20121120 nosorozci
Nosorožec dvourohý je terčem pytláckých nájezdů, ilustr. foto. (STEPHANE DE SAKUTIN/AFP/Getty Images)

V Asii panuje pověra, že výtažek z nosorožčího rohu působí jako lék, účinkující zejména na zvýšení potence u mužů. Nosorožec dvourohý, nazývaný také nosorožcem černým, je proto terčem pytláckých nájezdů.

Jméno tohoto druhu, vyskytujícího se zejména na území Keni, je dnes již zařazeno na červeném seznamu IUCN mezi kriticky ohroženými druhy. Podle odhadů dnes zbývá ve světě pouhých 28 tisíc nosorožců.

Dlouhotrvající vybíjení vede v některých afrických zemích k tomu, že nositelé vzácných rohů dostávají své osobní strážce. V honbě za penězi se totiž někteří jedinci nezastaví před ničím. Pytláci kvůli rychlosti uřezávají nosorožcům rohy ještě zaživa motorovou pilou.

A tak dva nosorožci, kteří žijí v Keni, pojmenovaní Najin a Suni, dostali ozbrojenou osobní stráž, která je bude hlídat nepřetržitě 24 hodin denně.

Cena nosorožčího rohu je tak vysoká, že podle amerických oficiálních činitelů se kilogram drceného rohu v Asii prodává za 55 tisíc dolarů. Tato cena je vyšší než pouliční cena kokainu.

Poptávka po rozích, rostoucí zejména ve Vietnamu a také v Číně, stále zvyšuje jejich cenu. Zloději nyní kvůli rohům vykrádají dokonce evropská muzea, nevyjímaje krámky vycpavačů zvířat.