Pan Josef vzpomíná na okupaci v r. 1968.
Pan Josef vzpomíná na okupaci v r. 1968.
Ke smutnému výročí okupace letos byla média plná vzpomínek, rozhovorů s pamětníky, dokumentaristy, fotografy, výtvarníky, kurátory výstav aj. Kapele SABRAGE se k výročí podařilo natočit hudební klip s výjimečnou náplní.

K připomínce na smutné 50. výročí událostí ze srpna 1968 sdělil Ladze, kapelník skupiny:

„Dlouho jsme přemýšleli jaký klip na tuto píseň vlastně natočit. Nepřipadaly v úvahu žádné procházky Prahou, hraní na Staromáku apod. Najednou jsme se poznali s panem Josefem Novotným, a v tu ránu bylo jasno. Jeho příběh nás natolik oslovil, že to už prostě nešlo udělat jinak. Okamžitě jsme začali shánět archivní záběry a vše se rozběhlo velkým tempem…“

S panem Josefem natočila kapela navíc i cca 10minutový dokument, který vyjde brzy po klipu.

20180823-vyroci2
Sabrage.
„Je tam přesně popsáno, co pan Josef dělal 21. 8. 1968 na Vinohradské ulici, jak ho postřelili a jaké nesl v budoucnu následky za účast na demonstracích proti okupaci,“ dodal bubeník Tadeáš.  

„Ležela tam zakrvácená česká vlajka, jako skaut jsem měl úctu ke státní vlajce, ke státu. ...Tak jsem skočil k tomu obrubníku, vlajku jsem chyt´ do ruky – a v tom jsem to dostal, ze samopalu,“ vypráví pamětník na počátku hudebního videoklipu.

Na písni Naše Praha spolupracovala kapela s producentem Borisem Carloffem, který produkoval nahrávky například Davidu Kollerovi nebo kapele Kryštof.

Pardubicko-hradecká kapela Sabrage hraje 8 let a letos má za sebou hraní na festivalech České hrady, Rock for People nebo Létofest. V minulosti měla tu čest si zahrát s TOP českými a slovenskými kapelami či muzikanty – např. Chinaski (v rámci jejich turné Rockfield tour), No Name, David Koller, Michal Hrůza, Vladimír Mišík & Etc…Líbil se vám článek? Podpořte nás prosím jeho sdílením na sociálních sítích.