Pacientky stojí na chodbě Psychiatrické nemocnice Kun-ming, 1. prosince 2007. (China Photos / Getty Images)
Pacientky stojí na chodbě Psychiatrické nemocnice Kun-ming, 1. prosince 2007. (China Photos / Getty Images)
Čínský psychiatr Ma Ťin-čchun se rozhodl skoncovat se svou kariérou v Číně a jít za hlasem svého svědomí. V červnu 2015 utekl do Spojených států, kde otevřeně promluvil o tom, jak komunistický režim zachází s politickými disidenty.

Ma pracoval v jedné psychiatrické léčebně v Šanghaji. V srpnu 2014 se tu setkal s postarším disidentem Čchiao Čung-lingem. Ten, stejně jako spousta jiných osob nepohodlných režimu, byl označen za politického nepřítele a odvezen do 1. psychiatrické nemocnice Úřadu pro občanské záležitosti v Šanghaji.

Čínským psychiatrickým institucím se kulantně říká „an-kchang“ neboli „pokoj a zdraví“. Jde o užitečná místa, která zabíjí dvě mouchy jednou ranou, to jest umožní úřadům vyhnout se právnímu procesu s nepohodlnou osobou a zároveň degradovat postavení oběti.

Čchiao Čung-ling byl v 60. letech ještě jako mladík nařčen z toho, že je pravičák, a za svou podporu demokracie a kritiku Komunistické strany Číny pronásledován i v následujících desetiletích. V roce 1980 dostal trest odnětí svobody na tři roky, když byl označen za kontrarevolucionáře. Komunistům se nelíbily jeho demokratické ideje. Tajná policie ho po propuštění léta sledovala, zajistili, aby jej nikdo nezaměstnal v normální práci a byl nucen k donášení informací na jiné disidenty.

20160209-blazinec3
Ma Ťin-čchun (vpravo) s vězněným disidentem Čchiao Čung-lingem. (archív Ma Ťin-čchuna)
Posledního pět a půl roku strávil Čchiao v blázincích, momentálně v uvedené šanghajské nemocnici, kde je nucen polykat farmaka způsobující poškození nervové soustavy, přestože žádnou duševní poruchou netrpí. V době, kdy doktor Ma Ťin-čchun do léčebny nastupoval a přišel do kontaktu s Čchiaem, už tehdy si byl vědom hrubého porušování lidských práv ve své vlasti.

Když si Ma přečetl Čchiaovův deník a dostalo se mu tak potvrzení zpráv o krutém zacházení s údajně duševně narušenými jedinci. Ma se rozhodl jednat. „Léky na změnu nálady se na Čchiaovi podepsaly. Ruce a ústa se mu neustále třesou. Má také vysoký cholesterol, výpadky paměti a další příznaky. Jeho situace je velice špatná,“ řekl doktor Ma v rozhovoru pro televizi New Tang Dynasty (NTD).

Ma proto naléhal na svého kolegu, aby disidentovi dávky snížil. Dočkal se však jen hrubého odseknutí: „Každý, kdo se v dnešní době odvažuje postavit komunistické straně, je sám duševně nemocný.“ Ma se podle jeho slov snažil Čchiaovi pomoci, ale setkával se s obstrukcemi na každém kroku. Administrativní pracovnice ho varovaly, aby „nestrkal nos do politických záležitostí“. Rozčarovaný lékař se proto rozhodl svou vlast opustit.

V Číně právo nenajdete

Ma Ťin-čchun se narodil v roce 1970. V roce 2000 se z něj stal psychiatr a o čtyři roky později držel v ruce další diplom z právnické fakulty. Začal se specializovat na právní spory v lékařské oblasti. Následujících pět let mu však přineslo obrovské zklamání a beznaděj nad stavem justice v zemi, kde o výsledku právní rozepře rozhodují jen peníze a konexe.

„V Číně žádné právo neexistuje,“ uvedl Ma Ťin-čchun pro televizi NTD a dodal: „Úspěšní právníci tráví 80 procent času budováním konexí a 20 procent prací na případech.“ Vzorem se mladému advokátovi stal právník Kao Č'-šeng, který sám vyrůstal v nuzných poměrech a ve své praxi obhajoval i ty nejchudší a nemajetné.

Kao byl v jednu dobu uznáván jako jeden z nejlepších právníků v zemi, avšak jakmile se pustil do křížku s komunistickou stranou a rozhodl se zastupovat stoupence duchovního hnutí Fa-lun Kung (Falun Gong), které čínský režim tvrdě potlačuje od roku 1999, byl vsazen pod dohled tajné policie, obtěžován, zastrašován a nakonec unesen a mučen. Tak jako jeho klienti z Falun Gongu, prošel několika lety vězení v tvrdých podmínkách a dodnes žije v přísném domácím vězení.

20160209-blazinec2
Čínský psychiatr a právník Ma Ťin-čchun. (archiv Ma Ťin-čchuna)
 
Odhalení světa státní represe

Než Ma Ťin-čchun odjel do Ameriky, kde začal systematicky shromažďovat informace o lidech jako Čchiao Čung-ling a podobných případech. V případě Čchioa se mu podařilo shromáždit úctyhodnou řadu důkazů včetně lékařských záznamů, laboratorních testů, dopisů úřadům a dalším disidentům i video záběry s Čchiaoem natočené v nemocnici potají mobilním telefonem.

Další obětí, s níž Ma Ťin-čchun hovořil, byl Cchaj Kuo-ming ze Šanghaje. Zavřeli ho na 16 let kvůli tomu, že se od úřadů dožadoval změny povolání. Cchaj v léčebně pracoval v kantýně a přestože nebyl duševně nemocný, musel brát psychofarmaka. Další pacient, 66letý Wej Si, byl v nemocnici zavřený na 14 let. Jeho zločinem bylo, že zažaloval úřady, které mu nařídily vystěhování z jeho bytu.

Takové případy nejsou žádnou výjimkou. V obsáhlé studii „Politická psychiatrie v dnešní Číně a její původ v Maově éře“, kterou sestavil Robin Munro a vydala Human Rights Watch a Ženevský ústav psychiatrie, se uvádí, že použití psychiatrických léčeben v ČLR k potrestání politických disidentů a jedinců s nesprávnými myšlenkami se v 90. letech ustavičně snižovalo až na úroveň jednoho procenta všech případů. Po spuštění perzekuční kampaně proti Falun Gongu koncem 90. let však došlo o opětovnému nárůstu zneužívání psychiatrie.

Světová organizace pro vyšetřování perzekuce Falun Gongu (WOIPFG) uvádí, že do zavírání a týrání praktikujících Falun Gongu jsou zapojeny stovky čínských psychiatrických nemocnic na úrovni provincií, okresů i měst. Jako nástroje k přinucení těchto lidí vzdát se své víry se používají mučení, vymývání mozků, vpichování poškozujících látek do těla a další metody.


Přeložil Ondřej Horecký. Text redakčně zkrácen. Originální článek: small United States