Záběr solární elektrárny Ivanpah. (Creative Commons )
Záběr solární elektrárny Ivanpah. (Creative Commons )
Každý den vletí do silné záře odražených slunečních paprsků poblíž Las Vegas desítky ptáků, aby byly spáleny na prach.

Místo, kde k tomu dochází, se jmenuje solární elektrárna Ivanpah, která má výkon 390 megawatt. Ročně je zde zabito šest tisíc ptáků, po nichž zbude jen bílý kouř, napsal Los Angeles Times. Problém vznikl už od samého otevření elektrárny v roce 2014.

„Děláme, co můžeme, abychom počet zabitého ptactva zredukovali. Pokud existuje nějaká kouzelná zbraň, je možné, že ji najdeme,“ uvedl pro zmiňované noviny David Knox, mluvčí solárního zařízení.

Elektrárna používá na ploše 13 čtverečních kilometrů obří zrcadla, která soustřeďují sluneční paprsky do velkých věží. Paprsky pohání turbíny uvnitř a vytvářejí tak elektřinu, která je odváděna do rozvodné sítě.

„Ivanpah je pastí na ptáky a odstrašujícím případem odehrávajícím se na veřejných pozemcích. Klidně si fungují dál, jako by existoval nekonečný přísun ptáků, které mohou spálit,“ prohlásil pro Los Angeles Times Garry George z ekologické organizace Audubon California.

Létajícími opeřenci to ovšem nekončí. Kojoti pojídají pobíhající kukačky kohoutí, které se chytí do plotů, jež mají zabránit pouštním želvám, aby se dostaly do areálu elektrárny. Firma plánuje vystřihnout v plotech díry, kterými by kukačky mohly procházet.

„Může to trvat dalších devět měsíců, než posbíráme data k vyhodnocení toho, co se vlastně v Ivanpah děje z hlediska úmrtnosti ptactva a účinnosti různých zastrašovacích opatření,“ pronesla Amedee Ricky z organizace Fish and Wildlife. Získané znalosti by podle ní mohly být využity i v jiných zemích světa.

Zařízení Ivanpah stálo 2,2 miliardy amerických dolarů a stojí za ním společnosti NRG Energy, Google a BrightSource Energy.


Originální článek: small United States