20130814 zivotni prostredi
Aktivisté Greenpeace stojí před kontaminovaným ovocem u Úřadu pro potraviny a ekologii během protestu v Hongkongu, 23. února 2007. (Mike Clarke/AFP/Getty Images)

 

Když přijde na potravinové skandály, Čína nemá ve světě konkurenci. Od smrtícího melaminu v mléčných produktech až po kontaminovaný med čínské úřady již dlouhou dobu dovolují, aby přes hranice země odcházely toxické potraviny.

Kontrolní orgány ve vyspělých zemích jsou zahlceny přívalem zboží z celého světa a mohou zachytit pouze malé procento závadného zboží. Například americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv prověří ročně pouze 2,3 procenta všech dovezených potravin. Spotřebiteli tak nezbývá, než aby se sám zajímal o to, jaké jídlo konzumuje a jaký je jeho původ.

Každý rok roste dovoz potravin do Spojených států o přibližně sedm procent. Také importy do Česka rok od roku narůstají, i když jejich tempo se různí. Zatímco v roce 2010 došlo k meziročnímu růstu o 17 procent, v roce 2012 už to bylo pouze 1,7 procenta.

Níže uvedené informace jsou založeny na údajích z roku 2011, které byly prezentovány 8. května 2013 sněmovnímu výboru USA pro zahraniční záležitosti při slyšení o hrozbách nebezpečného spotřebního zboží z Číny. Doplněny jsou o aktuální informace z českého prostředí. Statistické údaje z ČR pocházejí od Českého statistického úřadu.

 

Zde je 5 potravin dovážených z Číny, na které byste si měli dát pozor:

1) Tilápie

Tilápie je dnes módní ryba a často se propaguje. Není divu. Je to nenáročný tvor původně pocházející z Afriky, dnes chovaný po celé planetě – a hlavně v Číně. ČLR pokrývá osmdesát procent produkce tilápie na světě. V Číně je všeobecně známo, že rybáři nedávají svým dětem k jídlu nic ze svého chovu. Před pár lety se objevila v médiích zpráva, že sedmiletá čínská holčička dostala menstruaci. Důvodem byla vysoká hladina hormonů v rybných chovech. Rybáři používají růstové hormony a silná antibiotika, aby ryby přežily v často špinavých a stísněných podmínkách.

2) Treska

Kolem 51 procent tresky na americkém trhu pochází z Číny. Čínské ryby nejsou ničím neobvyklým ani u nás. Asijský obr byl podle záznamů ČSÚ v roce 2012 největším dodavatelem mraženého rybího filé do České republiky. To co bylo řečeno o růstových hormonech a antibiotikách u tilápie, platí stejně tak pro chov tresek. Jak informovala některá média v loňském roce, čínští rybáři přidávají do nádrží prasečí a jiné výkaly. Ty mají podle některých sloužit jako krmivo, podle druhých jako stimulant růstu řas, které vytvářejí plankton, jímž se ryby živí.

3) Jablečná šťáva

Pokud jste si koupili levný jablečný džus a jeho chuť vás vůbec nenadchla, je možné, že má za sebou dlouhou cestu – až z Číny. Přibližně padesát procent jablečné šťávy prodávané v USA pochází z Číny. Rezidua pesticidů, které zůstávají na ovoci, zelenině a zpracovaných potravinách, představují dlouhodobý problém. Čína je největším producentem pesticidů na světě. V současnosti jich ročně spotřebuje kolem 1,8 milionů tun. Místní úřady problém vyřešily tak, že stanovily velmi benevolentní maximální hranici pro rezidua pesticidů.

4) Zpracované houby

Zpracované houby mohou být kontaminovány nečistotou nebo různými bakteriemi, což je způsobeno špatnými hygienickými nebo technologickými postupy. Hlavním problémem jsou však, jako u ostatní zeleniny, rezidua pesticidů. 34 procent zpracovaných hub na americkém trhu pochází z Číny. Co se týče České republiky, Čína byla v roce 2012 naším druhým největším dovozcem konzervovaných hub, hned po Nizozemsku.

5) Česnek

Česnek z Číny představuje 31 procent dovozu veškerého česneku do USA. U nás máme s čínským česnekem vlastní zkušenosti. Není to tak dávno, co dominoval evropskému trhu. Dnes už ho převálcovalo Španělsko, ale i tak se čínský česnek stále často objevuje na pultech obchodů. V roce 2012 byla Čína druhým největším dovozcem čerstvého česneku do ČR. A pak jsou tu samozřejmě kvanta česneku zpracovaného, který se používá při výrobě celé řady potravin.

 

Znečištění životního prostředí v Číně

Číňané platí těžkou daň za svůj ekonomický pokrok. Všudypřítomné znečištění životního prostředí dosahuje šokujících rozměrů, ale pozastavuje se nad tím jen málokdo. Přitom toto zamoření přímo ovlivňuje kvalitu potravin.

Univerzitní profesor a publicista Čcheng-lin Liou (Chenglin Liu) ve své studii z roku 2011 uvádí, že pouze „pět procent odpadních vod z domácnosti a 17 procent průmyslových splašků prochází správným čištěním”. Podle výzkumu čínské vlády je znečištěno 90 procent podzemních vod v zemi. Deník South China Morning Post napsal, že „až 70 procent čínských řek a jezer je znečištěno průmyslovými podniky“. Když obyvatelé Če-ťiangu, jednoho z méně znečištěných měst, nabídli nedávno vládním úředníkům, že jim zaplatí milion korun, pokud si zaplavou v místní řece, funkcionáři odmítli.

Americké velvyslanectví v Pekingu provádí vlastní monitoring kvality ovzduší, protože data z čínského měření jsou nedůvěryhodná. Američané ve městě notoricky sužovaném smogem se rozhodují, zda vyrazit do ulic na základě údajů své ambasády. Není třeba se rozepisovat víc, koneckonců si o tom lze přečíst na každém kroku. Položme si však jednu otázku: je možné v takovém prostředí vyprodukovat nezávadné potraviny?

Níže si můžete prohlédnout dokument kurážného absolventa Pekingské filmové školy, který prodal své auto a dům, utratil 8 milionů jüanů (25 milionů korun) a strávil pět let natáčením více než dvou tisíc hodin filmových záběrů, které nakonec sestřihal do 12minutového dokumentu. Snímek je beze slov, není jich třeba.

 

 

small United Kingdom

 

Čtěte také:


Šokující fakta o bio z Číny hovoří o korupci, lajdáctví a podvodech

Za hromadění smogu v Číně můžou roky znečišťování (video)

Nemusíme se řídit mezinárodními potravinářskými normami, říká čínský inspektor

Pitná voda v Číně je silně znečištěná, úřady však zůstávají v klidu

Údaje o kvalitě půdy jsou v Číně státním tajemstvím