V Číně vzniká nový fenomén, vesničané inspirovaní událostmi ve vesnici Wu-kchan, vyhánějí komunistické úředníky a zakládají vlastní správy obce

Vesničané z obce Pchan-che při masovém průvodu. Po vyhnání místních funkcionářů teď řídí vesnici sami. (Weibo.com)

Vesničané z obce Pchan-che při masovém průvodu. Po vyhnání místních funkcionářů teď řídí vesnici sami. (Weibo.com)

Tisíce lidí ze dvou vesnic v jihovýchodní Číně se postavily na protest proti tajnému rozprodávání obecní půdy místním zastupitelstvem. Nakonec místní funkcionáři komunistické strany utekli a vesnice je nyní v rukou obyvatel.

Nejedná se však o Wu-kchan, ale o Východní a Západní Pchan-che (okres Cchang-nan, provincie Če-ťiang). Jeden z místních, pan Čchen, sdělil Velké Epoše po telefonu, že vesničané za svoje práva masově protestují už od října. Neustálé protesty nakonec přiměly zaměstnance místní samosprávy, aby z vesnice utekli, uvedl. Obec má asi 5 000 obyvatel a ti si teď pořádek udržují sami. Čchen říká, že mezi lidmi je atmosféra jednoty a nezávislosti. Který den přesně funkcionáři odešli, není zřejmé.

Vesničan Lu Je-čchin pro televizi New Tang Dynasty uvedl: „Vesničtí kádři prodávali pozemky. Některé patřili místním, ale kádři jim nedali žádné peníze potom, co je prodali, a to tedy nemůžeme přijmout. To byla půda po našich předcích. Dřív jsme na ní žili, ale teď je prodaná.“

Jiný vesničan, též příjmením Lu, řekl Velké Epoše, že developeři zasypávali rybářské nádrže zeminou, aby tam mohli postavit továrny. Až když v říjnu začali s výstavbou, zjistili lidé, že místní funkcionáři prodali i jejich pozemky, a to už v roce 2006.

V říjnu pak vypukly protesty – lidé začaly strhávat stavební zátarasy kolem pozemků a stavenišť a poškodili i některé vybavení developerů. Následně dorazilo velké množství policistů, aby dav rozehnali. Pan Lu říká, že při zásahu policie bylo mnoho lidí zraněno. Jeho bratr byl zatčen spolu s desítkami dalších. Šest lidí dosud nebylo propuštěno, říká.

Podle pana Čchena bylo pro vesničany inspirací vítězství obyvatel Wu-kchanu nad tamní samosprávou. Proto se rozhodli demonstrovat. Shromáždili obyvatele z Východního i Západního Pchan-che a také vesnice Pchi-nan a uspořádali průvod ke kancelářské budově místní správy. Dnes je budova prázdná.

Vítězství wukchanských vesničanů poskytuje příklad pro zemědělce, kteří přišli o půdu. Obyvatelé Pchan-che se chtějí zbavit kontroly místní správy. Vyšli jsme do ulic a křičeli hesla a doufali, že vzbudíme pozornost vyšších úrovní vlády. Pokud vláda nepropustí vesničany a nevyřeší pozemkové problémy, vesničané udělají větší hnutí na obranu svých práv,“ řekl Čchen v telefonním rozhovoru 5. února ráno. V pozadí byly slyšet údery gongů.

Podle Čchena teď policie obyvatele neobtěžuje. Domnívá se, že je to proto, že se zatím nepokusili oslovit úřady ve městě Pa-cchao.

 

Související články:

V jihovýchodní Číně vyšly do ulic další davy. Mladí vesničané se postavili moci úřadů

Občané vzbouřené čínské vesnice Wu-kchan si mohou zvolit nové vedení obce (video)

20 000 vesničanů z Wu-kchanu obleženo policejními jednotkami