20120220_octomilky
Studie objevila, že octomilky se brání parazitům nadměrnou konzumací alkoholu. (André Karwath/Wikimedia Commons)

Zatímco lidé mohou používat alkohol k vyčištění ran, některé druhy hmyzu jdou ještě dál, a aby se zbavily parazitů, pojídají potravu obsahující alkohol,.

Octomilky jsou nedobrovolnými hostiteli jistého endoparazitního druhu vos, který klade vajíčka do larev mušky za pomocí vstříknutí jedu. Jed pomáhá potlačit imunitní reakci larev a umožňuje vajíčkům, aby se vylíhla. Když se mladá vosa vynoří, sežere octomilky zaživa. Existuje však jeden druh octomilky, konkrétně Drosophila melanogaster (octomilka obecná), která se smrti dokáže vyhnout tím, že se „naloží“ v alkoholu.

Objevili jsme, že přírodní alkohol chrání octomilky před vosími parazity a že dokonce i po infikování vede u octomilek konzumace alkoholu k usmrcení vos uvnitř larev,“ uvedl v tiskovém prohlášení vedoucí vědeckého týmu z Emory University Todd Schlenke.

Je překvapivé, že nakažené larvy octomilek aktivně vyhledávají potravu obsahující ethanol, což ukazuje, že alkohol používají jako protivosí přípravek,“ dodal Schlenke. Podle něj mají vinné mušky, jak se octomilkám u nás někdy říká, zvláštní schopnost tolerovat vysokou hladinu alkoholu v těle.

Tyto malé octomilky, stejné jako ty, co se vám drží kolem zhnědlých banánů v míse na ovoce, dělají složitá rozhodnutí o tom, kolik alkoholu pozřou na základě toho, zda mají či nemají vnitřní parazity,“ uzavírá Schlenke.

 

small_United_Kingdom