Donald Trump a Kim Čong-un na obrazovce na železniční stanici v Soulu,11. května 2018. (Kredit: JUNG YEON-JE / AFP / Getty Images)
Donald Trump a Kim Čong-un na obrazovce na železniční stanici v Soulu,11. května 2018. (Kredit: JUNG YEON-JE / AFP / Getty Images)
Severní Korea je podle posledních zpráv připravena prokázat světu údajnou likvidaci areálu jaderného testování.

Do Severní Koreje přijelo v úterý přes dvacet reportérů z Číny, USA, Británie a Ruska, aby byli svědky likvidace testovacího areálu, informovala televizní stanice CBS News. Televizi CBS News je v této komunistické zemi umožněno sledovat uzavření areálu Punggye-ri.

Na 12. června je pak naplánován summit v Singapuru, kterého se má zúčastnit severokorejský diktátor Kim Čong-un a americký prezident Donald Trump.

Hned po příletu do Severní Koreje informoval reportér CBS Ben Tracey o svých dojmech a o plánované cestě k testovacímu areálu: „To místo je v odlehlé horské části země a řekli nám, že tam vyrazíme v úterý večer. Nejdříve pojedeme 11 hodin vlakem, poté čtyři hodiny autobusem a pak bude následovat asi hodinová túra. Zatím nevíme, zda kromě novinářů pozvala Severní Korea i nějaké experty, kteří dosvědčí jejich tvrzení, že půjde o uzavření nukleárního zařízení.“

Mezitím dnes proběhlo setkání Trumpa a jihokorejského prezidenta Mun Če-ina, při němž oba státníci jednali o „záměrech“ se Severní Koreou v souvislosti se summitem, který se má uskutečnit 12. června, jak informovala agentura Reuters. Stanice CBS News zprostředkovala nejnovější Trumpovo prohlášení na setkání s jihokorejským prezidentem, v němž uvedl, že se možná summit neuskuteční přesně v tomto datu, ale v každém případě „musí proběhnout“.

Usilování Severní Koreje o jaderné zbraně vyústilo v napjatou situaci na Korejském poloostrově a nepřátelství s USA. Situace se ještě více vystupňovala minulý rok, kdy Pchjongjang testoval raketu, která by pravděpodobně mohla zasáhnout i Spojené státy. Trump u té příležitosti řekl, že USA „Severní Koreu úplně zničí“, pokud to bude nezbytné, a pro Kima použil označení „little rocket man“ („malý rakeťák“).


Přeložil: J. S.; Zdroj.

Líbil se vám tento článek? Podpořte nás prosím jeho sdílením na sociálních sítích.