20131203-wifirouter
Ilustr. foto routeru. (Epoch Times)

Technologii wi-fi lze nyní využívat pro sběr elektřiny. Kritikové jí však vyčítají, že nepříznivě působí na zdraví a může škodit rostlinám.

Pokus na jedné střední škole opět rozpoutal mezinárodní debatu o škodlivých dopadech bezdrátového vysílání signálu na své okolí.

Experiment provedly letos v květnu studentky ze střední školy v dánském Hjallerupu a dostalo se mu celosvětové pozornosti. Po 12 dnech vysílání wi-fi signálu ze dvou routerů semínka řeřichy seté zakrněla, zmutovala nebo úplně uhynula. Mutace vykazovaly genetické vady, které se u rostlin předtím nevyskytovaly. Řeřicha setá přitom potřebuje k životu velmi málo, daří se jí dobře téměř všude.

Naproti tomu druhé skupině 200 semínek řeřichy, jež měly k růstu stejné podmínky, jen bez wi-fi radiace, se dařilo velmi dobře.

Jelikož pokus byl uskutečněn středoškolskými studenty, a ne profesionálními vědci, nelze jej považovat za vědecký důkaz, sdělil nám v emailu učitel biologie z Hjallerupské střední školy Kim Horsevad a dodal, že experiment s velkou pravděpodobností zopakuje přední kapacita na tuto problematiku, švédský neurovědec Olle Johanssen z Karolinska Institute.

Rakouská zdravotní pojišťovna AUVA v roce 2009 zveřejnila studii, která dává wi-fi do spojitosti s nepříznivými zdravotními účinky, jako rakovinou, snížením plodnosti, snížením koncentrace a neklidným spánkem. AUVA prokázala, že i vyzařování wi-fi signálů pod hranicí povolených standardů může negativně ovlivnit centrální nervový systém, imunitní systém a proteinovou syntézu.

Účinek se zpravidla projevuje v metabolicky aktivních buňkách, to jest v buňkách, které rostou. To znamená, že riziko je větší u dětí. Tělo používá ke komunikaci mezi buňkami, orgány a tkáněmi elektromagnetické signály, a právě ony jsou wi-fi frekvencemi narušovány a překrývány.

20131203-wifirouter2
Řeřicha nalevo byla vystavena vyzařování wi-fi signálu ze dvou routerů. Řeřicha napravo wi-fi vlnám vystavena nebyla. (Kim Horsevad/ Hjallerup)

Mnohé školy ve světě přijaly proti-bezdrátové směrnice a řada zemí, mezi nimi Francie, Kanada či Indie, schválily zákony a opatření omezující vystavení lidí wi-fi. Evropská unie schválila anti-wifi rezoluci v květnu 2011.

Technologie wi-fi nebyla před svým spuštěním v roce 1997 testována, protože používá nelicencovanou část radiového spektra. Bezpečnostní předpisy ohledně vyzařování se zaměřovaly pouze na účinky termální radiace, píše se na electromagnetic-pollution.com. A tak bylo stanoveno, že wi-fi je bezpečné, jelikož povolené hodnoty termální radiace nepřekračuje.

Nejvyšší míra záření u mobilních telefonů je ve Spojených státech stanovena na 1,6 wattu na kilogram. Studie AUVA ovšem ukázala, že k poškození může dojít již při hodnotě 0,1 wattu na kilogram.

Využití wi-fi k získávání energie

20131205-wifipristroj
Přístroj na sběr wi-fi záření. (S laskavým svolením Duke University)

Duke University přišla 7. listopadu s novým zařízením schopným sbírat radiaci z wi-fi a přeměnit ji na elektřinu. Sestava metamateriálových plátů funguje podobně jako solární panely a lze ji použít k nabití mobilního telefonu a dalších malých elektronických zařízení. Přístroj je vyroben z levných materiálů - vodičů ze sklolaminátu a mědi umístěných na DPS (deska plošných spojů).

Přístroj je údajně schopen kromě wi-fi vln sbírat energii i ze satelitních a zvukových signálů. Tato vlastnost by mohla být využita k bezdrátovému nabíjení mobilních telefonů nebo k „chytání“ a přeměně wi-fi vln ve vašem pokoji.

 

small United States