Vesničané, znechucení korupcí úředníků, která je v Číně značně rozšířená, vyšli do ulic. (internetové foto)
Vesničané, znechucení korupcí úředníků, která je v Číně značně rozšířená, vyšli do ulic. (internetové foto)

14. prosince vyšlo ve městě Wu-kchan na 8 000 obyvatel do ulic a požadovali, aby ústřední vláda v Pekingu přezkoumala tajné dohody mezi místními úředníky a developery, kteří jim zabrali půdu, na které začali stavět.

Úřady lidem slíbily za jejich pozemky a zbourané domy finanční náhradu, kterou jim dají teprve ve chvíli, až si je odkoupí developeři pro svoji plánovanou výstavbu. Stavební práce započaly, a četné sliby místní vlády nedošly naplnění.

Vesničané, znechucení korupcí úředníků, která je v Číně značně rozšířená, vyšli do ulic. Místní úřady za to na vesničany uspořádali odvetnou akci a poslali policejní jednotky, aby je rozehnaly. Několik vesničanů zatkli a jednoho z nich nechali umučit ve vězení, což v místních lidech roznítilo bouřlivou reakci.

Když se rozhořely nepokoje, byli z vesnice vyhnáni všichni političtí kádři a místní obyvatelé si založili „Prozatímní vesnický výbor", který dostal na starosti vyjednávání s ozbrojenými silami, které obec obklíčily, a s představiteli vlády, kteří složky poslali.

Lidé z města Wu-kchan vyzývali všechny obyvatele Číny, aby jim vyjádřili podporu v boji proti korupci. Podle dále nepotvrzené zprávy jejich volání vyslyšeli obyvatelé Kuang-čou, hlavního města provincie Guangdong, kteří vyšli do ulic, aby lidem z Wu-kchanu vyjádřili svoji podporu. Policie lidem v Kuang-čou údajně sdělila, že se angažují v protivládní činnosti, rozumějte - pokud se snaží podpořit boj proti zkorumpovanému úřednictvu.

Podporu Wu-kchanu vyjádřilo také mnoho Číňanů na internetu. Poté co internetová policie po prvních zprávách o protestech ve Wu-kchanu zablokovala síť Sina a QQ, přesunuli se bloggeři na Twitter.

Podle zpráv Televize NTD používá čínský režim k vyřešení protestů ve Wu-kchanu různé strategie. Protože se zprávy o obsazení města vesničany, kteří se v něm zabarikádovali před polovojenskými složkami, dostaly mimo Čínu, nemůže režim použít příliš otevřeně násilné řešení. Vliv světových médií, které zprávy o situaci ve Wu-kchanu roznesly po celém světě, značně zúžil čínské vládě pole působnosti.

Video poskytla Televize NTD

Vláda nejprve v reakci na požadavky vesničanů obětovala všechny městské úředníky. Poté začala z podněcování nepokojů obviňovat "cizí nepřátelské síly". Následně vláda zadržela zástupce obce a poté vyslala do oblasti ozbrojené policejní jednotky, aby obec zajistily.

Vesničané obklíčení polovojenskými složkami byli odříznuti od okolního světa. Byly přerušeny veškeré dodávky vody a jídla do oblasti. Podle zprávy agentury Associated Press (AP) vesničané stále trvají na vrácení svojí půdy.

Agentura AP také uvedla, že se do Wu-kchanu dostává jídlo pomocí pašování z okolních vesnic skrze ozbrojené obklíčení. Vesničané si postavili vlastní barikády z kmenů stromů, aby udrželi policii za hranicemi města. "[Muži] střeží barikády a hlídkují na silnicích obce, někdy vyzbrojení dřevěnými holemi," řekl místní muž agentuře AP v telefonickém rozhovoru.

Článek upravil 21.12. 2011 Milan Kajínek


Čtěte také:

Čína: 20 000 vesničanů z Wu-kchanu obleženo policejními jednotkami

Čína: Komunistická strana uznala nároky vesničanů z Wu-kchanu za oprávněné