Analytická firma Economist Intelligence Unit vydala minulý týden průzkum, ve kterém se uvádí, že důvěra v pozici Číny v globální ekonomice se snížila. (eiu.com)
Analytická firma Economist Intelligence Unit vydala minulý týden průzkum, ve kterém se uvádí, že důvěra v pozici Číny v globální ekonomice se snížila. (eiu.com)

Zatímco se čínský režim snaží zavádět nová opatření ke stimulaci vadnoucí ekonomiky, nadnárodní společnosti si kladou otázku, zda je podnikání v Číně opravdu tak výhodné. Průzkumy ukazují, že představa Číny jako pomyslného podnikatelského eldoráda se vytrácí.

Analytická firma Economist Intelligence Unit vydala minulý týden průzkum, ve kterém se uvádí, že důvěra v pozici Číny v globální ekonomice se snížila. Podobný průzkum z roku 2004 ukázal, že 53 procent korporací považovalo Čínu za „zásadní pro globální strategii". Letos tento ukazatel spadl na 37 procent. Informovala o tom agentura Reuters.

Finanční krize v Evropě a Spojených státech vysušila podstatnou část exportního trhu, na který se Čína spoléhala. Nadnárodní firmy si stále více uvědomují, že nově nastupující trhy, jako Brazílie, Indie, Indonésie či Vietnam poskytují zajímavou alternativu.

Důvěru v čínské trhy snižuje i politika čínské vlády k ochraně duševního vlastnictví. Režim bývá obviňován z koordinovaných počítačových útoků, jež mají za úkol ukrást cizím firmám průmyslová tajemství.

Americký ministr financí Timothy Geithner se v září pustil kvůli krádežím do kritiky Číny. „Umožnili systematické krádeže duševního vlastnictví americkým společnostem a nejsou příliš agresivní v zavedení základní ochrany majetkových práv tak, jak by každá seriozní ekonomika časem měla být."

Reuters rovněž citovala průzkum provedený v lednu americkou obchodní komorou v Šanghaji. 72 procent dotázaných odpovědělo, že otázka práv duševního vlastnictví se v Číně buď nezměnila nebo se zhoršila. Výsledky průzkumu odpovídají podobným průzkumům, které provedla obchodní komora Evropské unie.

 

Související články:

Čínská ekonomika se ocitá na křižovatce

Čína: Trh s nemovitostmi je na kritickém bodě, bublina brzy praskne, tvrdí analytici

Čína: Pod maskou bohaté země - chudoba, manipulace s měnou, bankroty a útěky boháčů

Čína: Profesor financí říká - režim je na pokraji bankrotu

Čínská ekonomika na pokraji kolapsu - klesají ceny domů po celé Číně