Pasačka ovcí v horáckém kroji, Helenín u Jihlavy, naučná stezka továrníka Karla Lőwa. (Z. Danková / Epoch Times ČR)
Pasačka ovcí v horáckém kroji, Helenín u Jihlavy, naučná stezka továrníka Karla Lőwa. (Z. Danková / Epoch Times ČR)
Luka nad Jihlavou, jejich Kolnička a Dolnička, se stále více a více dostávají do slovníku cyklistů. Cyklostezka z Jihlavy až do Raabsu, se svými zákoutími, obcemi a hospůdkami, se stává skutečně proslulou trasou. Stačí vystoupit z vlaku na jihlavském nádraží, sednout na kolo a zakrátko jste na stezce při řece Jihlavě. A pro cyklisty, kteří neradi kopce, je to trasa téměř ideální.

20180519-kolnicka
Kolnička, občerstvení pro cyklisty v Lukách n. Jihl. (Z. Danková / Epoch Times ČR)

Nemusíte jezdit až do Raabsu, stačí se porozhlédnout, co říční zákoutí nabízí turistům lačným poznání i prožitků. Hned za Jihlavou, v Heleníně, je otevřená naučná stezka továrníka Karla Lőwa v zahradě umělecko-průmyslové školy Helenín, SUPŠ. Ta sídlí v nádherné stavbě s neogotickými prvky, která původně bývala sídlem továrníkovým. Textilní magnát zde platil za osobnost podobně jako Baťa ve Zlíně. Pasačka s ovečkou, která teď zdobí naučnou stezku v zahradě, stála na původní kašně a zdá se, že je přioděna horáckým krojem.

Další zastavení jsou Luka nad Jihlavou, nabízející stylové restaurace a posezení, koupaliště nebo malé regionální muzeum. Restaurace s jejich zahrádkami jsou obsypané parkujícími koly, jejichž majitelé si dávají občerstvení v cyklostylu. Od domácích limonád po klasickou černou kávu, přes velké porce jídla i malé občerstvení.

Točenou zmrzlinu dostanete v pizzerii na náměstíčku ještě v 19 hodin večer.

Pokud se vydáte dále do Přímělkova nebo Dolního Smrčné, můžete navštívit blízký hrad Rokštejn, který je udržovanou zříceninou. Ale na cestu do těchto končin je nutno zabalit s sebou svačinu, občerstvení v Přímělkově se opravuje, a v Dolním Smrčném hospodu nedávno rovnou zbourali.

V malých obcích mohou cyklisté potkat různé domácí hospůdky, ale ne do všech budou vpuštěni. To, co se tváří jako domácí hospoda, může být tzv. klub. A kluby jsou zakládány proto, aby se v nich mohlo kouřit, když v restauracích platí striktní zákaz. A tak pokud se majiteli bude zdát, že jste kontrola, odmítne vás obsloužit.

Pokud pokračujete po cyklostezce, projedete Bransouzi, kde můžete sehnat koupaliště i nocleh, a dále Číchovem, poblíž něhož se nachází vrch Jalovec s rekreačním střediskem.

Větším městem, které potkáte, bude sama krásná Třebíč, jejíž památková rezervace se nachází v seznamu UNESCO.

Jak se uvádí na webu města: „Město a jeho okolí však uspokojí nejen milovníky historie a kultury ale také milovníky přírody - Třebíč se nachází v jedné z ekologicky nejčistších oblastí České republiky. Malebný ráz zdejší krajiny a čistá příroda vytvářejí vhodné podmínky pro relaxaci i aktivní odpočinek v podobě turistiky či cykloturistiky.“

Kromě návštěvy baziliky sv. Prokopa, Zadní synagogy a zámku mohou vody a slunce milovní návštěvníci zalehnout k odpočinku v laguně.

Zato v Brtnici, oproti Lukám, na náměstí stěží potkáte cyklistu. Proč?

20180519-brtnice
Brtnice – veranda před kostelem sv. Jakuba většího. (Z. Danková / Epoch Times ČR)

Do Brtnice vedou dlouhé kopce, a pak zde není dost hospůdek se zahrádkami, na kterých by cyklisté mohli hodovat. Avšak na průlez památkami vám nebude stačit celý den. Zámek, radnice, Valdštejnský dům, synagoga, mariánská kaple, historické mosty zdobené sochami, Paulánský klášter stojí za vidění.

Není sem jízda jako při řece okolo Luk. A ne každý je ochoten kopce zdolat. Ale pokud by se někdo odhodlal navštívit krásné město s řadou památek včetně Hoffmannova domu, může do Brtnice vyjet rovnou z Luk nad Jihlavou. Takové kopce ale vyžadují opravdu pevné odhodlání.

20180519-vchod
Brtnice – vchod k zámku. (Z. Danková / Epoch Times ČR)

Jarní sezóna pokračuje do letní a výlety po malebné Vysočině naplní srdce každého, kdo nechce sedět „doma za pecí“.


Líbil se vám tento článek? Podpořte nás prosím jeho sdílením na sociálních sítích.