Ilustrační foto - vhazování volebního lístku do urny. (MICHAL CIZEK/AFP/GettyImages)
Ilustrační foto - vhazování volebního lístku do urny. (MICHAL CIZEK/AFP/GettyImages)

Praha pravděpodobně zažije historicky první místní referendum vyhlášené na celém území městské části.

Obyvatelé Prahy 7 se vyjadřují ke spravování financí své městské části, s nímž nesouhlasí. Část občanů podala kasační stížnost na úřad Městské části Praha 7, v reakci na niž povolil Nejvyšší správní soud referendum, ve kterém mohou občané sami rozhodnout o výši rozpočtu a procesu výběrového řízení pro výstavbu nové radnice.

Do celé akce se zapojila řada osobností. „Politici realizují podstatnou část svých zlotřilých nápadů jen díky všeobecné pasivitě občanů. Domácí brblání je k ničemu,“ komentoval tuto událost  herec Jan Kraus, který vnímá referendum jako reálnou šanci „něco“ změnit.

Referendum vyzkouší vůli místních obyvatel aktivně se podílet na hospodaření města. Organizátoři referenda říkají, že nyní má každý možnost něco udělat a změnit pasivní nespokojenost s politikou na aktivní zásah do způsobu hospodaření s veřejnými financemi.

Vývoj událostí

V lednu 2012 zástupci občanských sdružení Letná sobě a Praguewatch a opozičních politických stran SZ, TOP 09 a KDU-ČSL se domluvili a společně chtějí místním referendem zabránit koupi nové radnice, která je podle nich předražená. Záměr pořídit novou radnici má stát více než 750 milionů (bez DPH) bez nákladů na stěhování a splácení úvěrů.

Přípravný výbor občanské iniciativy Referenda proti předražené radnici již koncem února posbíral potřebný počet podpisů, aby zastupitelstvo muselo referendum vyhlásit.

Úředníci referendum zamítli

Koncem dubna 2012 starosta a zastupitelé za ODS, ČSSD a KSČM odmítli referendum vyhlásit a zaštítili se právními posudky. Přípravný výbor v reakci na zamítnutí vyzval starostu Prahy 7 Marka Ječmánka, aby se vzdal své funkce. Organizátoři referenda následně demonstrativně spláchli před sídlem radnice Prahy 7 podpisové archy požadující referendum do kanálu.

Občané žalují Městskou část Praha 7

Začátkem května 2012 přípravný výbor referenda podává žalobu ke správnímu soudu na Městskou část Praha 7. Městská část Praha 7 je žalována, že její zastupitelstvo rozhodlo 23. dubna 2012 o referendu nezákonně a zmocněnec přípravného výboru Jan Čižinský se u soudu domáhá vyhlášení referenda.

„Znění právních posudků objednaných MČ Praha 7 mne šokovalo. Pokládám za velmi nebezpečné, že například ministerstvo vnitra je ochotné vypracovat naprosto evidentně zaujatý posudek ve prospěch jedné ze stran sporu,“ zhodnotil situaci advokát Pavel Čižinský.

Nejvyšší správní soud referendu vyhověl

Referendum, které odmítli vyhlásit zastupitelé městské části, vyhlásil Nejvyšší správní soud (NSS). Vyhověl tak kasační stížnosti, kterou podal přípravný výbor referenda. Všechny správní soudy  budou muset do budoucna rozhodovat podle tohoto precedenčního rozhodnutí NSS.

„Nejvyšší správní soud zachránil institut místního referenda v naší zemi! Je to povzbudivá zpráva pro všechny občany! Jsme velmi rádi, že jsme tento proces iniciovali! Místní zastupitelé se v budoucnu nebudou moci vymlouvat na údajně špatné otázky. Rozhodnutí NSS vrací občanům do ruky nástroj, který se dá použít ve vážné věci, když selhávají petice či jiné protesty,“ komentuje rozhodnutí iniciátor referenda a zmocněnec přípravného výboru referenda Jan Čižinský.

Podpoří občané iniciativu?

Jedná se o lokální akci, na které se může ukázat, zda jsou čeští občané ochotni aktivně měnit a vyjadřovat se k politickému dění ve svém okolí. Referendum má podle některých názorů reprezentovat fungování demokratických mechanismů a vůli občanů věnovat čas a myšlenky hospodaření s veřejnými financemi.

Čekání na výsledek

V pátek 11. a v sobotu 12. ledna 2013 proběhne očekávané hlasování. K tomu, aby bylo referendum závazné, musí hlasovat více než 35 procent občanů Prahy 7.

Pokud občané Prahy 7 rozhodnou o radnici v referendu podle požadavků přípravného výboru, ušetří Praha 7 podle propočtů výboru půl miliardy korun.

Úspěšné místní referendum by polilo živou vodou všechny, kteří bojují za to, aby názory občanů nebyly ignorovány,“ říká zmocněnec přípravného výboru Referenda v Praze 7 za nepředraženou radnici Jan Čižinský.

Referendum si získalo podporu osobností

Žádost o referendum podpořila řada osobností svým jménem a aktivitou. Jsou jimi například dokumentaristka Olga Sommerová, herečka Anna Polívková, publicista Ludvík Vaculík, dirigent Marco Ivanović či spoluautor filmu Alois Nebel, zpěvák, textař a výtvarník Jaromír 99 a další osobnosti.

Do přípravného výboru Referenda zasedli PhDr. Richard Biegel, Mgr. Jan Čižinský, Mgr. Jiří Hejnic, Ing. Jakob Hurrle, Ari Lieberman a Mgr. Ondřej Mirovský.

 

Čtěte dále:

Rozhovor: O úspěšném referendu na Praze 7 proti "předražené" radnici

Referendum Prahy 7 zastavilo projekt radnice, hlasovalo za úspornější a průhlednější projekt

Vláda chce posílit veřejnou kontrolu nakládání s obecním majetkem