Tři brazilští lékaři se dovídají o zločinech násilných odběrů orgánů v Číně a podepisují petici sdružení Lékaři proti násilným odběrům orgánů (DAFOH). (Minghui)
Tři brazilští lékaři se dovídají o zločinech násilných odběrů orgánů v Číně a podepisují petici sdružení Lékaři proti násilným odběrům orgánů (DAFOH). (Minghui)

Odborníci ze světové lékařské obce se v první polovině června shromáždili v Londýně na Mezinárodním transplantačním kongresu 2014, kde odsoudili praktiky násilných odběrů orgánů vězňům svědomí v Číně.


Počet transplantací orgánů v Číně zaznamenal v posledních letech prudký nárůst. Vzestup počtu transplantací nápadně koresponduje s masovým zatýkáním a uvězňováním následovníků Falun Gongu (Fa-lun Kungu – spirituální praxe, která následuje původní čínskou tradici zušlechťování mysli a těla.

Mezi roky 1991 až 1998 bylo v Číně evidováno pouze 118 transplantací jater. Po začátku celostátních represí v roce 1999 namířených proti Falun Gongu začal počet transplantací mnohonásobně narůstat. V roce 2005 bylo podle záznamů provedeno téměř 4 000 zákroků. Tento nárůst však nelze opodstatnit žádným novým státním dárcovským programem, přičemž čekací doba na orgán předčila všechny světové transplantační velmoci a pohybuje se pouze v řádu několika týdnů.

Různé zdroje, důkazy a vyšetřování vedou pouze k jednomu možnému vysvětlení, že zdrojem těchto orgánů jsou pracovní tábory a vězení, v nichž bylo zadržováno velké množství následovníků Falun Gongu, kteří byli podrobováni zdravotním testům a následně zařazování na seznam potenciálních nedobrovolných dárců.

Výsledkem projednávání této tématiky v Evropském parlamentu v roce 2013 bylo vydání společné rezoluce, která tlumočí hluboké znepokojení nad přetrvávajícími a důvěryhodnými zprávami o systematickém a státem zaštítěném násilném odběru orgánu vězňům svědomí v Čínské lidové republice. Zpráva také poukazuje na to, že na základě žádosti odborného zpravodaje OSN Čína nebyla schopna dostatečně vysvětlit zdroje těchto orgánů určených k transplantacím. Ve stejné době nebyla čínská strana schopna vyvrátit výsledky vyšetřovacích zpráv a odmítla poskytnout všechna související data, jenž označila za státní tajemství.

Doktor Šu-sen Čeng (Shusen Cheng) z Číny, který se kongresu zúčastnil, během své praxe provedl více než 1 000 transplantací jater i víceorgánových transplantací, čímž podle zpráv z médií pevninské Číny a Světové organizace pro vyšetřování perzekuce Falun Gongu (WOIPFG) jej tento počet řadí na první místo, co se týče počtu provedených zákroků.

Není bez zajímavosti, že pan Čeng je současně místním předsedou společnosti, která byla speciálně zřízená na podporu pronásledování Falun Gongu, které prosadil a řídil čínský exprezident Ťiang Ce-min. Tento subjekt šíří informace, které očerňují Falun Gong a v praxi se stará o „vymývání mozků“, které technicky probíhá v takzvaných v centrech pro převýchovu a donedávna také pracovních táborech, které byly uzavřeny nebo přejmenovány na vězení. WOIPFG navrhuje rozběhnout vyšetřování Dr. Čenga pro jeho možné zapojení do nepovolených odběrů orgánů.

Následovníci Falun Gongu z Velké Británie tento kongres ve Westminsteru podpořili svou přítomností, kde pomocí osvětových akcí zvyšovali obecné uvědomění o způsobech, jakými jsou tyto transplantace v Číně prováděny. V rámci akcí byly sbírány podpisy pro petiční akci organizace Lékaři proti násilnému odběru orgánů (DAFOH), jejichž soupis bude OSN předán v prosinci.

Zatímco Dr. Čeng na tuto akci nereagoval a pouze rychle a nezaujatě prošel kolem, ostatní lékaři byli této problematice otevření. Howard P. Monsour, primář hepatologie Metodické nemocnice v Houstonu v Texasu tento fenomén okomentoval: „Je to zločin proti lidskosti a lidským právům, který musí být ukončen.“ Zároveň dodal, že se zvyšuje povědomí o této problematice, a proto musí být vytvořeno koordinované úsilí, které tyto praktiky ukončí.

Specialista na transplantace jater Ilka Voin z Brazílie uvedl, že „je důležité, aby se o tom dozvěděl každý člověk. V Brazílii a dalších státech Jižní Ameriky nesouhlasíme s tímto typem dárcovství“.

Letošní petiční akce DAFOH navazuje loňskou úspěšnou kampaň, která celosvětově shromáždila 1,5 milionu podpisů. Cílem je znovu upozornit Komisi OSN pro lidská práva, aby zastavila tyto zločiny proti lidskosti a zahájila další vyšetřování.

Indický lékař Ruchi Sharm z oboru hepatologie a transplantací jater svým komentářem vyjádřil smysluplnost celé akce. „Jen pokud si lidé jsou něčeho vědomi, mohou něco zastavit. Doufám, že ve vašich činnostech dosáhnete úspěchu.“

Článek dodatečně doplnil Siao-min Pchang (Xiaomin Pang).

Přeložil: Jiří Chlebníček small United States


Čtěte také:

Italská lékařská komunita zrychlila tempo v boji proti obchodování s lidskými orgány