Larry Lang, předsedající profesor financí na čínské univerzitě v Hongkongu. (Wu Lianyou / Velká Epocha)
Larry Lang, předsedající profesor financí na čínské univerzitě v Hongkongu. (Wu Lianyou / Velká Epocha)

Čínská ekonomika má pověst jako silná a prosperující struktura, ale podle dobře známé čínské televizní osobnosti jde hrubý domácí produkt opačným směrem.

Přednáška Larryho Langa, předsedajícího profesora financí na čínské univerzitě v Hongkongu, byla bez jeho vědomí zaznamenána na skrytou kameru.

Podle Langa je čínský režim ve vážné hospodářské krizi a pohybuje se na pokraji bankrotu a prohlašuje: „Všechny čínské provincie jsou, Řecko".

22. října žádal Larry Lang před svojí přednáškou ve městě Shenyang v severní provincii Liao-ning v Číně, aby diváci nepořizovali žádný zvukový ani obrazový záznam. Prohlásil, že pokud by lidé slyšeli jeho přednášku on-line „všichni budeme vypadat špatně". Některý z diváků ovšem vzal jeho požadavek jako pobídnutí a celou jeho přednášku nečekaně nahrál na server YouTube.

Kdo se bojí pravdy?

Neobvyklou přednáškou za zavřenými dveřmi Lang předložil upřímnou analýzu čínské ekonomiky a cenzury, která se praktikuje ve sféře čínských intelektuálů a veřejných osobností. „To, co řeknu je všechno pravda. Ale v tomto systému nám není dovoleno říkat pravdu," řekl Lang.

Navzdory svému uhlazenému vzhledu, který předvádí ve svých prestižních televizních show, Lang prohlásil: „Nemyslete si, že nyní žijeme v době míru. Ve skutečnosti nemohou média přinášet zprávy vůbec o ničem. Ti z nás, kdo děláme televizní pořady, jsme nešťastní a frustrovaní, protože nemůžeme vytvářet žádné programy. Jakmile se něco týká vlády, nemůžeme o tom informovat."

Řekl, že režim nenaslouchá expertům, a že straničtí úředníci jsou nesnesitelně arogantní. „Pokud s ním nesouhlasíte, myslí si, že jste proti němu," řekl Lang.

Pět předpokladů čínského bankrotu

Langova analýza bankrotu čínského režimu se zakládá na pěti předpokladech.

Prvním je, že dluh režimu se pohybuje okolo 36 bilionů juanů (5,68 bilionů USD, 106,58 bilionů korun). Této kalkulace se lze dopočítat tím, že sečtete místní dluh čínské vlády (pohybuje se mezi 16 až 19,5 biliony juanů nebo 2,5 až 3 biliony USD), a dluh státních podniků (dalších 16 bilionů, uvedl). Ovšem s úrokem 2 bilionů dolarů ročně předpokládá, že věci naberou rychlý zvrat.

Druhým indikátorem je Langovo tvrzení, že režim oficiálně zveřejnil klamné informace o výši inflace (6,2 procenta). Podle Langa je výše skutečné inflace 16 procent.

Třetím bodem jeho analýzy je existence značného nadbytku kapacit v ekonomice a že soukromá spotřeba tvoří pouze 30 procent ekonomické aktivity. Lang řekl, že od letošního července index nákupních manažerů (Purchasing Managers Index), rozsah zpracovatelského průmyslu, poklesl na nové minimum 50,7. To je podle jeho názoru údaj, který ukazuje, že je čínská ekonomika v recesi.

Za čtvrté je podle Langa režimem oficiálně zveřejněná hodnota růstu HDP 9 procent taktéž vykonstruovaná. Podle jeho údajů se čínský HDP o 10 procent snížil. Lang uvedl, že nafouknuté údaje pocházejí z dramatického nárůstu výstavby infrastruktury, včetně nemovitostí, železnice, silnic v průběhu každého roku (což tvoří až 70 procent HDP v roce 2010).

Za páté, že daně jsou příliš vysoké. V loňském roce se daně z čínských obchodů (včetně přímých a nepřímých daní) vyšplhaly na 70 procent zisku. Daň z příjmu fyzických osob podle Langa činí 81,6 procenta.

Jakmile se tato "ekonomická tsunami" spustí, režim ztratí důvěryhodnost a Čína se stane nejchudší zemí na světě, řekl Lang za zavřenými dveřmi.

Podobné závěry dalších analytiků

Několik komentátorů vyjádřilo Langovi otevřený souhlas s jeho analýzou.

Professor Frank Xie z university Aiken v Severní Karolíně řekl, že myšlenka bankrotu Číny není přitažená za vlasy. Podle něho pomohly velké stavební projekty nafouknout HDP (viz. „Města duchů"). "Na povrchu je to velké číslo, ale inflace je ještě vyšší. Takže ve skutečnosti je čínská ekonomika v recesi," řekl Frank Xie.

Dále pan Xie uvedl, že oficiální čísla by neměla být uplatňována. Vicepremiér čínského režimu Li Keqiang například přiznal americkému diplomatovi, že nevěří statistickým údajům nižších úředníků, a když byl guvernérem provincie Liao-ning, „musel vždy osobně vidět tvrdá data".

Cheng Xiaonong, ekonom a bývalý poradce svrženého vůdce strany Čao C'-janga, řekl, že vysoká chvála "čínského modelu" se často zakládá na výstavbě významných staveb, velkém HDP a mnoha penězích v devizových (zahraničních) rezervách. "Oni věnují jen malou pozornost věcem, jako například zda jsou základní lidská práva zaručena nebo zda se zvyšuje jejich životní úroveň," řekl Cheng Xiaonong.

Za centrálně řízenou ekonomikou, jež může působit dojmem, že je efektivní, je obrovské plýtvání a korupce, řekl Cheng. To znamená, že na školství, sociální péči, zdravotnictví, atd. se věnují pouze malé výdaje.

Cheng říká, že za posledních deset let čínský režim nahromadil bohatství především za podpory výstavby nemovitostí, nákupem městských a předměstských rezidenčních nemovitostí za nízké ceny (nebo jednoduše jejich vyvlastněním) a jejich prodejem developerům za vysoké ceny.

Podle Chenga cíl státních úředníků (vlastní obohacení a zvýšení jejich moci) je v přímém rozporu se zájmy lidí, takže se zvětšuje sociální nespravedlnost a ekonomická propaganda chce vylíčit situaci jako úspěch.

Nemnoho intelektuálů uvnitř Číny se odváží otevřeně promluvit tak jako Lang, řekl Cheng. Je to asi proto, že má Lang svoje profesorské místo v Hongkongu.

Související články:

Čínská ekonomika na pokraji kolapsu - klesají ceny domů po celé Číně

Proč musí čínská měna Renminbi nadále posilovat

Inflace v Číně stále stoupá - rostou především ceny potravin