20110917_vesmir
Grafická vyobrazení hvězdy CoRoT-2a a kolem ní obíhající planetky. Vzdálenost mezi nimi činí něco kolem 3 procent vzdálenosti mezi Zemí a Sluncem, díky čemuž můžete být svědky některých exotických efektů, které v naší sluneční soustavě nevídáme. (NASA)

Nahněvaná hvězda – tak by dal nazvat fenomén, který se děje na blízké planetě, vzdálené 880 světelných let od Země, kterou její rodičovská hvězda bombarduje intenzivní rentgenovou září. Tato charakteristika je přitom typická pro mnohem mladší hvězdy.

Planeta CoRoT-2b, jejíž objem je přibližně tisíckrát větší než objem Země, obíhá blízko vysoce aktivní hvězdy CoRoT-2a ve vzdálenosti desetkrát větší, než je ta mezi Zemí a Měsícem. Rentgenové záření je stotisíckrát silnější, než je energie, kterou vysílá naše slunce k Zemi a z planety CoRoT-2b odpařuje kolem pěti milionů tun hmoty za vteřinu.

„Tahle planeta je tou hvězdou úplně smažena. Co je ještě zvláštnější, je to, že tato planeta možná ovlivňuje chování hvězdy, která ji výbuchy zasypává," okomentoval úkaz Sebastian Schroeter z Hamburské univerzity.

Zdá se, že planeta aktivuje magnetické pole svého slunce a zvyšuje jeho rychlost otáčení. To by mohlo vysvětlovat, proč 100 – 300 milionů let stará hvězda vykazuje takové mladistvé chování.

„Kdyby té planety nebylo, hvězda by už zřejmě od své mladické prchlivosti upustila před miliony let," vyjádřil se spoluautor výzkumu, Stefan Czesla z Hamburské univerzity.

Vědci si zatím nejsou úplně jisti tím, proč k takovému chování dochází. „Teprve se začínáme dozvídat o tom, co se s exoplanetami v tomto extrémním prostředí děje," uvedl Schroeter.

 

small_United_Kingdom