V nakladatelství Argo nyní právě vychází historická freska ze staré Číny Pod nebesy od populárního autora G. G. Kaye.

 

Vypravěčský rozmach knihy Pod nebesy

20120904 pod nebesy

Šen Tchaj je synem generála, který před dvaceti lety vedl vojska Kithájského císařství do poslední války proti jejich západním nepřátelům z Taguru. U odlehlého horského jezera tehdy padlo v bitvě čtyřicet tisíc mužů z obou stran. Sám generál Šen Kao zemřel nedávno. Tchaj chtěl uctít jeho památku, a tak strávil dva roky o samotě, obřadným oplakáváním otce na někdejším bojišti, mezi duchy padlých, a přitom ukládal nepohřbené kosti vojáků k odpočinku. Jednoho jarního rána se dozvěděl, že jeho čin nezůstal bez povšimnutí. Bílá jadeitová princezna z Taguru mu poslala dvě stě padesát sardských koní a doprovodný list, v němž píše, že dar je oceněním jeho odvahy a toho, jak uctil mrtvé.

Když někomu dáte jednoho z proslulých sardských koní, je to veliká pocta. Když mu jich dáte pět nebo šest, pozvednete ho nad ostatní a přinesete mu žárlivost a závist, ba možná i smrtelné nebezpečí. Dvě stě padesát, to je nepředstavitelný dar, který by byl snad příliš i pro císaře. Tchaj se vydává k východu, k oslnivému, nebezpečnému císařskému sídelnímu městu, a od osamělosti u horského jezera se vrací zpět ke svému životu, který je však provždy změněn.

 

Návštěva spisovatele G. G. Kaye v Praze

Argo současně s potěšením oznamuje, že autor navštíví Prahu

a 6. 10. v 15 hodin proběhne beseda s fanoušky a autogramiáda v Paláci knih Luxor na Václavském náměstí. 

G. G. Kay patří již po řad let v Česku k populárním autorům, jehož knihy si našly tisíce fanoušků. Osobně však Českou republiku navštěvuje poprvé.

 

Guy Gavriel Kay (*1954)

Kanadský autor fantasy se narodil 7. listopadu 1954 ve Weyburnu v oblasti Saskatchewan, vyrůstal ve Winnipegu, spolu s manželkou Laurou a dvěma syny žije v kanadském Torontu. Jedním z jeho literárních vzorů byl vedle lorda Dunsanyho či E. R. Eddisona také J. R. R. Tolkien, s jehož synem Christopherem se seznámil během studia filozofie. Později přijal jeho pozvání do Oxfordu, kde v letech 1974–75 spolupracoval na utřídění Tolkienovy literární pozůstalosti a na sestaveníSilmarillionu.

Po návratu do Kanady začal studovat právo, bakalářské studium dokončil v roce 1978. V letech 1982–89 se autorsky i produkčně podílel na tvorbě úspěšného rozhlasového seriálu Váhy spravedlnosti, jenž vycházel ze skutečných soudních případů. V polovině osmdesátých let literárně debutoval nejprve jako autor klasické fantasy trilogie Fionavarská tapisérie, poté napsal řadu dalších románů, v nichž se s narůstajícím umem snažil proplést vlastní fantazii s pohledem do různých historických míst a období.

Ve svém dosud posledním románu Pod nebesy (2010) se nechal inspirovat slávou dávné čínské dynastie Tchang a propojil dějiny s uměleckou fantazií do díla, které je nesmírně působivé dějově i citově. Pod nebesy je román s obrovským vypravěčským rozmachem, který však stejně dobře zachycuje i důvěrné podrobnosti živých postav na nezapomenutelných místech a v nezapomenutelných dobách.

Knihy Argo můžete pohodlně zakoupit na www.kosmas.cz