20111122_obchod_s_vajicky_v_cine

Z dívek na prestižních pekingských univerzitách se stává horká komodita pro nezákonný obchod s umělým oplodněním. Zprostředkovatelské agentury od nich zajišťují lidská vajíčka a platí za ně až desetitisíce jüanů. Tato praxe je nicméně ilegální.

Na tomto snímku pořízeném v říjnu deníkem Beijing News hovoří zprostředkovatel ke skupince potenciálních dárkyň vajíček. Manželský pár opodál vše sleduje a vybírá si vhodnou kandidátku pro své budoucí dítě. Dívky, stejně jako mnohé další ženy zapojené do tohoto černého obchodu, jsou studentky. Jejich vzhled a vzdělání rozhodne o tom, za kolik se vajíčko prodá.

 

Video poskytla Televize NTD

„Musíme zjistit podrobnosti o dárkyních – jejich výšku, skupinu krve, váhu a věk. Potřebujeme dívky, které mají alespoň metr šedesát, ve věku od 20 do 26 ," uvedl nejmenovaný zprostředkovatel obchodů s lidskými vajíčky.

22leté děvče z Pekingské univerzity nebo univerzity Tsinghua , dvou nejlepších škol v Číně, může za vajíčko dostat v přepočtu přes čtyři a půl tisíce amerických dolarů, informoval státní deník Global Times. Zprostředkovatelé si ale ponechají velký podíl jako provizi a část za lékařskou prohlídku.

Darování vajíčka může být nebezpečné, protože dárkyně musí brát léky na posílení hormonů předtím, než invazivní zákrok podstoupí. Pekingská právnička Liou Wej říká, že dívky nejsou dostatečně varovány.

„Největší starost mi dělá to, že si dívky poničí své zdraví. Brokeři, kteří jsou do tohoto nezákonného obchodu zapojeni, musí případná rizika léků dívkám vysvětlit, jinak by se měli za jakoukoliv způsobenou škodu zodpovídat," sdělila právnička Liou Wej.

Čínské úřady zakázaly obchodování s vajíčky v roce 2006, ale žádnou kontrolu neprovádějí. Podle čínského tisku jsou do obchodu zapojeny stovky firem. Protože je tato praxe nelegální, většina z nich dárkyním nenabízí žádnou smluvní ochranu.