20131220-buraky
Podzemnice olejná. (Pollinator/Wikimedia Commons)

Buráky již neodmyslitelně patří k vánočnímu stolu. Když ve filmu Císařův pekař a pekařův císař hraběnka Stradová po boku císaře Rudolfa II. pojídala podzemnici olejnou, možná někomu nedošlo, že jde o právě buráky, které jsou velmi známé už po řadu století.

Z této luštěniny se dělá velké množství výrobků, jako olej, máslo, krmiva, papír, mýdlo, kosmetika, farmaceutické výrobky, a ze slupek ještě i brikety. Burské oříšky se nakládají, pečou, suší, praží, vaří, dochucují se naslano či nasladko, někdy se nedozrálé jen opraží a podávají se solí a česnekem.

Obsahují velké množství proteinů a vitamínů především skupiny B, mají antioxidační a antibakteriální účinky. Největšími producenty jsou Čína, USA a Indie. Moderní mechanizace umožňuje rychlejší a snadnější sázení a sklízení, jak vidíte na videu z americké farmy. V Africe, kde se buráky také široce pěstují, se používají hlavně ruční přístupy. Po sklizni je důležitá i následná péče, buráky jsou náchylné na plíseň. Ta má negativní vliv na játra a embryo, proto se nedoporučují konzumovat v době těhotenství.

A na závěr recept z buráků - dozlatova osmažte nakrájenou cibuli a na ni přidejte uvařenou rýži a arašídy. Vše pěkně osmahněte, zakapejte sójovou omáčku a přidejte trochu kari. Podáváme jako přílohu k ´číně´, ale jistě se hodí i jako jednoduchá a chutná večeře.

 

 

Sledujte také:

Přírodní miswák místo zubního kartáčku

Dojemná dobrota řidičů

Triky pro rychlé skládání triček a košil

Život bez slunce a bez kyslíku