(Zdenka Danková / Epoch Times ČR)
(Zdenka Danková / Epoch Times ČR)
Krajina v Posázaví je měkká a vonící, pro vodáky zde teče řeka, pro cyklisty vedou jejich stezky. Ve Světlé nad Sázavou najdete také dost objektů, které stojí za zhlédnutí. Místní zámek v rukou zahraničních majitelů postupně vzkvétá. Kdysi omšelá fasáda zemědělské školy, které zámek sloužil, dnes září do dálky nejméně čtyřmi architektonickými slohy.

Původní tvrz na břehu řeky byla přestavěna na lovecký zámeček a každý další majitel k němu přidal svoji přístavbu nebo aspoň nějaký ten balkónek. Rozměrný park, jehož okraj se nedá ani dohlédnout, poskytuje příjemný prostor a stín. Poskytuje také prostor např. Hudební akci Sázavafest aj. Hudba ostatně zní z nitra zámku, barokní nebo klasická navozuje atmosféru šlechtických časů.

U zámku najdete i skleník s proudící vodou a příjemnou kavárničku. Z původního interiéru se zřejmě nic nedochovalo, avšak majitelé si věděli rady a naplnili prostory zajímavými předměty a kompozicemi. Přestože stavba prochází rozsáhlou rekonstrukcí, jeho brány jsou stále do široka otevřené a rovněž zámecký park vítá otevřenou náručí. Upravený anglický park o rozloze 18 hektarů s kaskádou rybníků je vhodný k procházkám po upravených cestičkách. Zámek také nabízí ubytovací apartmány s lákavým výhledem do parku.

Pro občerstvení hostů se ve zrenovovaných prostorách renesančního křídla zámku nachází nepřehlédnutelná kavárna Ladurée se svou nabídkou.

Světlá zámek podruhé 13.7 10
(Zdenka Danková / Epoch Times ČR)

Interiér zámku je našlápnutý spoustou starožitností, obrazů, starého skla, historických hodin. Z obrazů na vás hledí Černínové, Šternberkové, Valdštejnové – celkem zvučná jména. Vyslechnete si také smutný příběh Bílé paní a můžete jí pohlédnout do tváře.

V nově vyštukovaných komnatách a obnovených klenutých stropech se setkáte s expozicí historického evropského skla, kde spatříte kousky z období od raného baroka až do konce 19. století.

Sklo je ve Světlé na pravém místě. Sklo, kámen i granáty zanechaly významnou stopu v historii broušení skla nebo broušení granátů v blízkém Mariadole.

Světlá schůdky
(Zdenka Danková / Epoch Times ČR)

Světelskému náměstíčku panuje původně jednolodní děkanský kostel sv. Václava s věží, která má charakteristické dřevěné patro s podsebitím a tvoří dominantu města. Také budova radnice je z přelomu 18. a 19. století. Navštívit můžete také bývalý špitál, dům č. 101 ze 16. století, na němž se kromě erbu Salmů a Trčků nachází pamětní deska místnímu hudebnímu skladateli Aloisu Jelenovi.

Z města rovněž pochází malíř figuralista, František A. Jelínek, jehož autoportrét můžeme vidět také na zámku.

Cyklistu jistě zláká nová cyklostezka vedoucí z náměstí podél řeky až na Stvořidla, přírodní rezervaci na Sázavě.

Z blízkého okolí můžeme zmínit také Michalův statek v Pohledi nebo hrad Lipnice nad Sázavou, jehož panoráma skýtá dechberoucí pohled.

Světlá zámek podruhé 13.7 9
(Zdenka Danková / Epoch Times ČR)

Lipnice panoráma
Lipnice - dechberoucí panorama s hradem v krajině. (Zdenka Danková / Epoch Times ČR)

Světlá socha
Osamělá dívka na zámeckém nádvoří. (Zdenka Danková / Epoch Times ČR)


Čtěte také: Toulky Vysočinou: Tip na cyklovýlet podél řeky


Líbil se vám tento článek? Podpořte nás prosím jeho sdílením na sociálních sítích.