Konstancie Železná (vpravo) je členkou představenstev několika společností včetně umělecké galerie, hotelu a obchodu s vínem. Její manžel je bývalým českým senátorem a bývalým poslancem Evropského parlamentu. (Epoch Times ČR)
Konstancie Železná (vpravo) s dcerou a kamarádkou Michaelou Blahutovou. (Epoch Times ČR)

Newyorský umělecký soubor Shen Yun Performing Arts, který si klade za cíl obnovit hluboký odkaz pěti tisíc let původní tradiční čínské kultury, vystoupil 2. a 3. dubna v  Kongresovém centru Praha.

Soubor založili čínští umělci v New Yorku, kde mohou svobodně tvořit nezávisle na čínském režimu. Soubor Shen Yun si vytvářel umělecké renomé po dobu posledních šesti let, kdy sklízel ovace na jevištích prestižních divadelních scén ve Spojených státech, Evropě, Asii a Austrálii. Jádrem jeho vystoupení je klasický čínský tanec, jenž se vyvíjel po tisíce let a jehož prvky později převzala řada jiných uměleckých směrů.

Mezi diváky v hledišti pražského Kongresového centra byla také Konstancie Železná, členka představenstev několika společností. „Bylo to vzrušující, úžasné, neuvěřitelné a odvážné, neuvěřitelně odvážné,” řekla Konstancie Železná po představení. „Připomnělo mi to české umělce, kteří pracovali v exilu [za dob komunistické nadvlády]. Takže k nim chovám velký obdiv. Bylo to vše fascinující.“

„Mluvili jsme o tom, jak je pro nás Evropany tradiční čínské divadelní umění [pekingská opera] složité,” říká o rozdílnosti kultur paní Železná. „Ale tato forma je nějakým způsobem podobná baletu, i když je založena na tradičním tanci - myslím, že pro nás je to mnohem jednodušší přijmout.“ Soubor Shen Yun používá kromě klasického čínského tance také hudební doprovod více než čtyřicetičlenného ochestru a multimediální pozadí, které vytváří kulisu k jednotlivým příběhům. Tvoří tak program přístupný různým národnostem a obyvatelům odlišných kontinentů.

„Není to tak dávno, co jsem viděla výkon petrohradského baletu. Já i moje dcera jsme si myslely, že je to skvělá taneční škola. Ale byli nemotorní! Ve srovnání s těmito tanečníky [ze Shen Yun] se mi ti baletní mistři zdáli těžkopádní. Tihle tanečníci se pohybovali naprosto neslyšně, nebyl slyšet jejich pohyb, a to jsme seděli velmi blízko. Oni se prostě vznášeli! Neuvěřitelné!” míní paní Železná o tanečnících souboru Shen Yun, kteří jsou považováni za světovou špičku v oblasti klasického čínského tance.

Představení Shen Yun obsahuje kromě etnických tanců, sólových pěveckých a instrumentálních vystoupení také příběhy a prastaré čínské legendy. „Myslím, že pro mou dceru to byl docela zážitek. Vyprávění, pohádky, například o Opičím králi, některé ty příběhy trochu známe, ale samozřejmě to poselství skryté uvnitř je naprosto nadčasové. Úžasné!” uzavírá paní Železná.

Mgr. Michaela Blahutová, produkční a event manažerka, která na představení zašla společně s paní Železnou, po Shen Yun v rozhovoru s Epoch Times říká: „Bylo to krásné. Tradiční čínský tanec nevidíme tak často. Byla jsem překvapená, že v tanci je mnoho elementů, pohybů, které jsou vidět v jiných kulturách, a že pravděpodobně všechny pocházejí z tohoto [klasického čínského] tance. To bylo nepochybně zajímavé.“

Klasický čínský tanec vznikl z bojových umění, která předváděli císařští vojáci na dvoře čínského císaře. Následně se tříbil několik tisíc let a zahrnuje například také techniky, které dnes známe jako akrobacii, avšak původně pochází z klasického čínského tance.

 

Čtěte také:

O Shen Yun v Praze s Jitkou Hosprovou: Bylo to impozantní představení, říká přední česká violistka

Shen Yun v Praze zazářil a české osobnosti nešetřily chválou

Baletní mistr Vlastimil Harapes: Shen Yun je opravdu mimořádný zážitek!

Shen Yun obdivován v Praze i druhý večer. Svět ducha pozvedá hlavu, říká ředitel ÚSTRu

Profesionální tanečnice o tanečnících Shen Yun: „Oni doslova létají“