dlouhé kusy. Oloupejte zázvor a nakrájejte na větší plátky. Česnek oloupejte a rozdrťte.
DSCF9914 cr
Suroviny na bůček po čínsku. (Ondřej Horecký / Epoch Times)

Bůček vytáhněte a promyjte ve studené vodě. Utěrkou maso osušte a nakrájejte na asi 5centimetrové kusy. Snažte se, aby to byly čtverce.

V hrnci nebo větším woku rozehřejte olej. Přihoďte cibulku, zázvor a česnek. Restujte asi 1 minutu, než se uvolní aroma.

Přilijte hrnek (250 ml) vody a hrnec přikryjte. Vařte 10 minut.

Přidejte sójovku, víno a cukr. Promíchejte, zakryjte pokličkou a vařte dalších 5 minut.

Vložte všechno maso a přilijte vodu tak, aby bylo maso téměř plně ponořené.

Až začne voda znovu vařit, snižte plamen na minimum, přikryjte pokličkou a nechejte mírně probublávat jednu hodinu.

Po hodině zkontrolujte stav tekutiny. Pokud maso není ponořené, obraťte ho a vařte další 1-1,5 hodiny, dokud není maso krásně měkké.

Tradičně se Dong Pu Rou podává s rýží a pak čoi, ale je samozřejmě na vás, jakou přílohu si zvolíte, ať už jsou to nudle, brambory anebo cokoliv jiného.

Video recept: Bůček na čínský způsob

Tipy:

Nemusíte shánět světlou a tmavou sojovou omáčku. Tyto dva druhy se v čínské kuchyni používají často, ale pokud si koupíte kvalitní omáčku japonského stylu (shoyu, tamari), stačí vám jenom ta, tj. 9 lžic. Jestli vás sojová omáčka zajímá víc, máme o ní celý článek.

Čínské rýžové víno je kulinářská pomůcka a není určeno k popíjení. Je jiné než hroznové víno a také se chutí liší od japonského saké. Pokud si alkohol nepřejete vůbec, vřele doporučuji použít místo vína rýžový ocet smíchaný s vodou v poměru 60:40. Rýžové víno dostanete v asijských potravinách, rýžový ocet ve zdravých výživách, popř. větších supermarketech.


Čtěte také:

Sójová omáčka – královna asijské kuchyně (+ recept)


5 způsobů, jak snadno a rychle oloupat česnek


Líbil se vám tento článek? Podpořte nás prosím jeho sdílením na sociálních sítích.