Obyvatelé Prahy 7 zastavili úspěšným referendem projekt  výstavby nové radnice

Mgr. Jan Čižinský, zmocněnec přípravného výboru. (Milan Kajínek/ Epoch Times ČR)
Mgr. Jan Čižinský, zmocněnec přípravného výboru. (Milan Kajínek/Epoch Times ČR)

Část občanů podala kasační stížnost na úřad Městské části Praha 7, v reakci na niž povolil Nejvyšší správní soud referendum, ve kterém mohou občané sami rozhodnout o výši rozpočtu a procesu výběrového řízení pro výstavbu nové radnice. Záměr pořídit novou radnici měl stát více než 750 milionů (bez DPH) bez nákladů na stěhování a splácení úvěrů.

V lednu 2012 se zástupci občanských sdružení Letná sobě! a Praguewatch a opozičních politických stran SZ, TOP 09 a KDU-ČSL domluvili a společně chtějí místním referendem zabránit koupi nové radnice, která je podle nich předražená. Po prvotních právních bojích nakonec věc rozřešil Nejvyšší správní soud, jehož rozhodnutí nakonec potvrdil také soud Ústavní. Referendum bylo vyhlášeno na dny prezidentských voleb 11. a 12. ledna 2013.

Níže přinášíme rozhovor se zmocněncem přípravného výboru Mgr. Janem Čižinským. Zeptali jsme se ho na důvody k vyhlášení referenda a na vývoj událostí po úspěšném hlasování obyvatel z Prahy 7 z pohledu přípravného výboru referenda.

Co se konkrétně dělo na Praze 7, že povstala skupina lidí, aby začali doslova bojovat proti plánu výstavby nové radnice?

Ve výběru ponechala vládnoucí koalice ODS a ČSSD za podpory jediné komunistky dvě varianty - projekt Argentinská hvězda na znehodnocených základech za 914 milionů a budovu Merkurie plnou azbestu za miliardu a čtrnáct milionů. Nechtěli jsme dopadnout jako Praha 8, která již předraženou radnici realizuje, a začali jsme jednat. Zformovali jsme referendovou koalici složenou z KDU-ČSL, Letné sobě!, Strany zelených, TOP 09, Praguewatch a Sdružení pro podporu podnikání. Společně jsme pracně sesbírali potřebné podpisy od 10% občanů Prahy 7, obhájili jsme referendum u soudu a dosáhli jeho vyhlášení. Přišlo 44,5 % voličů  a 94% z nich hlasovalo pro finanční limit ve výši půl miliardy, pro architektonickou soutěž, pro zrušení dosavadního pochybného výběru a pro dobrou dopravní dostupnost nového sídla radnice.

Jaké máte pocity z výsledku referenda?

Jsem nadšený atmosférou, kterou referendum vytvořilo v naší městské části. Lidé z Prahy 7 se rozhodli zastavit projekt s obrovským korupčním potenciálem a povedlo se jim to. Zapojily se stovky lidí. Ve dvou dnech ušetřili půl miliardy! To se nestává denně! Nás organizátory nyní kontaktují občané z Prahy 8 a z Prahy 10 a zajímají je naše referendové zkušenosti. Mám radost, že výsledek našeho referenda povzbudil ty, kterým není jedno, co se kolem nich děje.

Říkáte, že organizátory referenda nyní kontaktují občané z Prahy 8 a z Prahy 10 a zajímají vaše zkušenosti. Na co se Vás ptají?

Lidé z Prahy 8 a z Prahy 10 mají oprávněný pocit, že se s nimi na radnici také nikdo nebaví. A referendum je jediný nástroj, který mohou proti aroganci zastupitelstva účinně použít. Většinou se zajímají o naprosto konkrétní praktické záležitosti - jak začít, čeho se vyvarovat, jak zformulovat otázku, který advokát je použitelný pro spolupráci, jakou metodou sesbírat podpisy či jak získat prostředky na kampaň.

Myslíte si, že úspěch referenda a aktivity okolo něho na Praze 7 mohou vyvolat také další podobné akce v Praze potažmo v České republice?

Určitě. Stalo se něco, s čím jsme vůbec nepočítali. Lidé nám začali posílat peníze na naše transparentní konto, které nám jako nástroj doporučila Česká pirátská strana! Mysleli jsme, že to dnem referenda skončí, ale lidé pochopili, že kampaň musela stát trochu více, než se vybralo, a skutečně drobný dluh, který nám v posledních dnech vznikl, nám dva dny po uzavření volebních místností dorovnali! V pravou chvíli nás také podpořila nadace Via a obětavé studio Marvil. Výsledkem byl společný úspěch. 

Co byste poradil lidem, kteří by podobně jako vy chtěli něco změnit k lepšímu, nebo ušetřit nějaké veřejné peníze?

Ať jdou na zastupitelstvo nasát atmosféru. To je velmi motivující. Pravděpodobně tam navíc potkají další lidi, kteří se zajímají o své okolí. Tažení proti projektům s velkým korupčním potenciálem musí být vždy velmi konkrétní. Našich politků v Praze 7 se nejvíce dotklo, když jsme jako reklamu pro referendum vyvěšovali "parte" předražené radnice. Pod ním jsme zapalovali svíčky, což upoutávalo pozornost kolemjdoucích. Na "parte" bylo uvedeno, že se "s naší předraženou zesnulou rozloučíme při referendu 11. a 12. ledna 2013" a jako rodiče byli jmenovitě uvedení všichni radní. To vyvolalo opravdové pozdvižení. Takoví místostarostové Neuberg, Kaštovský či Štěpán jsou totiž zvyklí, že veškerý odpor je veden proti starostovi Ječménkovi a oni jsou za větrem. A nikdo se nechce ve svém domě či na ulici potkávat se sousedy informovanými o předražených projektech...

Co bude dál. Plánujete nějaké další aktivity?

V Praze 7 je dalších témat celá řada. Privatizují se byty týden pronajaté či právě zrekonstruované. Developerům se povoluje dvojnásobný počet pater oproti okolní zástavbě. U nebytových prostor se zvyšuje nájem jen skautům a červenému kříži. Některé obchody se rekonstruují pořád dokola. V běhu je stavba obřího Tesca na území bývalého protektorátního shromaždiště Židů před cestou do Terezína a na smrt a místostarosta Kaštovský chce dotčenou hektarovou parcelu patřící městké části prodat pod cenou... Nudit se nebudu. Jsem komunální politik, mám kolem sebe schopný tým, ale nejsme v zastupitelstvu. Volby jsou za rok a půl. Určitě nabídneme sousedům z Prahy 7 své služby. Pokud  budou chtít, budeme hájit jejich zájmy na radnici. Pokud chtít nebudou, budeme pokračovat tak jako dosud.

Děkujeme za rozhovor

 

Čtěte také:

Referendum Prahy 7 zastavilo projekt radnice, hlasovalo za úspornější a průhlednější projekt

Na Praze 7 proběhne historicky první místní referendum, má ušetřit půl miliardy za radnici

Vláda chce posílit veřejnou kontrolu nakládání s obecním majetkem