vietnamsoud1
Praktikující Falun Gongu meditují ve čtvrtek před čínským konzulátem v Ho Či Minově Městě na znamení podpory dvěma mužům zatčených za vysílání nezávislého zpravodajství z Vietnamu do Číny. Všichni účastníci happeningu byli krátce po pořízení snímku zatčeni a později propuštěni. (autor neznámý)

Hanoj - Hanojský soud ve čtvrtek už podruhé za šest měsíců odložil soudní případ dvou Vietnamců zatčených na nátlak čínské ambasády. Vu Duc Trung, ředitel elektronické společnosti a jeho švagr, Le Van Thanh, byli zatčeni v červnu 2010 za to, že do sousední Číny vysílali pořady kritické ke komunistickému režimu v Číně a podporující duchovní praxi Falun Gong.

Úřady oba muže obvinily z „nezákonného vysílání informací na telekomunikační síti“. Do celého případu je zapleten státní Úřad pro správu rozhlasových frekvencí. Na základě jeho požadavku byl proces opět odložen, uvedl právník obou obviněných. Podle něj se Trung a Thanh provinili pouze tím, že vysílali bez licence, což je správní přestupek.

Skutečně provinění ale spočívá v tom, že aktivisté vysílali pořady nezávislého rádia Sound of Hope, které čínský režim nemůže vystát, jelikož jej nemůže kontrolovat jako ostatní média v zemi. Rádio pravidelně uvádí pořady kritické k Čínské komunistické straně, problematiku porušování lidských práv, korupci v zemi, protesty proti režimu či stále probíhající pronásledování duchovní praxe Falun Gong.

Kopie oficiální obžaloby jasně svědčí o tom, že muži byli obviněni na základě požadavku čínské vlády.

 

Mezinárodní pozornost

Jak Trung, tak i Thanh se Falun Gongu věnují a jejich stíhání by tak mohlo kolidovat se svobodou tisku a svobodou vyznání. Případu se dostalo mezinárodní pozornosti. Americká ambasáda v Hanoji potvrdila, že případ monitoruje a že k přelíčení vyslali jednoho ze svých zaměstnanců.

vietnamsoud_Trung
Obviněný Vu Duc Trung (foto: archív Velké Epochy)

Organizace Freedom House ve středu Čínu odsoudila za použití diplomatického nátlaku k dalším zákrokům proti náboženským menšinám a za omezování svobody projevu za svými hranicemi a zároveň vyzvala Vietnam, aby obvinění vůči Trungovi a Thanhovi stáhl. Odsouzení přišlo i od Reportérů bez hranic. V USA a Austrálii se nedávno v několika městech uskutečnily demonstrace za propuštění obou mužů.

Protestující také doručili konzulárním úřadům Vietnamu dopisy upozorňující na kauzu a vyzývající k zastavení trestního stíhání. Některé zdroje se domnívají, že posun přelíčení souvisí s plánovanou návštěvou vysoce postaveného vietnamského funkcionáře v Číně. Vietnam nemá zájem na tom, aby si mezinárodní společenství dávalo delegaci dohromady s procesem.


Zatčení

Obvinění jsou ve vazbě už více než 15 měsíců. Jejich právník, který se s nimi setkal naposledy před 3 měsíci, tvrdí, že jsou na tom oba dobře jak po stránce zdravotní, tak psychické. Datum dalšího přelíčení dosud nebyl stanoven.

I přesto, že je Falun Gong ve Vietnamu na rozdíl od Číny legální, jeho cvičenci se v poslední době setkávají s rostoucím tlakem včetně zatýkání a bití. Ve čtvrtek před čínským konzulátem v Ho Či Minově Městě meditovalo na znamení podpory obviněných kolem 30 praktikujících Falun Gongu. Vietnamská policie všechny z nich zadržela a pustila na svobodu až několik hodin poté.

small_United_Kingdom

Související články:

Dva Vietnamci stanou před soudem za rádiové vysílání do Číny