20120204_cina
Vesničané se shromáždili před budovou místního výbory strany a zablokovali ji svými transparenty na protest proti vyvlastňování půdy. (Human Rights Net)

V malém okrese v provincii Che-nan se přes dvě stě farmářů nechalo inspirovat nedávnými událostmi ve Wu-kchanu, odkud vesničané vyhnali zkorumpované komunistické úředníky a ustanovili vlastní správce obce.

Nyní si jinde 200 farmářů zvolilo „Nezávislý farmářský svaz" a napochodovalo před kanceláře místního komunistického výboru s požadavkem navrácení ukradené půdy a žádali svá demokratická práva.

Svaz byl založený více než 200 farmáři 26. ledna v okrese Wangpeng, kraj Gushi, provincie Che-nan. Více než sto z nich uspořádalo ráno následujícího dne demonstraci s transparenty a slogany. Dle on-line zpráv a rozhovorů s účastníky přišla skupinka před budovu obecního stranického výboru a skandovala hesla, jako „Vraťte mi mou půdu!" a „Vraťte mi právo volit!".

Skupina se nechala u protestu i vyfotit a fotky hned odeslala na internet.

Vesničan Lin Yinxiu Velké Epoše sdělil, že když přijeli před budovu stranického výboru, dveře byly zamčené a úředníci se z budovy zřejmě vytratili. Protestující zablokovali transparenty a vlastními těly vstup do budovy a vykřikovali hesla – bylo zjevné, že šlo o napodobení protestujících ve Wukanu, kteří vyhnali stranické úředníky a převzali nad vesnicí kontrolu.

Další zúčastněný, Li Zhixia, Velké Epoše řekl, že výbor nelegálně vyvlastnil téměř 30 mu (kolem 2 hektarů) půdy ve jménu přeměny zemědělských pozemků na les. Vesničané měli jen malý zbytek orné půdy a teď nemají k přežití už nic, řekl Li. „Dokonce i dotace k přeměně zemědělské půdy na lesy byly zpronevěřeny. V uplynulých letech se rolníci snažili mnohokrát odvolávat k okresnímu úřadu ve Wangpengu, krajskému úřadu v Gushi a krajskému úřadu korespondence a hovorů, všechna odvolání ale byla marná. Tito rolníci ztratili svou půdu a tak, aby přežili, jsou nuceni bránit svá práva společně."

Další z vesničanů, Zhu Xingliang uvedl, že před tím už byli mnohokrát prosit vyšší vládní instance o pomoc, a to dokonce i na kolenou. Dostalo se jim však jen odpovědi, že jejich problémy už jsou vyřešené - ve skutečnosti ale útlak pokračoval. Teď se snaží napodobit Wukan; drží bannery, vykřikují hesla a dožadují se svých práv od vedení kraje.

Další protestující, který se identifikoval pouze svým příjmením Wang, řekl, že místní úředníci byli vystrašení, protože vládnou nelegitimně a demokratického řízení se bojí.

small_United_Kingdom

 

Související články:

Vzbouřená vesnice Wu-kchan pohnula Pekingem - případ se bude vyšetřovat

V jihovýchodní Číně vyšly do ulic další davy. Mladí vesničané se postavili moci úřadů

Čína: Nepokoje ve Wu-kchanu se rozšířily do Kuang-čou a na internet (video)

Čína: Úředník rozčarovaný nad událostmi ve Wu-kchanu prozradil víc, než by strana chtěla