20131213-miswak
Přírodní Miswák. (Iqbal Osman/Flickr.com)

Už lidé v pradávných civilizacích dbali o svůj chrup. Používali k tomu větvičky či kořeny některých stromů. Asiaté a Arabové používají keř salvadory perské, v Africe se používají stromy pomerančovníků či citronovníků.

Miswák, jak se větvičce salvadory perské říká, má béžovou barvu a vůní připomíná křen. Po oloupání, okousání či odříznutí kůry se objeví měkká vrstva štěpících se vláken. Ty po namočení do vody lépe uvolňují účinné látky v ústech, použité konečky se odstraňují.

Salvadora perská potlačuje růst bakterií a tvorbu zubního plaku, snižuje bolest zubů a zabraňuje postupu kazu, podporuje trávení, působí jako antioxidant, působní proti bolestem hlavy, má vynikající čistící a leštící účinky, zpevňuje dásně a osvěžuje dech. Má přírodní bělící účinky a nenaleptává sklovinu.

Rada na závěr: nejdůležitější při čištění zubů je mechanické odstranění zubního plaku, jenž se po určité době změní na zubní kámen a způsobuje problémy v dutině ústní. Proto i když svůj zubní kartáček s pastou neodložíte, miswák se může stát ideálním doplňkem ústní hygieny během dne.

V dnešní době už se vyrábí speciální plastové ručky, do které se miswák zastrčí a po opotřebování vymění. Miswák se prodává běžně v arabských zemích, ale dnes je k dostání i na Ebay, Amazonu a dalších zahraničních prodejních webstránkách.

 


 

Sledujte také:

Dojemná dobrota řidičů

Triky pro rychlé skládání triček a košil

Život bez slunce a bez kyslíku