Ve shrbené pozici se hůře dýchá. (Pixabay)
Ve shrbené pozici se hůře dýchá. (Pixabay)
V dnešní době se těšíme komfortu, o jakém si mohli naši předkové nechat jen zdát, a přesto naše těla trpí. Trávíme teď víc času sezením (a hrbením se) než kdykoliv předtím. Vědci říkají, že je to cena za luxus, ve kterém žijeme.

„Žijeme v sedo-centrické společnosti, což má obrovská zdravotní rizika,“ říká doktor Steven Weininger, odborník na správné držení těla a autor knihy Strategie proti stárnutí: stůj vzpřímeně, žij déle (Stand Taller Live Longer: An Anti-Aging Strategy)

Sezení přechází do hrbení a špatné držení těla může nabourat tělesnou architekturu, říká Weininger. Funkce lidského těla fungují nejlépe, když jsou hlavní konstrukční prvky – hlava, trup a pánev - v rovině.

Když trávíme tolik času svého života v sedu, začínáme se postupně hrbit. Časem svalstvo, které nás má držet zpříma, ochabne a přestane plnit svoji funkci. Všechny ty hodiny strávené v autě, za pracovním stolem a před televizí si postupně vybírají svou daň.

Epoch Times hovořil s doktorem Weiningerem o tom, jaké má nesení těla dopad na naše zdraví, jak je tím ovlivněn náš životní styl a hlavně, jak si špatné držení těla napravit.

Proč je držení těla tak důležité?

Fyzická stavba těla je stejně důležitá jako chemická stavba těla, ale my si neuvědomujeme, že i mírná asymetrie může časem přerůst do větších problémů.

Je to otázka mechaniky. Když vezmete tělo a ohnete ho, to jest hlava se sklopí k trupu a trup se překlopí k pánvi, což je běžná pozice pro sed nebo psaní esemesek, nebudete tak dobře dýchat. Vzniká větší tlak na interní orgány, a ony nefungují tak dobře, jak by měly.

Můžete si toho všimnout okamžitě, když si uděláte rychlé cvičení. V pozici, v níž se zrovna nacházíte, se hluboko nadechněte a všimněte si, kolik vzduchu se vám podaří dostat dovnitř. Teď se posaďte vzpřímeně nebo se zpříma postavte. Hlavu vysuňte nahoru, ramena vystrčte nahoru, otevřete hruď, ramena zatáhněte dozadu a dolů. Tak a teď se zhluboka nadýchněte.

Všimnete si, že se vám dostane víc vzduchu, protože hrudní koš se může víc roztáhnout. Dýchání je pro vaše zdraví dobrá věc. Pomáhá nejenom s přívodem kyslíku, ale plíce vám také pomáhají vypumpovat ven toxiny. Plíce jsou největší vylučovací orgán.

Svalstvo, které při hlubokém nadechnutí používáte, není používáno, když se hrbíte. Časem zjistíte, že se vracíte do shrbené pozice a znovu nebudete správně dýchat. Příslušné svalstvo nebude účinně fungovat, a to se týká i srdce. Má to negativní vliv na kardiovaskulární systém.

Plíce vám také pomáhají vypumpovat ven toxiny. Plíce jsou největší vylučovací orgán.

Jaké další věci ovlivňují naše držení těla?

Všechno, co děláte, ovlivňuje držení těla. Když spíte na posteli, která nepodporuje vaši symetrii, je to totéž, jako když sedíte na židli, která se celý den naklání na jednu stranu. Když spíte na břiše a hlavu máte otočenou doprava, pozice se vám mírně posune tím směrem. Není to nic dramatického, ale časem se to projeví.

Vidím teď přímo epidemii, kterou si nikdo neuvědomuje: děti jsou shrbenější než jejich rodiče. Důvodem je to, že tráví víc času než kterákoliv generace před nimi, nad mobilními telefony a zařízeními.

Část problému spočívá v tom, že když píšete smsky, díváte se dolů, ale co je ještě horší, je to, co děláte s rukama. Abyste mohli přesně psát, nemůžete se pohupovat sem a tam a tak, abyste tomu zabránili, znehybníte všechno nahoře – zápěstí, lokty, páteř a trup. Velkou část dne procvičujete vlastní tělo, aby bylo uzamčeno v této pozici.

Teď, když o tom hovoříte, jsem se posadila víc zpříma. Ale jsem si jistá, že se později zase vrátím do svého pohodlného shrbení. Jak to udělat, abychom v lepším postoji vydrželi?

Prvním krokem je, že si to uvědomíte. Nabízíme lidem, aby si udělali základní obrázek o tom, jak jejich skutečný postoj opravdu vypadá. Vyfotíme pacienta, když stojí zpříma a je za ním mřížka, která nám umožňuje přesně změřit pozici hlavy, trupu a pánve a vidět všechny odchylky. Takový snímek si uděláme každý rok. Podle toho, co děláte, se věci mohou časem zlepšit anebo zhoršit. Když se rozhodnete převzít kontrolu nad svým životem a svým tělem, pak se vaše držení těla zlepší. Čili druhá věc, kterou učíme, je kontrola.

20170116-zada3
Gymnastické míče mohou sloužit jako vhodná náhrada židle, protože nás nutí udržet si správnou rovnováhu. (Pixabay)

Ke kontrole nám slouží naše vlastní cviky, ale existuje jich celá řada – jóga, pilates a tchaj-ti. Tohle jsou cvičení, která používají záměrné soustředění. Liší se od cvičení v posilovně, kde se nezaměřuje s takovou přesností na různé části těla. 

Posturální cviky posilují rovnováhu, vyrovnání jednotlivých částí těla a pohyb. Lidé díky nim víc vnímají držení těla. Není to, že byste si dali pět minut denně, a hotovo. Musíte si vytvořit zvyk a my lidem navrhujeme, aby tato cvičení prováděli každý den.

Třetí věc, kterou učíme, je vybudovat si inteligentní prostředí. Jde o vytvoření fyzického prostředí, které bude na míru vašemu tělu. Když sedíte, mějte dobrou židli. Anebo ještě líp, pořiďte si pracovní stůl, který lze výškově upravovat, abyste nemuseli celou dobu sedět.

Jaké cviky doporučujete pro dobré držení těla? Můžete o nich říct víc?

Když učíme cvičení pro silné držení těla, říkáme jim BAM 321. Třikrát denně si zkontrolujte, jak jste vyváženi. Opravdu se zaměřte na dobré držení těla. Abyste ukázali sílu vaší rovnováhy, zpříma se postavte a zvedněte levou nohu, aby bylo stehno souběžně se zemí. Tuto vzpřímenou pozici držte 15 vteřin, pak nohu pomalu položte dolů. To stejné udělejte s pravou stranou. Když tuhle pozici držíte, uvědomujte si, jaké to je stát vzpřímeně. Je dost pravděpodobné, že abyste si udrželi rovnováhu, budete muset věci přesunovat. Většina lidí cítí, že strany nejsou stejné, jedna má obvykle lepší rovnováhu. No a podle toho, jak je váš postoj asymetrický, líp uvidíte, co je třeba udělat pro lepší vyváženost.

Dvakrát denně si zkontrolujte, jestli máte vyrovnané tělo. Přitlačte zadní část pánve, trupu a hlavy proti zdi tak, aby bylo všechno na jedné úrovni. Hodně lidí nedokáže dát zadní část hlavy proti zdi, aniž by dali nahoru bradu. Musíte dát hlavu ke zdi tak, abyste se nedívali nahoru, ale když máte ztuhlý krk a zkusíte to udělat, nepůjde to. Pak to nenuťte, je to něco, k čemu se musíte propracovat.

Jednou denně si zkontrolujte pohyblivost. Sedněte si na gymnastický míč a pohybujte tělem do všech směrů za použití středu těla. Najděte své slabé články tím, že budete pozorovat, jak hladce se dokážete pohybovat. Cílem je dělat pohyb kontrolovaně.

Když se naučíte, jak dosáhnout rovnováhy a symetrie, vyrovnejte si tělo za použití zdi a procvičujte si pohyb s gymnastickým míčem.

K čemu slouží gymnastický míč u posturálních cviků? A co si myslíte o trendu používat míč místo kancelářské židle?

Na míči je skvělé, že se pohybuje trojdimenzionálně. Cílem je, aby se koulel. Když na míči sedíte symetricky, dokážete udržet rovnováhu. Když sedíte asymetricky, spadnete a tělo vám bude reagovat, aby se vyrovnalo a stabilizovalo. Přinutí vás to, abyste lehce zapojili svaly, a budete vnímat, kde není rovnováha, a můžete ji napravit.

Problém u těchto míčů někdy je, že jsou příliš malé. Když na něm sedíte, boky musí být nad úrovní kolen. Když budou pod koleny, pak budete mít ohýbače svalů na bocích ve zkrácené pozici. Lidé jsou při sezení ohnutí i tak, ale nemělo by to jít za 90 stupňů. Lidé často sedí nesprávně nahoře na míči, ale měli byste sedět na jeho přední třetině.

U gymnastického míče bude problém s tím, že se s nohama nevlezete pod stůl. Když se vám podaří sehnat stůl, který bude dost vysoký, pak je míč super věc.


Přeložil: Ondřej Horecký small United States