Pozdrav čtenářům Epoch Times od Lin Čch'-ling (Lin Chi-ling - tchaj-wanská modelka a herečka): „Klidný a radostný život"(Epoch Times).
Pozdrav čtenářům Epoch Times od Lin Čch'-ling. (Lin Chi-ling - tchaj-wanská modelka a herečka): „Klidný a radostný život"(Epoch Times)

 

Hongkong – V předvečer nového roku čínské vydání Epoch Times publikovalo pozdravy čtenářům od několika hongkongských i zahraničních celebrit. Dvoje noviny se sídlem v Hongkongu v reakci na to zveřejnily články, které jakoby vyhrožovaly hongkongským hvězdám podporujícím Epoch Times – deník, který hongkongský mediální expert popsal jako „odvážný a objektivní“ na rozdíl od jejich konkurence.

Mezi celebritami, které poslaly přání ve vydáních uveřejněných 20. a 31. prosince, byli Andy Lau, Janet Ma, Eric Tsang, Tony Leung a někteří umělci z Television Broadcasts Limited.

Druhého ledna list Ming Pao publikoval článek nazvaný „Umělci jako Tsang podporují Epoch Times“, který na první pohled vypadal, že mu jde o nejlepší zájmy těchto hvězd. Citoval jednotlivce uváděné jako uživatele internetu, kteří se ptali, zda umělci vědí o „Falun Gongu“ stojícím za Epoch Times.

O den později článek ve Free Daily AM730, nazvaný „Umělci Hongkongu stojí při Epoch Times“ také tvrdil, že má starost o celebrity, které přání poslaly. Údajní uživatelé internetu se opět dotazovali, zda takové celebrity mohou ještě vstoupit do pevninské Číny, když byla jejich přání publikována v Epoch Times.

Epoch Times v sekci „O nás“ na svých webových stránkách uvádí, že společnost byla založena ve Spojených státech čínskými imigranty, kterým šlo o to přinášet pravdivé zprávy o událostech v Číně.

Zakladatelé si prožili události, jako byl masakr na náměstí Tiananmen a perzekuce duchovní praxe Falun Gongu patřící ke škole buddhismu. Viděli, jak důležité jsou objektivní zprávy pro jakoukoli společnost, ale zejména pro lidi v Číně, pomýlené klamavou propagandou režimu.

Chip Tsao, známý také jako „Hongkongský génius“, proslulý profesionál v oblasti médií, kritizoval zprávy z Ming Pao a AM730. Nenahlížel na tyto zprávy pouze jako na nevinné hrozby proti celebritám a poukázal na to, že skrytým důvodem byla kritika Čínské komunistické strany (ČKS).

„Takováto média v Hongkongu, která vyhrožují ostatním, to je žalostné,“ řekl Tsao a dodal: „Znamená to, že odteď nemohou být hongkongští umělci na CNN nebo Associated Press? Není USA největší nepřátelskou silou v očích Čínské komunistické strany?“

O Epoch Times se Tsao kladně vyjadřoval pro jejich přesné zprávy o Číně. „Například o problémech kolem Po Si-laje a Čou Jung-kchanga poprvé podala zprávu zahraniční média včetně Epoch Times, ne čínská média v Hongkongu,“ prohlásil Tsao. „Proto si myslím, že média v Hongkongu by se měla od těchto zahraničních médií více učit.“

Andy Lau (zpěvák, herec, moderátor a filmový producent, byl jedním z komerčně nejúspěšnějších filmových herců Hongkongu od poloviny 1980): "Šťastný Nový Rok".   Annie Liu (Tchajwanská herečka): "Veselé Vánoce a Šťastný Nový Rok".   Deno Cheung (slavný hongkongský herec): "Šťastný Nový Rok".
Pozdrav čtenářům Epoch Times zleva: Andy Lau (zpěvák, herec, moderátor a filmový producent, byl jedním z komerčně nejúspěšnějších filmových herců Hongkongu od poloviny 1980): "Šťastný Nový Rok". Annie Liu (Tchajwanská herečka): "Veselé Vánoce a Šťastný Nový Rok". Deno Cheung (slavný hongkongský herec): "Šťastný Nový Rok". (Epoch Times)

 

Pozdravy

Známý herec Andy Lau, kterému se přezdívá „ředitel z lidu“, vždy hraje spravedlivé postavy. V reálném životě se také zdá být charakterní osobou. Byl jedinou ze čtyř největších hvězd, které podpořily zaměstnance Televize Hongkong svým videem poté, co místní vláda odmítla stanici prodloužit vysílací licenci. Když ho reportér z Epoch Times požádal o jeho podpis pro novoroční pozdrav, jeho PR agent odmítl, ale Andy Lau se okamžitě ozval: „Podepíšu“.

Supermodelka Janet Ma také poslala pozdravy čtenářům Epoch Times a zdůraznila, že si pouze přeje jim popřát Šťastný nový rok, aniž by se dotkla jakýchkoli politických témat. Uvedla, že pozdravy přes Epoch Times bude posílat i dál.

Důvěryhodnost médií klesá

Čínská univerzita začátkem ledna publikovala „průzkum o důvěryhodnosti médií v Hongkongu“ s výsledky, že důvěryhodnost většiny hongkongských médií poklesla do nových nížin po roce 1997, kdy byl Hongkong předán Čínské lidové republice.

Stanley Ng, sloupkař Epoch Times, bývalý ekonom v Hang Seng Bank a senior manažer na hongkongské burze, tvrdí, že zprávy od Ming Pao a AM730 ohledně novoročních pozdravů nemají „žádnou zpravodajskou hodnotu“. Za těmito citáty převzatými z internetu vidí ruku čínského režimu.

Ng upozorňuje, že hongkongská média začala po roce 1997 zavádět samocenzuru, například cenzurují zprávy o Falun Gongu, aby se zavděčila ČKS a prospěla si.

Ohledně otázky, zda se zhoršuje prostředí v hongkongských médiích, má Chip Tsao za to, že záleží na vnitřním duchu médií: „Pokud mají uvnitř strach, věci se budou jen zhoršovat.“

V pevninské Číně, kde není žádná svoboda tisku, koluje na internetu jedno oblíbené rčení: „Hanba tomu, kdo se pravdu neodváží říci. Hanba éře, kdy se pravda nemůže říci.“

Z čínštiny přeložil Y. K. Lu, do angličtiny přepracoval Stephen Gregory, do češtiny přeložil Pavel Porubiak

small United States