Prezentační slide, který Snowden ukázal německému časopisu Der Spiegel. (Der Spiegel)
Edward Snowden prozradil německému týdeníku Der Spiegel, že čínští hackeři, pracující zřejmě pro počítačovou divizi Lidově-osvobozenecké armády, zcizili návrhy amerického letounu Joint Strike Fight F-35, zvaného Lightning II.

Super-letoun nezachytitelný radary stál USA desetiletí výzkumu a obří investice. Čína nedávno předvedla prototyp nové vyspělé stíhačky Shenyang J-31, která se nápadně podobá jak F-22, tak F-35.

Jeden z vysokých amerických důstojníků, jenž si nepřál být jmenován, prohlásil: „Čína tím získala bitevní výhodu za miliardy dolarů. Ušetřili si 25 let výzkumu a vývoje, to je šílené.“

Shenyang J-31 je dost pravděpodobně stejný jako F-22 Raptor a v některých ohledech dokonce může tento model předčit. Vnější vzhled je rozhodně velmi podobný. Čínské vlastnictví supermoderní neviditelné stíhačky přirozeně znamená pro Spojené státy špatnou zprávu, protože to snižuje nadřazenost amerického vojenského programu.

20150122-letoun2
Čínský bojový letoun J-31 při letecké show v Ču-chaj v jižní Číně; 11. listopadu 2014. Stíhačka byla pravděpodobně postavena na základě dat odcizených Američanům čínskými hackery. (JOHANNES EISELE/AFP/Getty Images)


Záplavy kybernetických útoků, jež pocházejí z Číny a Íránu, si vysloužily od amerického ministerstva obrany krycí název „Byzantinské podsvětí“. Snowden zveřejnil, že ministerstvo takových incidentů zaznamenalo přes třicet tisíc, přičemž pět tisíc z nich bylo charakterizováno jako „závažné vniknutí“. Náklady na vyhodnocení škod a přestavbu sítí činí přes 100 milionů dolarů.

Čínská vláda s reakcí na Snowdenovy komentáře neotálela: „Takzvané důkazy, které byly použity k nepodloženým obviněním Číny, jsou naprosto neopodstatněné," prohlásil mluvčí čínského ministerstva zahraničí, a pokračoval: „Podle materiálů, které daná osoba poskytla, mají některé země na poli kybernetické bezpečnosti samy skandální historii.“