20130125 smog
Smog trápí většinu čínských velkých měst. (NTD News)

Smog a mlžný opar, které pokrývají některé z největších čínských měst, dosáhly minulý týden alarmující intenzity. I místní úřady potvrzují, že znečištění je velmi silné. Odborníci na životní prostředí mají za to, že na vině jsou léta nezřízeného ekonomického rozvoje.

„Znečištění se tentokrát rozšířilo na velké ploše. Po celé zemi je 74 měst, které začaly s měřením emisí frakcí tuhých znečišťujících látek PM2,5 – 33 z nich zjistilo vysoké hodnoty znečištění – tedy nejzávažnější stupeň těžkého znečištění. Z toho vyplývá, že největší podíl na zamoření celé země má pálení uhlí,“ uvedl vrchní poradce Rady pro ochranu přírodních zdrojů Jang Fu-čchiang.

Znečištění se ale dá zabránit – pokud si to přeje komunistický režim. Během pekingské olympiády v roce 2008 úřady přemístily nebo pozastavily výrobu ve 40 továrnách v okolí města. Z městských silnic byla odkloněna asi polovina z celkových 3,3 milionů automobilů. 
  
Dnes v Pekingu jezdí 5 milionů aut a po celé zemi se budují další uhelné elektrárny.

 

Video poskytla Televize NTD

 

Jeden z pekingských úředníků říká, že znečištění neovlivňuje jen život v hlavním městě. 
  
„Skrze proudění vzduchu se znečištění nad Pekingem a jinými městy navzájem směšují a přelévají. Takže místní znečištění v Pekingu se namíchá se znečištěním odjinud, což ve výsledku ještě zhorší situaci v Pekingu,“ sdělil Li Jün-tching, zástupce ředitele Centra pro monitoring životního prostředí města Peking.

Ze zadržování smogu nad městem bývají viněny také pekingské mrakodrapy. Jiní tvrdí, že struktury počasí vytvářejí nad hlavním městem spirálu špatného vzduchu, který se nehýbe. 
  
Obecně vzato: nedostatek povědomí o životním prostředí, laxní pravidla a rapidní industrializace vytvářejí problém, který Čínu stojí velké prostředky. Podle státní CCTV stálo v roce 2012 znečištěné ovzduší vládu 90 miliard dolarů. Oběťmi se stávají i sami obyvatelé měst. Studie zveřejněná v prosinci uvádí, že v roce 2012 zemřelo ve čtyřech největších čínských městech na následky toxického ovzduší více než 8 500 osob.

 

Čtěte také:

Pravda o růstu HDP v Číně: Poškození životního prostředí, inflace a nadhodnocení – reálně jde do záporných čísel

Znečištěné ovzduší v hlavních čínských městech je častou příčinou úmrtí (video)

Ó, ten pekingský vzduch: Zveřejnění kvality ovzduší americkou ambasádou vyvolalo nevoli čínské vlády

Čínský režim padne kvůli znečištěnému životnímu prostředí – říká bývalý zpravodaj