Qiu Mingwei, ještě donedávna novinář největšího deníku čínského komunistického režimu, The People's Daily (Lidový deník), oznámil své vystoupení z Čínské komunistické strany. (Velká Epocha)
Qiu Mingwei, ještě donedávna novinář největšího deníku čínského komunistického režimu, The People's Daily (Lidový deník), oznámil své vystoupení z Čínské komunistické strany. (Velká Epocha)

HONGKONG - Qiu Mingwei (čti Čchiou Ming-wej), ještě donedávna novinář největšího deníku čínského komunistického režimu, The People's Daily (Lidový deník), utekl v červenci do Hongkongu a poté 23. srpna na tiskové konferenci oznámil své vystoupení z Čínské komunistické strany (ČKS) a jejích přidružených organizací. Stal se tak prvním zaměstnancem organizace přidružené k Centrálnímu úřadu propagandy, který vystoupil z ČKS pod svým skutečným jménem.

Pan Qiu pracoval jako náměstek šéfa „Lidového fóra" People's Daily. Koncem června odcestoval do Hongkongu, kde se zúčastnil konference Mezinárodní federace novinářů. Během pobytu byl vyfotografován, když se zapojil do tradičního hongkongského průvodu 1. července na podporu demokracie a lidských práv. Po návratu do Číny se pak dostal do mnoha problémů a 30. července nakonec do Hongkongu uprchl.

Jeho prohlášení na tiskové konferenci se těšilo značnému mediálnímu zájmu. „Během práce v People's Daily už jsem použil možnosti kanceláře na návštěvu Centra pro vystupování z ČKS, které Epoch Times založily, a už jsem jednou z ČKS vystoupil. Když jsem dorazil do Hongkongu, vystoupil jsem on-line ještě jednou. Dnes dělám veřejné prohlášení, abych se zbavil veškerých pout s ČKS, včetně Mladých pionýrů, Svazu mládeže a strany," uvedl.

„Pracoval jsem pro People's Daily mnoho let. Ani já jsem nemohl najít žádné zlepšení lidských práv v Číně. Oni nedodrželi své sliby a stav lidských práv se zhoršuje," dodal.

Qiu říká, že po návratu do Pekingu čelil řadě odvetných opatření. Jeho šéf mu sdělil, že deník stáhne jeho novinářskou licenci a propustí jej. Napíchli mu telefon a úřady prohledaly byt. Nemohl se svobodně pohybovat a byl obviněn ze „spolčování s nepřítelem". Navíc říká, že byl přinucen podepsat prázdný list papíru, na který může kdokoli později doplnit jakýkoli text a použít jej jako oficiální prohlášení, kdyby se setkal s otázkami mezinárodního společenství.

Qiu zmínil rozsáhlé pronikání ČKS do jiných zemí. „ČKS posílá špiony, aby se dostali do zahraničních čínských médií a webových stránek, útočili a tvořili falešná obvinění proti disidentům, včetně zaměstnanců médií, jako jsme my v Číně, kdo podporují demokratická hnutí," říká.

Qiu uvedl, že jistý výše postavený člověk mu sdělil, že k politickému pronásledování vůči jeho osobě došlo kvůli jeho vyšetřování pronásledování Falun Gongu a kvůli tomu, že některým praktikujícím Falun Gongu pomohl. „Řekl, že jsem podnikl nějaké negativní vyšetřování související se zpronevěrou pozemků, Falun Gongem a korupcí lokálních úředníků. Řekl mi také, že tyhle problémy nebyly důležité. Ale vyšetřování Falun Gongu pro mě [v očích úřadů] nebyla pozitivní věc," vysvětlil.

Později, jak Qiu říká, si uvědomil, že „to rozhodně nebylo jen kvůli tomu, že jsem se zúčastnil průvodu 1. července v Hongkongu. Rozhodně to není jen proto, že jsem se zúčastnil těch setkání v Hongkongu nebo že jsem se setkal s nějakými disidenty. Je to kvůli tomu, že jsem si troufnul pomoci praktikujícím Falun Gongu. Proto se tohle dnes děje. Snaží si se mnou vyrovnat účty."

Qiu říká, že byl osobně svědkem perzekuce praktikujících Falun Gongu. Jednou viděl, jak úředník, který zastavoval lidi se stížnostmi na vládu, pronásledoval ženu a ta potom spadla do řeky, kde byla utopena. „Nebyl jsem jediný, kdo to viděl. Hodně lidí, kteří si přišli stěžovat na vládu, to vidělo. Byli jsme všichni v šoku, když jsme to viděli. Zeptal jsem se těch dalších apelantů, proč byli ti lidé tak krutí na někoho, kdo si přišel stěžovat. Jeden z apelantů mi řekl, že ta žena praktikovala Falun Gong," popisuje Qiu.

Article in English