Sedmého června ve čtyři hodiny ráno se propadla zem ve městě Kuej-lin, provincii Kuang-si. Do vzniklé díry se propadla celá dodávka. (Weibo.com)
Sedmého června ve čtyři hodiny ráno se propadla zem ve městě Kuej-lin, provincii Kuang-si. Do vzniklé díry se propadla celá dodávka. (Weibo.com)
Závrt před střední školou ve vesnici Tchan-tuo, provincie Kuang-si. O něco později došlo k propadům půdy v dalších čtyřech okolních obcích.  (Weibo.com) Závrt před střední školou ve vesnici Tchan-tuo, provincie Kuang-si. O něco později došlo k propadům půdy v dalších čtyřech okolních obcích.  (Weibo.com)
Pohled na závrt ve vesnici Mao-che. (Weibo.com)Pohled na závrt ve vesnici Mao-che. (Weibo.com)

Ráno sedmého června se v čínské provincii Kuang-si najednou propadla zem a spolkla celou dodávku. Řidič, který byl jediným pasažérem, nehodu přežil a byl převezen do nemocnice. Vše se událo na rušné křižovatce ve městě Kuej-lin.

Od května letošního roku případů kolapsu půdy přibývá. Odborně se těmto jevům říká závrty. Desátého května došlo ve vesnici Mao-che v provincii Kuang-si k závrtu na ploše deseti akrů, což mělo za následek zřícení mnoha domů a evakuaci 1 700 vesničanů. V okolních rybnících okamžitě po sesutí půdy vyschla voda, zatímco na řadě ulic se objevily praskliny. Prvního června odpoledne se propadla zem pod výškovou budovou v Che-fej, provincii An-chuej. Do vzniklé díry se propadly čtyři osoby, které vyvázly jen s drobným zraněním.

Jen o několik hodin později došlo k dalšímu incidentu, tentokrát opět v provincii Kuang-si, kde se vyskytl závrt ve vesnici Tchan-tuo, před budovou střední školy. Brzy poté došlo ještě k několika dalším propadům ve čtyřech okolních obcích, v jejichž důsledku se zřítila jedna budova, šest jich zůstalo vychýlených a jedna popraskala. Evakuováno bylo 844 lidí. Do jámy se zhroutil i chlév s krávou, která při nehodě zahynula. Propadlá půda vytvořila dlouhou a úzkou puklinu o délce kolem 500 metrů.

Tři muži nakládali 4. června v uhelném dole v odlehlé provincii Urumči uhlí na 45-tunový náklaďák. Najednou se pod nimi probořila zem. Když se prach usadil, zůstala po nich jen velká díra. Ostatní se snažili muže i s vozem vyhrabat bagry, ale neúspěšně. „Celé se to stalo ve zlomku vteřiny a všechno se sesulo," uvedl očitý svědek.

Hlídač ve vesnici Tchan-luo v provincii Kuang-si našel 7. června dopoledne dva nové závrty poblíž starého závrtu nacházejícího se uprostřed rýžového pole. Jedna z děr měřila 300 metrů čtverečních a s hlasitým rámusem do ní proudila voda z pole. Druhý den ráno lidé objevili ještě další tři díry.

Čínští odborníci původně došli k závěru, že k těmto jevům dochází kvůli vytváření krasových útvarů v podzemí s tím, jak se mění hladina podzemní vody, avšak někteří lidé mají za to, že jde o výsledek nadměrné těžby uhlí, nafty a přírodního plynu.

small_United_Kingdom

 

Čtěte také:

Sesuvy půdy a povodně v provincii S '-čchuan v Číně způsobily evakuaci téměř půl milionu lidí

Čína: Sesuv půdy u Tří soutěsek pohřbil autobus s 30 cestujícími