Anastasia Lin, Miss Kanada 2015. Bude reprezentovat Kanadu na Miss World 2016 ve Washingtonu, D.C. (anastasialin.com)
Anastasia Lin, Miss Kanada 2015. Bude reprezentovat Kanadu na Miss World 2016 ve Washingtonu, D.C. (anastasialin.com)
„Chci být hlasem těch, kteří mluvit nemohou.“ – Anastasia Lin

Miss, jejíž příběh přitáhl pozornost světových médií, přijede na krátkou návštěvu Prahy. Do České republiky přiletí z Anglie, kde se účastní premiérového promítání snímku Bleeding Age (link), v němž ztvárnila jednu z hlavních rolí. Promítání snímku, který nese silnou lidskoprávní tématiku, proběhne 6. 9. v britském parlamentu.

Anastasia se velkou měrou zasazuje za zlepšení situace lidských práv v Číně, kde se narodila a žila 17 let, než se s matkou přestěhovala do Kanady. Když vstoupila do kanadské soutěže krásy, prohlásila, že „chce být hlasem těch, kteří mluvit nemohou“ a po oficiální korunovaci v květnu 2015 se jako Miss Kanada skutečně snaží svůj slib naplňovat.

Světová média upřela zrak na mladou Kanaďanku ve chvíli, kdy se obrátila na tisk s prohlášením, že se její otec v Číně stal terčem zastrašování čínské státní policie. Uvedla, že čínský režim silně znepokojuje její lidskoprávní činnost a po její korunovaci navštívila čínská policie jejího otce s výhrůžkami, aby ho přiměla kontaktovat Anastasii a tlačit na ní, aby ukončila své lidskoprávní aktivity. Více o případu zde...

Organizátorem její návštěvy v ČR je spolek Lidská práva bez hranic. „Česká republika navazuje s Čínou stále bližší vztahy a na Čínu se nahlíží stále více pouze z té ekonomické stránky. Chtěli jsme Anastasii Lin pozvat proto, abychom u nás pomohli medializovat její příběh, a ukázat tu druhou stranu, druhou tvář Číny, ukázat na pozadí jejího příběhu, co se v Číně odehrává a o čem se nemluví,“ uvedl v telefonickém rozhovoru pro Epoch Times jeden z organizátorů Jiří Chlebníček.

Anastasia Lin žije v Torontu, kde vystudovala divadelní umění na University of Toronto. Začala hrát již ve svých 7 letech a objevila se ve více než 20 filmech a dokumentech. Na žebříčku MTV se umístila mezi „Top 25 lidmi mladšími 25 let“. Jako modelka se účastnila například módní přehlídky New York Fashion Week ve Waldorf-Astorii.

Po korunovaci na Miss Kanada 2015 byla vybrána, aby reprezentovala Kanadu na prestižní soutěži krásy Miss World 2015, která se měla konat v čínském letovisku Sanya. Tehdy přitáhla mezinárodní pozornost podruhé, neboť ji čínský režim označil jako „persona non grata“ (nežádoucí osoba), a neumožnil jí vstup do ČLR, aby se mohla soutěže zúčastnit.Zástupci kanadské vlády se vůči postupům Čínského režimu oficiálně vyhradili a organizátoři soutěže ji nakonec nakonec nominovali znovu, aby Kanadu reprezentovala na Miss World 2016, která proběhne v listopadu 2016 ve Washingtonu, D.C.. Podle Anastasie Lin je takováto diskriminace ze strany čínského režimu běžnou praktikou, jak zastrašuje lidi, aby je umlčel.

O nelehkém boji, který Anastasia vede na poli lidských práv, a o reakci čínského režimu, informovala řada světových médií. Mimo jiné například The New York Times, Time, Flare nebo The Guardian.

Návštěvou České Republiky, která proslula nenásilným bojem proti totalitní moci komunistického režimu, chce Miss Kanada pokračovat ve svém nenásilném odporu vůči čínskému režimu a zvyšovat povědomí o závažných případech porušování lidských práv v Číně.

Organizátoři její návštěvy ve spolupráci s Knihovnou Václava Havla připravili veřejnou diskusi na čtvrtek 8. 9.  2016, která začne v 17,30 pod názvem „Čína: Jedna země, dvě tváře“. Zde bude možné Miss Kanada osobně poznat a položit jí otázky k následné diskusi.


Zdroj: Lidská práva bez hranic