Farmář sbírá čajové lístky na okraji velkoměsta Čchung-čching (Chongqing). (China Photos/Getty Images)
Farmář sbírá čajové lístky na okraji velkoměsta Čchung-čching (Chongqing). (China Photos/Getty Images)

Na světě existuje celkem šest druhů čaje: zelený, černý, bílý, žlutý, oolong a květový čaj. Bílý a žlutý čaj jsou daleko méně oblíbené a ani nejsou tak široce dostupné v obchodech a na trzích. Květový čaj je zpravidla obyčejný čaj, do kterého se přidávají vybrané květy, např. jasmín nebo chryzantéma.  

Dnes jsou v obchodech v nabídce také různé zdravotní čaje vyrobené z bylin a květin. Je si však třeba uvědomit, že tyto nápoje ve skutečnosti nejsou čaje. Čaj je nápoj z konkrétního druhu rostliny – čajovníku. Pokud tedy nápoj z čajovníku nepochází, nemůže ani mít vlastnosti čaje a přísně řečeno - ani by se mu tak nemělo říkat.

Ačkoli si mnoho lidí myslí, že černý čaj je silnější než zelený, je tomu naopak. Barva čaji sílu nedodává. Číňané pijí čaj denně už po tisíce let, a to pro jeho zdravotní účinky. Tím však jeho využití nekončí. Lze ho upotřebit různými způsoby, tak jak to dělali naši předkové. Některé z nich zde uvádíme:

1. Čajová koupel

Prošlý čaj může být značně levný, a i když už se nehodí k pití, dá se použít k čajové koupeli. Přidáním čajových lístků do vaší koupele si důkladně vyčistíte pleť, která by pak měla být hladká a zářivá. Také pomáhá regenerovat kůži, rozproudit oběh krve a působí proti stárnutí. V létě pomáhá na spálenou kůži. U starších lidí je vhodnější použít černý čaj, u mladých zelený.

Postup: půl kila čajových lístků vhoďte do velkého hrnce s vařící vodou, počkejte minutu a pak  vodu přelijte přes cedník do vany. Pak přelijte čajové lístky znovu vařící vodou a nechte luhovat 2 minuty. Čaj bude tentokrát ještě silnější než poprvé. Znovu ho přelijte do vany. Celý postup můžete zopakovat ještě jednou. Voda ve vaně může být teplá nebo horká, ale ne studená. Ta by vlastnosti čaje potlačila.

Číšník v tradičním oděvu čistí stůl v čajovně Tchaj-ťi (Taiji) v turistickém městě Chang-čou (Hangzhou). Voda z čaje je vynikající čistič nábytku. (China Photos/Getty Images)
Číšník v tradičním oděvu čistí stůl v čajovně Tchaj-ťi (Taiji) v turistickém městě Chang-čou (Hangzhou). Voda z čaje je vynikající čistič nábytku. (China Photos/Getty Images)

2. Čistič mastnoty

Čaj je velmi účinný čistič mastnot. Číňané běžně používají zbylý nápoj k vyčištění stolů a nádobí. Ani nebudete potřebovat jar.

3. Pomocník pro zažívání a vnitřní detoxifikaci

Pokud máte za to, že sprchovat se denně je nutnost, pak vezměte v potaz, že pití čaje je pro naše tělo takovou vnitřní sprchou. Když uvážíme, že čajový nápoj dokáže vyčistit nádobí, nebude těžké pochopit, že čaj může pročistit i náš vnitřní systém. Číňané pijí čaj po každém jídle, hlavně po mase a mastných pokrmech. Čaj rovněž napomáhá při zažívání.

4. Léčivý polštář

Hodit se mohou i použité čajové lístky. Sbírejte je a sušte, a až jich máte dost, udělejte si z nich polštář. Ten by měl snižovat vysoký krevní tlak a udržovat čisté oči.  

5. Protijed

Mýtický čínský císař Šen-nung (Shennong) stál před pěti tisíci lety u zrodu čínské medicíny. Sám na sobě si vyzkoušel všechny bylinky, včetně těch jedovatých. Jednou objevil, že čajové lístky mohou působit jako protijed, a proto začal čaj požívat každý den. Čaj funguje jako silný antitoxin. Pokud mají děti zažívací problémy způsobené špatným jídlem, čaj obvykle dokáže žaludek zklidnit a jedy rozpustit. Čaj by se neměl pít při braní léků, jelikož snižuje účinek léčiv.

6. Odstraňovač pachu

Čaj je citlivý na okolní prostředí a zároveň absorbuje pachy. Proto byste ho vždy měli uchovávat v uzavíratelném neprodyšném balení. Když položíte vedle čaje mýdlo, čaj bude chutnat po mýdle. Když to samé uděláte se sirkami, bude chutnat po sirkách. Tuto vlastnost lze však využít k vašemu prospěchu. Vyrobte si malé čajové pytlíky z prodyšné látky a dejte je do bot, na WC, do ledničky, trouby nebo všude jinde, kde se chcete zbavit pachu.

7. Čistič nábytku

Čajová voda osvěží a rozzáří všechen nábytek vyrobený ze dřeva, bambusu nebo tatami. Zároveň bude nábytek odolný vůči roztočům a hmyzu.

8. Přísada na vaření

Někteří lidé nemají rádi tučné maso. Čaj vám v tom může pomoci. Když přidáte trochu čajových lístků do vařícího se pokrmu, maso bude nejenom chutnat lépe a mít lepší barvu, ale také rozpustí tuk.

V Číně mají známé jídlo zvané Krevety z Dračí studny. Když při přípravě tohoto pokrmu uvaříte krevety v nálevu ze zeleného čaje (sklizeného brzy z jara), krevety budou chutnat svěže jako jarní zelenina.

9. Přípravek na vlasy, oči, ústa a chodidla

Dejte čerstvé čajové lístky do horké vody nebo z nich udělejte v konvici nálev a ten přidejte do vody při mytí vlasů. Čaj velice efektivně vyčistí mastné vlasy a prozáří je.

Pro zklidnění očí a zmírnění kruhů pod očima si na zavřené oči dejte teplé čajové pytlíky.
Pro silnější zuby a svěží dech žvýkejte použité čajové lístky. Působí lépe než žvýkačka.
Pro snížení zátěže chodidel a léčbu jejich onemocnění si je umývejte každý den v čaji.

10. Hnojivo na rostliny

Umístěte čajové lístky kolem rostlin, aby rostly bujněji. Čajem (nápojem) můžete také čistit listy rostlin. Budou pak zářit.

small United Kingdom

 

Čtěte také:

Japonské meruňky ume-boshi zlepšují trávení, imunitu a zpomalují stárnutí

Umeocet - malý zázrak v kuchyni

Játra – nesobecký generál