Ume-boshi, sušené meruňky nebo švestičky? (flickr.com/JanneM)
Ume-boshi, sušené meruňky nebo švestičky? (flickr.com/JanneM)

Pokud procházíte regály v obchodě se zdravou výživou, možná narazíte na záhadnou skleničku, která obsahuje pár scvrklých kousků neznámého ovoce za dosti vysokou cenu. Na etiketě stojí: ume-boshi. Co to je a k čemu můžeme takovou „raritku“ použít?

Jde o takzvanou ume-švestičku, která je ve skutečnosti japonskou meruňkou. Podle Japonců pomáhá trávení, vyrovnává energie v těle, zvyšuje imunitu, zpomaluje stárnutí. A podle vědců je zásadité povahy, pomůže organismu, který je překyselený. Úspěšně se používá i jako lidový lék, který chrání před nachlazením. Japonci si takové nakládané plody dají třeba k snídani, a samozřejmě vědí, proč.

Nejprve sud, pak je ocet i plody

Plody takzvané „ume“ se tradičně nakládají do sudu se slaným nálevem s mořskou solí a přidávají se k nim listy perilly – zvané shizo. Plody se zatíží, aby byly v nálevu ponořeny, a potom probíhá proces fermentace.

Během procesu vznikne jako vedlejší produkt takzvaný ume-ocet, jenž v sobě nese také Japonci velmi ceněné účinky ume. Ume-ocet je používán především jako zálivka do salátů a ochucovadlo pokrmů.

Po ukončení fermentačního procesu vypadají švestičky svraštělé, jsou nasáklé solí a mají svou specifickou slano-kyselou chuť, pro niž jsou tak oblíbené. Plodů, obsahujících vápník i železo, se užívá podobně jako šafránu – doporučuje se požít jen malý ždibec.

Pokud by se někdo obával, že švestičkou si přesolí organismus, buďte bez obav. Postačí malé množství a vězme, že soli zkonzumujeme mnohem více v jiných potravinách. Japonci rádi podávají plody k rýži.

Ume-švestička si našla cestu i k nám; prozatím nemá v Čechách velkou popularitu. Alespoň ti, kdo o jejím původu, složení a použití vědí, s ní u nás čile experimentují.  

Tip: když po malých kouskách švestičku sníte, nakonec si do úst můžete vložit její pecku a cucat. Z pecky se tak pomalu uvolňují její hodnotné látky.

 

Zdroj: Countrylife, Wikipedia