Čínská mince, kterou archeologové nalezli na keňském ostrově Manda. (John Weinstein/The Field Museum)

Vědci oznámili, že našli na keňském ostrově Manda šest set let starou čínskou minci. Nález by tak mohl být důkazem, že Čína a Afrika spolu měly obchodní styky roky předtím, než na kontinent dorazili Evropané.

Mince je vyrobena z mědi a stříbra a uprostřed má čtvercovou díru. Mincím se říkalo „Jung-le Tchung-pao“ podle císaře Jung-leho z dynastie Ming, který vládl v letech 1403 – 1425. Jung-le vyslal čínské průzkumníky, jako například slavného admirála Čeng Cheho do vod Indického oceánu.

„Čeng Che byl v mnoha směrech čínským Kryštofem Kolumbem. Je skvělé mít minci, která konečně dokazuje, že připlul do Keni,“ poznamenal k nálezu Dr. Chapurukha M. Kusimba, kurátor sekce africké antropologie v chicagském Field Museum.

Screenshot z Google Maps ukazuje ostrov Manda u Keni, kde vědci našli vzácnou čínskou minci. (The Epoch TImes)
Screenshot z Google Maps ukazuje ostrov Manda u Keni, kde vědci našli vzácnou čínskou minci. (The Epoch Times)

Podle muzea byly veškeré čínské objevitelské výpravy zastaveny po smrti císaře Jung-leho, a to umožnilo dominanci evropských badatelů a následnou kolonizaci Afriky.

Expedice na ostrově Manda se zúčastnili vědci z Keni a USA. Kromě mince našli také další lidské výtvory z dob dávnějších, než byla nalezená mince. Manda byl domovem poměrně pokročilé civilizace, která se datovala přibližně do let 200 až 1430. Lidé se pak z ostrova vytratili a ten už pak nikdy nebyl obydlen, píše se na stránkách Field Museum.