Seriál o významných událostech čerpá ze světové historie a se záměrem udržovat obecné povědomí a paměť poukazuje na historická ponaučení a připomíná významné osobnosti.

Rudyard Kipling - narozeniny

Rudyard Kipling. (E. O. Hoppe/Mansell/Time Life Pictures/Getty Images)
Rudyard Kipling. (E. O. Hoppe/Mansell/Time Life Pictures/Getty Images)

30. prosince 1865 se v indické Bombaji narodil Rudyard Kipling, syn malíře pracujícího tehdy pro britskou koloniální správu. Než odešel na studia do Anglie, prožíval své dětství v Indii.

Vojenská kariéra mu nevyšla ze zdravotních důvodů, ale v osmdesátých letech 19. století se postupně prosadil jako básník a posléze prozaik. Přestože jako dospělý v Indii strávil pouhých sedm let, dokázal zde načerpat témata pro svá nejlepší díla.

Protože cestoval a žil na různých kontinentech, své nejslavnější dílo, Knihy džunglí, napsal ve Vermontu v USA.

Přestože byl pro své horlivé vlastenectví některými považován za britského imperialistu a zastánce kolonialismu, nikdo mu nemůže upřít talent velkého vypravěče. Dokázal zaujmout čtenáře cizokrajnou tématikou, popisováním přírody, vyprávěním o zvycích domorodců a neobvyklým uměleckým jazykem.

Přelom století znamenal vrchol jeho literárních úspěchů a roku 1907 mu byla udělena Nobelova cena za literaturu. Kromě Knihy džunglí napsal např. Obrázky z Indie, které do češtiny přeložil Josef Václav Sládek (1896), nebo Povídky z Indie přeložené Emilem Háchou (1903).

 

Boris Jelcin - rezignoval

Boris Jelcin 1991. (Ulrich Baumgarten via Getty Images)
Boris Jelcin 1991. (Ulrich Baumgarten via Getty Images)

31. prosince 1999 rezignoval Boris Jelcin, první ruský demokraticky zvolený prezident, a jmenoval Vladimira Putina úřadujícím prezidentem.

K rezignaci byl přesvědčen svou dcerou Taťánou Djačenkovou a dalším důvodem mohlo být už ne příliš pevné Jelcinovo zdraví.  

Boris Nikolajevič Jelcin (1. února 1931 – 23. dubna 2007) byl prvním prezidentem Ruské federace, který tuto funkci zastával v letech 1991 až 1999.

Během svého života v Sovětském svazu se postupně propracoval od stavbyvedoucích a inženýrů k vyšším funkcím v Komunistické straně Sovětského Svazu.

V červenci 1990 učinil Jelcin zásadní krok - vystoupil z komunistické strany.

Přízeň lidí si Jelcin získával několika populistickými gesty, když například jezdil do práce moskevskou veřejnou dopravou anebo když roku 1991 úspěšně potlačil puč vůči Gorbačovovi a pak řečnil z dělové věže tanku před moskevským Bílým domem. Také jeho mohutná postava byla nepřehlédnutelná a zpravidla převyšovala jiné státníky.

Když se však v roce 1993 demonstranti bouřili proti rozhodnutí Borise Jelcina rozpustit parlament, zemřely tehdy v ulicích Moskvy desítky lidí.

Za jeho největší selhání je považováno vyslání armády do Čečenska roku 1994 a zahájení první rusko-čečenské války. Tento konflikt si vyžádal mnoho obětí na životech. Borise Jelcina nechvalně proslavily také jeho alkoholové skandály.

 

Juliánský kalendář

Clavius (1538-1612) ve věku 69, který učil matematiku v Římě a reformoval kalendář. (SSPL/Getty Images)
Clavius (1538-1612) ve věku 69, který učil matematiku v Římě a reformoval kalendář. (SSPL/Getty Images)

Prvního ledna roku 45 př. n. l. se v Římské říši začal používat juliánský kalendář, zavedený Juliem Caesarem, podle něhož je také nazýván. Kalendář se stal reformou starořímského kalendáře a byl koncipován jako sluneční kalendář. Julius Caesar tehdy využil znalostí alexandrijských astronomů, kteří určili délku roku na 365,25 dne a navrhli i schéma vyrovnávání kalendáře – obyčejný rok měl mít 365 dnů a každý čtvrtý rok měl být o jeden den delší - přestupný rok.

Juliánský kalendář také respektoval větší část římských zvyklostí (jako je počet dní jednotlivých měsíců), které tak vlastně přešly i do gregoriánského kalendáře.

Juliánský kalendář trpěl jedním drobným nedostatkem. Protože tropický rok netrvá přesně 365,25 dne, ale 365,24220 dne, tento rozdíl způsobil nepřesnost, která se projevila tím, že se juliánský kalendář postupně opožďoval vůči realitě. Znamenalo to zpoždění o jeden den za 133-134 let a v 16. století začalo být opoždění výrazně patrné. Proto byla přijata reforma kalendáře a reformovaný kalendář dostal název gregoriánský.

 

 

 

 

 

John Ronald Reuel Tolkien - narozeniny

John Ronald Reuel Tolkien 1955. (Haywood Magee/Getty Images)
John Ronald Reuel Tolkien 1955. (Haywood Magee/Getty Images)

3. ledna 1892 se narodil John Ronald Reuel Tolkien (+ 2. září 1973), anglický spisovatel a lingvista, známý jako J. R. R. Tolkien, který vytvořil oblíbenou ságu Pána prstenů, jež navazovala na jeho původní literární počin Hobita.

Tolkien byl univerzitním profesorem, filologem a spisovatelem, avšak proslavilo jej především jeho autorství Pána prstenů a Hobita.

Díla vznikla jakoby mimoděk během jeho studia staré angličtiny a staré severštiny, spíše jako vedlejší lingvistické počiny. Během studia severských děl, jakými byly např. Edda nebo Beowulf, rozvinul příběhy, pro které dokázal vytvořit vlastní fantastický svět, v němž se odehrávají. Mytologie tohoto světa je rozvinuta v knize Silmarillion a v mnoha dalších, které z pozůstalosti vydal autorův syn Christopher. Tolkien výrazně ovlivnil žánr fantasy, jehož obliba po úspěchu Pána prstenů významně stoupla.

V 60. letech 20. století se Pán prstenů stal velmi populárním zvláště mezi studenty a od té doby nezmenšující se okruh obdivovatelů stále rozšiřuje. 28. března 1972 obdržel od královny Alžběty II. Řád britského impéria.

Pro neutuchající popularitu a vliv je Tolkien dosud považován za nejdůležitějšího z otců žánru moderní hrdinské fantasy a jeho popularita navíc stoupla, když byla jeho stěžejní díla uvedena na filmové plátno.

 

Karel IV. - korunován lombardským králem

Karel IV. (Three Lions/Getty Images)
Karel IV. (Three Lions/Getty Images)

5. ledna 1355 byl český král Karel IV. v Miláně korunován lombardským králem.

Původní jméno krále, kterým byl pokřtěn, bylo Václav. Jméno Karel přijal při biřmování během své výchovy ve Francii po svém strýci a kmotrovi Karlu IV. Sličném.

Český a německý král, římský císař Karel IV. se narodil v květnu 1316 v Praze jako nejstarší syn Jana Lucemburského a Elišky Přemyslovny. Pocházel z dynastie Lucemburků. Mezi několika tituly, které obdržel, byl i král italský – lombardský, kterým byl korunován právě roku 1355.

Stal se prvním českým králem, který byl korunován svatým římským císařem.

Vliv krále Karla IV. sahal za hranice české země do střední Evropy. Z Prahy vytvořil politické centrum a sídlo vzdělanosti, upravil zlatou bulou vztah českého státu k říši. Zlatá bula platila až do svého zániku roku 1806. Nechal vybudovat královský palác, založil Nové Město v Praze, nechal postavit Karlův most a hrad Karlštejn, pokračoval ve stavbě Svatovítského chrámu a založil řadu klášterů. Jeho zásluhou vznikla v Praze první univerzita ve střední Evropě, Karlova univerzita.

Svým vladařským uměním vedl Karel IV. hospodářství českých zemí k prosperitě.

 

Jan Radecký z Radče 

Jan Radecký z Radče. (Volné dílo)
Jan Radecký z Radče. (Volné dílo)

5. ledna 1858 zemřel Jan Radecký z Radče, český šlechtic a rakouský maršál (* 2. listopadu 1766). Jan Josef Václav Antonín František Karel hrabě Radecký z Radče je považován za jednoho z nejlepších vojevůdců 19. století. Jeden z jeho mnohačetných pomníků se tyčí také na vídeňské Ringstrasse.

V roce 1848 složil Johann Strauss st. opus 228, pochod, který přímo věnoval Janovi Radeckému z Radče na jeho počest. Radeckého marš, německy Radetzky-Marsch, se záhy stal velmi oblíbenou skladbou mezi vojáky a v současnosti bývá hrán vždy na konci novoročního koncertu Vídeňské filharmonie.

http://www.youtube.com/watch?v=FHFf7NIwOHQ

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pražské jaro

Skupina československých studentů uspořádala dočasnou redakci na Jungmannově náměstí během měsíců Pražského jara. Praha, srpen 1968 (Mario De BiasiMondadori Portfolio by Getty Images)
Skupina československých studentů uspořádala dočasnou redakci na Jungmannově náměstí během měsíců Pražského jara. Praha, srpen 1968 (Mario De Biasi\Mondadori Portfolio by Getty Images)

5. ledna 1968 začalo „Pražské jaro“: prvním tajemníkem KSČ byl místo Antonína Novotného zvolen Alexander Dubček. Konec tohoto reformního období se datuje přesně do 21. srpna 1968, kdy bylo Pražské jaro ukončeno vpádem vojsk Varšavské smlouvy do tehdejšího Československa.