Během příprav na sjezd vládnoucí komunistické strany ve Vietnamu lze očekávat zatýkání aktivistů, ilustr. foto. (HOANG DINH NAM / AFP / Getty Images)
Během příprav na sjezd vládnoucí komunistické strany ve Vietnamu lze očekávat zatýkání aktivistů, ilustr. foto. (HOANG DINH NAM / AFP / Getty Images)
Několik měsíců před sjezdem vládnoucí komunistické strany, které je plánované na začátek roku 2016, zesílila vietnamská vláda svou politickou kontrolu a rozpoutala tažení proti disidentům, aktivistům a ochráncům lidských práv, říká nezisková organizace Vietnam human rights defenders.

Došlo k zatčení známého bloggera Nguyen Huu Vinha a jeho asistentky Nguyen Thi Minh Thuy, zakladatele a lídra režimem nepovolené republikánské strany Nguyen Viet Dunga, bývalého politického vězně v Thai Binh jménem Tran Anh Kim. Policie údajně nasadila agenty v civilu a najala lidi mimo policejní složky, aby prováděli útoky na aktivisty.

Bývalí vězni svědomí Tran Minh Nhat, Chu Manh Son, a Tran Duc Thach, právníci hájící lidská práva Tran Thu Nam a Le Van Luan, bloggeři Truong Van Dung, Tran Thi Nga, Truong Minh Huong a Nguyen Tuong Thuy se všichni stali obětí této zesílené perzekuce ze strany vietnamských bezpečnostních složek, jež se snaží zabránit vzniku jakékoliv opoziční strany nebo hnutí.

Vietnamský ministr veřejné bezpečnosti generál Tran Dai Quang označil šedesát občanských organizací za „reakcionářské skupiny“.

Vietnamský ministr veřejné bezpečnosti generál Tran Dai Quang označil 60 neregistrovaných občanských organizací, které se vyjádřily proti systémové korupci, špatnému hospodářskému řízení země a slabé reakci na čínské narušování státní svrchovanosti Vietnamu v oblasti Východního moře, za „reakcionářské skupiny“.

Quang, který by podle očekávání měl příští rok obsadit jednu ze čtyř klíčových pozic ve vedení země, přislíbil zavést v příštích měsících přísnější opatření proti kritikům vlády a lidsko-právním aktivistům. Přiznal, že pod jeho vedením, od června roku 2012 do listopadu 2015, policie řešila celkem 1 410 případů týkajících se 2 680 lidí obviněných z „narušování národní bezpečnosti“.

Organizace Human Rights Watch se sídlem v New Yorku 19. listopadu upozornila na to, že Vietnam používá vágně formulované zákony o národní bezpečnosti, aby potlačoval disidenty a zatýkal kritiky režimu. Vyzvala také Spojené státy a další signatáře Trans-pacifického partnerství, aby přiměli Vietnam ustoupit od záměru přijmout další legislativu, která by ještě rozšířila spektrum trestů vedle již existujících drastických opatření obsažených v Trestním zákoníku.

„Oznámení vietnamské vlády o tisících zatčených z řad skupin prosazujících lidská práva a demokracii je hluboce znepokojivé,“ říká Brad Adams, ředitel Human Rights Watch v Asii. „Naznačuje to, že vláda ve velkém zneužívá represivní zákony o národní bezpečnosti ke kriminalizaci nenásilných projevů nesouhlasu a pronásledování kritiků.“

Za tragický označují vietnamští lidsko-právní aktivisté den 61. výročí Osvobození Hlavního Města Hanoj, kdy zemřel sedmnáctiletý kluk jménem Do Dang Du po dvou měsících strávených v záchytném centru v okrese Chuong My nacházejícím se dvacet kilometrů od hlavního města Hanoj. Chlapec byl uvězněn kvůli údajné krádeži v hodnotě 2 000 korun. Poté, co se zpráva o jeho smrti dostala do větších médií, policie Hanoje zahájila stíhání jeho spoluvězně Vu Van Binha za „pokus o ublížení na zdraví“. Aktivisté obviňují policii, že ve vězení chlapce fyzicky napadala a mučila, obžaloba jeho spoluvězně je podle nich pouhá „zástěrka“.


Přeložila: Mia Gneu
Zdroj: Vietnam human rights defenders