20121117 vyroci
Střet studentů s ozbrojenými jednotkami na Národní třídě 17. listopadu 1989.

17. listopadu každoročně přichází na Národní třídu v Praze stovky lidí, aby si připomněly Sametovou revoluci, uctily památku obětí komunistického režimu a oslavily svobodu a demokracii.

„Je to naprostý milník české historie a České republiky, je to symbol svobody, 17. listopad, symbol lidských práv, symbol lásky a pravdy a je nutné si ho neustále připomínat...,“ uvedla zmocněnkyně vlády pro lidská práva Monika Šimůnková.

Pietní akce se zúčastnil také herec Divadla v Celetné Jan Potměšil, který se aktivně účastnil událostí roku 89. „Jsem velmi šťastný, že jsem u toho aktivně mohl být účasten a že se to podařilo, a cítím to jako veliké požehnání a zároveň velký dar, dar svobody, která se samozřejmě musí vybojovat a musí se přinést i řada obětí, ...“ říká Potměšil.

Václavu Duchkovi bylo sotva půl roku, když ho maminka vezla 17. listopadu 89 v kočárku Národní třídou jen pár hodin před tím, než tam došlo ke střetu studentů s ozbrojenými jednotkami. I pro něho je 17. listopad významným dnem. „Já už tady delší dobu, třetím rokem, se snažím dělat čestnou stráž a většinou se mi to daří do té doby, než přijde prezident republiky, protože novináři mě pak odtamtud vytlačí, a potom radši vypadnu. Letos poprvé se mi to podařilo, že jsem tu byl, i když přišel pan prezident, a budu tu stát až do sedmi hodin,“ sdělil Duchek.

A co si účastníci pietní akce vybaví, když se řekne komunistický režim?

Jan Potměšil:
„Vybavím si Stalina, Sovětský svaz a spoustu, spoustu mrtvých.“

Miroslav Daněk:
„Hrůza, nejhorší vzpomínky, který jsem na to měl, z mládí.“

Helena Marková:
„Vybavím si můj nejproduktivnější věk a kdy jsem nemohla ani si myslet, ani dělat to, co jsem chtěla, takže to bylo takový omezení svobody naprosto ve všem.“

„To byla hrůza, já nemůžu pochopit, že dneska lidi je volili,“ dodává účastnice piety Marie Haisigová.

Video poskytla Televize NTD

 

Čtěte také:

17. listopad 2012: Podivné výročí