Severokorejský vůdce Kim Čong-un při inspekci nově postavené továrny Samjiyon. (STR/AFP / Getty Images)
Severokorejský vůdce Kim Čong-un při inspekci nově postavené továrny Samjiyon. (STR/AFP / Getty Images)
Rozvoj jaderného programu Severní Koreje a s tím spojené testy balistických raket vytváří stále větší napětí mezi Severní Koreou a Spojenými státy. Není tedy divu, že každý krok Kim Čong-una je bedlivě sledován. Severokorejský vůdce režimu nedávno navštívil severní část země poblíž hranic s Čínou. Tato skutečnost vyvolala u jihokorejských médií spekulaci, že Kim si nechal postavit tajné průchody do Číny.

Korejská centrální zpravodajská agentura začátkem prosince informovala o Kimově návštěvě továrny Amnokgang Tire Factory v provincii Čagang, jejimž cílem bylo poděkovat zaměstnancům za výrobu a dodání pneumatik na transportní vozidlo, které neslo mezikontinentální balistickou střelu Hwasong-15.

20171215-korea2
Návštěva továrny Amnokgang v provincii Čagang. (AFP / Getty Images)

Dle informací a fotografií poskytnutými severokorejskou zpravodajskou agenturou podnikl severokorejský vůdce další návštěvu jiné továrny na severu země o tři dny později.

Obě tyto návštěvy upoutaly pozornost jihokorejských médii. Dle deníku Chosun Ilbo jsou veřejná publicita a otevřené zveřejňování těchto zpráv krajně nezvyklé. Vzhledem k tomu, že v té době probíhalo vojenské cvičení spojeneckých sil USA a Jižní Koreje, naznačuje toto chování, že Kim pracuje na svém záložním plánu. Kim obvykle nečiní veřejná vystoupení, když na jihu jeho země probíhají vojenská cvičení. S odvoláním na experta na Severní Koreu deník uvedl, že Kim může mít vybudované tajné únikové tunely do Číny.

20171215-korea3
Letadla F-16 a F-35A. (Senior Airman Colby L. Hardin / U.S. Air Force via Getty Images)

Agentura Reuters informovala, že Jižní Korea a Spojené státy minulý týden ukončily pětidenní společné vojenské cvičení s názvem Vigilant Ace, jež zahrnovalo letecké manévry více než 230 letadel obou zemí. Výcviku se zúčastnily stíhačky F-22 Raptor a F-35.

Vojenský výcvik vyvrcholil 6. prosince, kdy strategické bombardéry F-22 a B-1B Lancer nacvičovaly simulované bombardování v Jižní Koreji. Cvičení bylo zahájeno na popud nejnovějších raketových testů Severní Koreje, které proběhly 29. listopadu.

Představitelé USA předpovídali, že vývoj rakety Hwasong-15, o níž Severní Korea tvrdí, že by mohla zasáhnout jakoukoliv část pevniny Spojených států, by mohl být dokončen ke konci letošního roku.


Přeložil a upravil: Petr Matějček; Zdroj: small United States


Chtěli byste o tom dát vědět vašim přátelům? Sdílejte prosím tento článek na facebooku, pomůžete tím článek zavčas ke všem dostat a zároveň nám tím pomůžete vydělat na reklamě, abychom vám nadále mohli přinášet zprávy. Děkujeme vám!