20121218 havel
Pietní shromáždění na Václavském náměstí v Praze k uctění památky smrti Václava Havla, 18. prosince 2011 (Wikimedia Commons/Petr Brož)

„‚Jednou budem dál‘ se zpívá ve známém americkém spirituálu a já si kladu otázku – jak bude naše země vypadat za dalších dvacet let? Budeme dál? Věřím, že budeme… Pravda a láska musí zvítězit nad lží a nenávistí,“ řekl Václav Havel v roce 2009 ve svém projevu k 20. výročí „Sametové revoluce“.

18. prosince 2012 si svět připomíná slavnou osobnost soudobých českých dějin prvním výročím jeho úmrtí.

V Praze se chystá průvod a několik akcí k uctění památky Václava Havla.

Ty mají podle organizátorů sloužit také k zamyšlení nad způsobem, kterým může každý přispět k tomu, aby byla Česká republika „jednou dál“ podle přání Václava Havla, které tehdy zaznělo v jeho proslovu.

Také v něm prohlásil, že je důležité, aby „sdílené hodnoty byly brány celou společností co nejvážněji a byly přijímány jako ukazatele dobrého směru na všech rovinách lidského soužití, což předpokládá trvalé pěstění mravního cítění nás všech anebo prostě slušnost. Všichni můžou v této věci něco dělat“.

K prvnímu výročí Havlova úmrtí 18. prosince 2012 se v Praze od 17 hodin bude v blízkosti sochy sv. Václava promítat záznam loňského koncertu „Pocta Václavu Havlovi“ z Lucerny. Zároveň zde budou k prodeji héliové balónky za nákupní cenu, na které mohou účastníci napsat vzkaz či přání, co by podle nich mohl každý udělat pro to, aby naše země byla „jednou dál“.

Kolem 18 hodin vyrazí průvod na Hradčanské náměstí, kde se rovněž prostřednictvím projekce promítne koláž z Havlova života. Po 19 hodině mají organizátoři v plánu uskutečnit happening, během kterého se vypustí balónky a do éteru zazní oblíbený song Václava Havla „Jednou budem dál“ s částí jeho projevu se stejnojmenným názvem.

Událost otevřeně podporuje několik významných osobností: Ladislav Špaček, Michael Kocáb, Jan Ruml, Tomáš Sedláček a další.

„Průvod na Hrad, který se koná v rámci akce ‚S Havlem dál‘ samozřejmě vítám. Vloni jsem se ho účastnil s velkým smutkem, ale letos cítím spíše radost nad tím, že jsme se mohli dlouhou dobu pohybovat v Havlově blízkosti a že byl tak dlouho naším drahým prezidentem. Jsou to silná slova, ale všichni, kteří souzněli s Havlovým vnímáním světa, duchovních hodnot, ale i každodenní reality, se mnou budou určitě souhlasit.

Václav Havel měl dar schopnosti vyjádřit i komplikované myšlenky jednoduchým, srozumitelným a vlastně bezelstným způsobem. Byl schopen zaujmout široké spektrum společnosti, od nejprostších až po významné světové státníky. Ticho, které v určitých důležitých oblastech naší politiky po jeho odchodu zavládlo, je nečekaně tíživé.

Jeho hlas opravdu chybí. O to víc bude záležet na volbě příštího prezidenta, která je svěřena do rukou všech občanů. Doufám (a přál bych to i celé naší společnosti), aby to byl člověk, který je schopen navázat na hodnoty, které Václav Havel v domácí i zahraniční politice prosazoval,“ uvedl Michael Kocáb ve zdravici pro organizátory happeningu ‚S Havlem dál‘.

„18. prosince 2012 si jako projev vzpomínky ohrňte výrazně nohavice u svých kalhot“, vyzývá aktivita Den Václava Havla. Krátké kalhoty jsou s Havlem spojeny díky 29. prosinci 1989, kdy hlavní tvář sametové revoluce - disident Havel - vyšel na nádvoří Pražského hradu po první porevoluční inauguraci československého prezidenta s kalhotami nad kotníky.